Fly4free.pl

Czy opłaca się latać z Radomia? Porównujemy ofertę LOT z Ryanairem i Wizz Airem

Foto: Fly4free.pl
Od dziś można kupować bilety na nowe trasy LOT z Radomia. Czy okażą się one hitem? Czas pokaże. My postanowiliśmy przeanalizować ceny w kilku gorących terminach wyjazdowych i porównać je z konkurencją z dwóch innych warszawskich lotnisk, czyli Chopina i Modlina. Wnioski? Są dość ciekawe.

Jak obiecali, tak zrobili – 28 kwietnia w piątek wystartują pierwsze połączenia LOT z Radomia, który poleci stąd do Kopenhagi, Rzymu i Paryża. Jak pisaliśmy na naszych łamach, właściwie przez caly sezon średnia cena biletu na którejkolwiek trasie z nowego lotniska kształtuje się na poziomie 500-550 PLN w obie strony, choć jak ustalił nasz dział promo, korzystając z multiwyszukiwarek i pośredników spokojnie można znaleźć bilety na wiele terminów w cenach rzędu 400 PLN. Czy to dobra oferta? Z pewnością tak. Choć w tym tekście chcielibyśmy skupić się na tym, czy oferta ta opłaca się też mieszkańcom szeroko pojętej aglomeracji warszawskiej. W tym celu wybraliśmy kilka terminów tzw. długich weekendów i porównaliśmy ceny za przeloty LOT z Radomia z innymi przewoźnikami oferującymi loty z lotnisk stołecznych, a więc Ryanairem, Wizz Airem i… samym LOT-em z Warszawy. Jak wypada to porównanie? Zapraszamy do lektury.

Nowe trasy z Radomia: wady i zalety

Z pewnością jedną z największych zalet nowych połączeń LOT jest rozkład, idealnie dostosowany pod city breaki. Wyloty z lotniska Warszawa-Radom do Paryża w piątkowy wieczór, do Kopenhagi w piątek rano czy do Rzymu w piątek o 13.30 i analogiczne powroty w poniedziałkowy wieczór (Paryż), w niedzielę o 18.50 (Rzym) czy niedzielne popołudnie (Kopenhaga) to idealna zachęta na weekendowy wypad. W przypadku lotów do Paryża LOT ma też przewagę nad konkurentami, bo loty są realizowane na lotnisko CDG z dość wygodnym dojazdem do centrum miasta. Co prawda w przypadku Wizz Aira alternatywa też jest niczego sobie, bo lotnisko Orly jest też dość dobrze skomunikowane ze stolicą, ale już lądujący w Beauvais Ryanair odpada w przedbiegach. Lotnisko to znajduje się bowiem ponad 100 kilometrów od stolicy Francji, a podróż autokarem zabiera przynajmniej 80 minut plus dojazd komunikacją miejską do centrum Paryża. Z drugiej strony tę zaletę połączeń LOT dla mieszkańców Warszawy i okolic niweluje konieczność dojazdu na lotnisko w Radomiu, która w zależności od pory dnia zajmuje 80-90 minut, nie wspominając już o kosztach paliwa i parkingu (nie wspominamy tu o możliwości podróży pociągiem i komunikacją zbiorową, gdyż jest to znacznie bardziej czasochłonne rozwiązanie). W przypadku pozostałych połączeń dystans nie ma dużego znaczenia: zarówno z lotniska Fiumicino jak i Ciampino dojazd do centrum Rzymu zajmuje porównywalnie dużo czasu.

Foto: PPL

Jak porównywaliśmy połączenia?

Porównując ofertę LOT z Radomia z innymi liniami korzystaliśmy z multiwyszukiwarki Kayak, podpierając się przy tym stronami internetowymi przewoźników (jeśli nie wykonują oni lotów na dane lotnisko w tych samych terminach). Pod lupę wzięliśmy trzy terminy idealne pod city breaki, a więc przyszłoroczną majówkę, święto Bożego Ciała (które w przyszłym roku przypada na 8 czerwca) oraz 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia NMP). Nie w każdym przypadku pełne porównanie było możliwe: Ryanair lata co prawda z Modlina do Paryża, ale linia nie załadowała jeszcze rozkładu lotów na przyszłoroczny sezon letni. Podobnie z Kopenhagą – na tej trasie lata Wizz Air, ale nie Ryanair. Po tym krótkim wstępie przejdźmy do porównania.

Majówka z wylotem z Radomia czy Warszawy? Co się bardziej opłaca?

Nasze porównanie zaczynamy od majówki i lotów do Rzymu. Długi weekend to zwyczajowy czas żniw dla przewoźników, więc nie dziwi, że w tej sytuacji oferta LOT wygląda najlepiej. Biorąc pod lupę wylot 28 kwietnia w piątek i powrót 2 maja we wtorek dla wylotów z wszystkich 3 porównywanych lotnisk (Chopin, Modlin, Radom), widzimy, że zdecydowanie najtańsza jest oferta LOT (554 PLN), a na drugim miejscu znajduje się Ryanair (687 PLN).

Foto: Kayak

Dość blado w tym porównaniu wypada Wizz Air, gdzie najtańsza oferta lotu z Warszawy to 903 PLN (w Kayaku, na stronie Wizz Air wychodzi drożej), choć warto nadmienić, że członkowie Wizz Discount Club za lot na tej trasie zapłacą nieco taniej. Sytuacja nie zmienia się przy wydłużeniu potencjalnego pobytu w stolicy Włoch do piątku (następny wylot powrotny do Radomia). Tu też widzimy przewagę LOT-u w cenie o ok. 120 PLN

Foto: Wizz Air

Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku lotu do Kopenhagi na majówkę. Najtańsza oferta z Radomia (wylot w piątek, powrót we wtorek 2 maja) to 435 PLN. W tym przypadku nie możemy bezpośrednio porównać oferty LOT z dwoma innymi low-costami, bo Ryanair nie lata na tej trasie, a Wizz Air nie lata akurat we wtorki.

Foto: Kayak

Dlatego też porównujemy radomskie połączenie z trasą Wizz Aira z Warszawy do Kopenhagi i lotami w dniach 28 kwietnia-3 maja. W tym przypadku cena wynosi 478 PLN w obe strony, ale dla posiadaczy WDC – już tylko 384 PLN.
 

Foto: Wizz Air

A co z Paryżem? W tym przypadku porównujemy trasę LOT z Radomia w dniach 28 kwietnia-4 maja (czwartek) i widzimy, że możemy na niej polecieć już za 490 PLN.

Foto: Kayak

Tu przewaga narodowego przewoźnika jest już wyraźniejsza – na tej samej trasie Wizz Airem polecimy z Warszawy na Orly za 758 PLN (564 PLN z WDC). Warto dodać, że w tych samych terminach tańsze bilety niż na połączenia Wizz Air dostaniemy też wybierając ofertę Air France i… LOT-u z Warszawy (ok. 640-680 PLN).

Foto: Wizz AIr

Runda druga, czyli Boże Ciało

Przechodzimy do drugiego city breaku, czyli święto Bożego Ciała, które w przyszłym roku przypada na 8 czerwca w czwartek. W tym przypadku porównujemy połączenia w dniach 6-11 czerwca, czyli od wtorku do niedzieli, bo w takich dniach operuje LOT z Radomia. Jak wygląda to porównanie? W tym przypadku widzimy, że zdecydowanie najtańszą ofertę (301 PLN) ma Ryanair  lecący na lotnisko Ciampino, podczas gdy za bilet LOT z Radomia musimy zapłacić 490 PLN.

Foto: Kayak

Zestawienie znów zamyka Wizz Air z ceną 765 PLN za lot w obie strony.

Foto: Kayak

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku lotów do Kopenhagi. Oferta LOT z Radomia to 435 PLN (wylot we wtorek 6 czerwca, powrót w niedzielę 11 czerwca).

Foto: Kayak

Co z Wizz Airem? Porównanie tych samych dat nie jest możliwe (Wizz Air nie lata z Warszawy we wtorki), porównujemy więc korzystniejszy dla pasażerów układ od środy (7.06) do niedzieli (11.06) i wychodzi nam, że „landrynka” z Warszawy jest znacząco tańsza (336 PLN za bilet w obie strony, dla posiadaczy WDC – ok. 250 PLN).

Foto: Wizz Air

A co z Paryżem? Tu najlepszą długoweekendową opcją z Radomia jest wylot we wtorek i powrót w sobotę wieczorem. Porównując ceny w tych datach wygrywa LOT z Radomia (490 PLN), nieco droższą opcją jest LOT… z Warszawy (606 PLN), a na ostatnim miejscu jest Wizz Air (663 PLN), choć ponownie z zastrzeżeniem, że dla posiadaczy WDC jest taniej.

Foto: Kayak
Foto: Wizz Air

Co z "sierpniówką"?

Jeśli marzy nam się długi weekend sierpniowy w Rzymie, to podróż z Radomia nie będzie najlepszą opcją. Podróż w terminie 11-15 sierpnia (piątek-wtorek) będzie nas kosztował 554 PLN w obie strony. Dla porównania – w tych samym terminie Ryanairem polecimy za 329 PLN, a za 100 PLN drożej możliwa jest kombinacja Ryanair-Wizz Air z powrotem na Lotnisko Chopina.
Jeśli zaś chcemy lecieć samym Wizz Airem, musimy się liczyć z wydatkiem rzędu 723 PLN (nie wliczając WDC).

Foto: Kayak

W przypadku lotów do Kopenhagi (w tych samych datach jak do Rzymu) podróż z i do Radomia kosztuje obecnie ok. 490 PLN. To niezła cena, choć zdecydowanie tańszy jest Wizz Air. Węgierska linia nie oferuje lotów powrotnych do Warszawy w tym samym terminie, ale w kombinacji z SAS czy… LOT-em, podróż z i do Warszawy ze stolicy Danii będzie tańsza.

Foto: Kayak

Jeszcze taniej jest, jeśli zdecydujemy się wydłużyć nasz pobyt w Kopenhadze o jeden dzień i wrócimy do Warszawy 16 sierpnia. W takim przypadku za lot w obie strony z Lotniska Chopoina zapłacimy ledwie 228 PLN (124 PLN z kartą WDC).
 

Foto: WIzz Air

Najbardziej skomplikowana sytuacja jest z Paryżem, bo chcąc lecieć na city break z Radomia i wykorzystać jeden dzień wolny od pracy, tak naprawdę musimy polecieć praktycznie na tydzień (od piątku 11 sierpnia do czwartku 17 sierpnia). W tej cenie polecimy na lotnisko Paryż CDG za 490 PLN w obie strony. Tu znów górą jest LOT, bo za połączenie Wizz Ara z Warszawy w podobnych datach trzeba zapłacić ponad 700 PLN.

Foto: Kayak

Skąd lecieć na wymarzony urlop?

Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy Wam. Jak sami widzicie na wybranych przykładach, nowa oferta z Radomia może być w niektórych przypadkach bardzo ciekawą alternatywą dla mieszkańców Warszawy, choć z drugiej strony musimy pamiętać o dodatkowych kosztach, związanych choćby z dojazdem na nowe lotnisko. Jakie są Wasze wnioski po lekturze naszej analizy?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Porównanie niby dobre, ale tylko jeżeli ktoś koniecznie chce planować te długie weekendy z takim wyprzedzeniem ;) nie jest wiedzą tajemną, ze biletów  wizzair i ryanair nie kupuje się pół roku wcześniej… teraz wyprzedają jesień, za 3 miesiące wrzucą promocje wiosenne i zostawią LOT daleko w tyle. Na plus większy bagaż podręczny, ale jeżeli chodzi o lotniska zdecydowanie wolałabym dojeżdżać na dobrze skomunikowane BVA niż do Radomia. 
Pralinkakarolinka, 28 września 2022, 20:00 | odpowiedz
 Pralinkakarolinka - całkowicie słuszna uwaga. Od siebie dodam, że od kilku lat bez problemu latam za o wiele mniejsze stawki, z o wiele ciekawszych lotnisk niż Radom i tak:Paryż - 150/250 zł w obie strony w dodatku z Warszawy, lotnisko Beauva Ryana to jakieś nieporozumienieBarcelona - 100/200 zł w obie stronyBruksela - 70 zł w obie stronyOslo Torp - 70 zł w obie stronyBergamo - 120 zł w obie stronyWnioski: Jak ktoś chce polecieć około weekendowo gdzieś do Europy, wystarczy mieć kartę zniżkową WIZZ o do tego co tydzień/dwa robią dodatkowe promocje 20%, uzupełniająco można posiłkować się Ryanair bo czasami mają lepszy czas wylotu na weekend np piątek po pracy albo powrót niedziela wieczorem. Dajcie sobie spokój z lotniskami typu Radom albo LOT-em, takie rozważania są bez sensu i to się w ogóle nie kalkuluje. Takie oferty są dla tych co im się poszukać nie chce. I prawda jest, że wyprzedaże są 1-2-3 miesiące wcześniej. Analiza we wrześniu cen na przeloty za pół roku to strata czasu
ks, 28 września 2022, 20:20 | odpowiedz
Przygotowane przez Was porównanie nie ma sensu. Z dwóch względów: 1) jak wspomniano wyżej, nikt nie kupuje dziś lotów W6/FR na przyszły maj/czerwiec/sierpień. Ale chyba ważniejszy jest argument 2): rejsy LO są w systemie od kilkunastu godzin, zatem nadal dostępne są te w najtańszych taryfach, po prostu nie miały kiedy się wyprzedać. Loty W6 są już od około miesiąca, zatem na pewno ktoś już coś zdążył kupić (swoją drogą: po co tak wcześnie?) i część tanich się wyprzedała. Zatem, Droga Redakcjo, dobrze będzie wrócić do porównania cen na majówkę ok. 15 marca, a czerwcówkę - miesiąc później, jakoś po kwietniowych świętach. A najciekawszym porównaniem byłby LF połączeń. Ciekawe, czy uda się LOTowi przebić tutaj dno, jakim były rejsy BUD-ORD. 
solokhumbu, 29 września 2022, 11:02 | odpowiedz
 Przepraszam za post pod postem, ale jest jeszcze temat trzeci. Wiemy, że loty p2p to dla LO strzał w kolano - cóż, sami chcieli (albo musieli - prikaz z Nowogrodzkiej). Ale czy ktoś tam pomyślał o tym, jak bardzo zepsują sobie sami transfery?3x w tygodniu nie będzie wieczornego rejsu CDG-WAW, a więc osoba z Paryża lecąca dalej do np. TBS, EVN, GYD itp będzie mieć w WAWie przesiadkę (drobiazg!) ok. 9h30. Zamiast kilkudziesięciu minut. Przecież coś takiego to zwykłe działanie na szkodę firmy! I nie chodzi tu o jeden wyjątkowy rejs (co byłoby akceptowalne), ale 3x w tygodniu! Analogicznie: w 2, 5 i 7 nie ma wieczornego rejsu WAW-CDG, to również będzie sporym utrudnieniem dla paxów transferowych.No chyba, że LO wprowadzi biletu: "Zmień lotnisko w Warszawie" :) - a poniżej małym druczkiem, że to inne miasto i drobne 100km. 
solokhumbu Przygotowane przez Was porównanie nie ma sensu. Z dwóch względów: 1) jak wspomniano wyżej, nikt nie kupuje dziś lotów W6/FR na przyszły maj/czerwiec/sierpień. Ale chyba ważniejszy jest argument 2): rejsy LO są w systemie od kilkunastu godzin, zatem nadal dostępne są te w najtańszych taryfach, po prostu nie miały kiedy się wyprzedać. Loty W6 są już od około miesiąca, zatem na pewno ktoś już coś zdążył kupić (swoją drogą: po co tak wcześnie?) i część tanich się wyprzedała. Zatem, Droga Redakcjo, dobrze będzie wrócić do porównania cen na majówkę ok. 15 marca, a czerwcówkę - miesiąc później, jakoś po kwietniowych świętach. A najciekawszym porównaniem byłby LF połączeń. Ciekawe, czy uda się LOTowi przebić tutaj dno, jakim były rejsy BUD-ORD. 
solokhumbu, 29 września 2022, 12:41 | odpowiedz
Powinniście doliczyć koszty bagażu. W lot duży podręczny jest w cenie biletu.
Marcin Ot, 29 września 2022, 12:55 | odpowiedz
Tak, oczywiście!Tyle, że w W6/FR to jest 10kg +  mały podręczny, który de facto nie ma limitu wagowego. Jasne, w 40x20x25/30 cm nie wpakujemy całej szafy, ale powiedzmy 4-5kg są realne. Czyli razem z priority mamy 14-15. W LO - 8+2. To już jest różnica. A wierz mi, LO potrafi tę wagę sprawdzać!
Marcin Ot Powinniście doliczyć koszty bagażu. W lot duży podręczny jest w cenie biletu.
solokhumbu, 29 września 2022, 15:38 | odpowiedz
Lecialem teraz Qatarem I moj podreczny  wazyl 17kg 🤣 wiec mozna ha ha.  
solokhumbu Tak, oczywiście!Tyle, że w W6/FR to jest 10kg +  mały podręczny, który de facto nie ma limitu wagowego. Jasne, w 40x20x25/30 cm nie wpakujemy całej szafy, ale powiedzmy 4-5kg są realne. Czyli razem z priority mamy 14-15. W LO - 8+2. To już jest różnica. A wierz mi, LO potrafi tę wagę sprawdzać!
Marcin Ot Powinniście doliczyć koszty bagażu. W lot duży podręczny jest w cenie biletu.
lovenz, 3 października 2022, 21:52 | odpowiedz
 Czy nie lepiej napisac Wizzair  zamiast  "Wizz Airem" ? Skad autor bierze takie spolszczenia I to az dziwne ze nikt nie sprawdza tekstu przed publikacja poniewaz na forumowych wpisach  modery o kazda literowke sie przypominaja. 
lovenz, 3 października 2022, 21:58 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »