Fly4free.pl

Czy to przyszłość? Na lotnisku w Modlinie paszporty sprawdzi bramka biometryczna

Foto: modlinairport.pl
Powiew nowości? Na lotnisku w Modlinie pojawiła się właśnie bramka biometryczna. Co oznacza to dla pasażerów? Możliwość (w przyszłości) kontroli paszportowej za pomocą maszyny, bez udziału straży granicznej.

To pilotażowy projekt. Docelowo system ma pozwolić na automatyzację procesu odprawy pasażerów. Jak działa? Weryfikuje podróżnych na podstawie zdjęcia twarzy i odcisków palców. Całość jest porównywana z wyglądem i odciskami kontrolowanego pasażera. To (podobno) znacznie bardziej zaawansowana metoda niż tylko skan twarzy – stosowany na części z europejskich lotnisk.

– Projekt podwyższa poziom bezpieczeństwa. Dzięki niemu odprawa będzie przebiegała szybciej, a funkcjonariusze będą mogli skoncentrować się na innych zadaniach związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa w porcie lotniczym – informuje Leszek Chorzewski, p.o. prezesa portu lotniczego w Modlinie.

Fot. Cyryl Skiba/ Anna Ryczkowska / RDC

Czy nowy system kontroli obejmie wszystkich wylatujących z Modlina pasażerów? Nie do końca. Na ten moment to tylko testy maszyny, zorganizowane we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie i Strażą Graniczną.

– Z kontroli w bramce mogą skorzystać wyłącznie pasażerowie posiadający nowe paszporty biometryczne – wyjaśnia podpułkownik Norbert Pałka z Wojskowej Akademii Technicznej.

Jak podaje Onet.pl, Automatyczna Odprawa Osób (ABC – Automatic Border Control) została zaprojektowana przez naukowców z Instytutu Optoelektroniki WAT. Zastosowanie tego rozwiązania ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i wygody pasażerów portów lotniczych. Zadaniem bramki ABC jest potwierdzenie wiarygodności dokumentów i wykrycie ewentualnych fałszerstw.

Pisząc wprost: system ma automatycznie potwierdzić, że osoba odprawiająca się jest rzeczywiście osobą figurującą w dokumencie podróżnym. Czy w przyszłości spowoduje to rozładowanie kolejek na lotnisku w Modlinie, na które tak często narzekają podróżni i nasi czytelnicy?

Z nieoficjalnych informacji wynika, iż na terenie lotniska stanie prawdopodobnie około 4-6 sztuk tego typu maszyn – w halach przylotów i odlotów. Kiedy? Najwcześniej za 2 lata…

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Rok temu to juz widzialem, wiec przeszlosc bardziej niz przyszlosc :)
Lukasz, 17 lutego 2017, 11:11 | odpowiedz
Czyli jeszcze dłuższe kolejki... System może i działa szybciej...ale jak się wie jak z niego korzystać. Jak podejdzie typowy Janusz/Grażyna to pół godziny im zjedzie...
Zbigniew, 17 lutego 2017, 12:06 | odpowiedz
Czyli z długimi włosami z bandażem na mordzie nie wylecę (gdybym zapuścił włosy i się nimi skaleczył na twarzy).
metal, 17 lutego 2017, 12:27 | odpowiedz
Wtedy udajesz się do tradycyjne odprawy.... Nowości trzeba się naszyć Janusz Grażyna naucza się
ytnv, 27 kwietnia 2017, 11:05 | odpowiedz
Pierwsza w Polsce 100% polska! po drugie pierwsza badająca palce bo inne tylko zdjęcie i dokument
grte, 27 kwietnia 2017, 11:06 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »