Fly4free.pl

Co się stało z tanimi biletami na pociągi PKP Intercity? Pasażerowie narzekają, że nie można ich kupić nawet na puste kursy

Foto: PKP Intericity
Po czterech miesiącach od wprowadzenia dynamicznego systemu sprzedaży biletów pasażerowie skarżą się, że jest im bardzo trudno znaleźć tanie bilety na połączenia PKP Intercity nawet wtedy, gdy pociągi są puste – czytamy w Rynku Kolejowym. Przewoźnik wyjaśnia, że wynika to ze znaczącego wzrostu liczby pasażerów. Jednak z analizy serwisu wynika, że nie do końca…

Dynamiczny system sprzedaży biletów, w którym ich cena jest uzależniona od popytu, a nie tego, z jakim wyprzedzeniem kupiliśmy bilet, został wprowadzony przez PKP Intercity w maju i z miejsca cieszył się wielkim zainteresowaniem ze strony pasażerów. Jednak teraz chętni do skorzystania z oferty kolejowego przewoźnika skarżą się, że promocyjne bilety są bardzo trudno dostępne. O sprawie pisze „Rynek Lotniczy” w reakcje na informacje od czytelników, którzy powątpiewają, że popyt na podróże jest faktycznie aż tak wielki i wysyłają zdjęcia praktycznie pustych wagonów, gdzie i tak za bilet muszą płacić pełną stawkę, np. 169 PLN w przypadku połączeń z Warszawy do Gdańska czy Krakowa. Czy to oznacza, że pula promocyjnych biletów została zmniejszona?

PKP Intercity zaprzecza i odpowiada, że dane sprzedażowe wskazują na wzrost liczby pasażerów oraz frekwencji po wprowadzeniu oferty „Promo” w pociągach kategorii EIP/EIC.

– Należy pamiętać, że obłożenie wagonu może zmieniać się na trasie. Może to oznaczać, że zdjęcia jest wykonane w członie/wagonie, z którego część podróżnych wysiada na wcześniejszych przystankach, przy wyższym wypełnieniu w pozostałych
– informuje biuro prasowego przewoźnika i informuj, że ceny biletów na takich trasach jak z Warszawy do Krakowa, Trójmiasta, Katowic czy Poznania, zaczynają się od 19 PLN.

Ttmczasem okazuje się, że dostęp do tanich biletów jest mocno utrudniony – dziennikarz „Rynku Kolejowego” sprawdził ceny na miesiąc do przodu (z takim maksymalnym wyprzedzeniem można kupować bilety na pociągi PKP IC) i w aplikacji „Łowcy Promo” znalazł tylko jeden pociąg na trasie Warszawa-Gdańsk w ciągu 30 dni, gdzie można kupić bilety za 19 PLN oraz dwa składy z ceną 29 PLN.

Tanich biletów na innych trasach, gdzie kursuje Pendolino, także jest niewiele. Na trasie z Warszawy do Krakowa w ciągu 30 dni są tylko 2 szybkie połączenia,  na które można kupić bilety za 71 PLN. Zdecydowanie najwięcej jest za to (niezależnie od daty, na którą szukamy połączenia) biletów za 169 PLN. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z pociągami do Wrocławia, choć na tej od września czas przejazdu z Warszawy jest rekordowo długi (powyżej 4 godzin).

Nieco lepiej wygląda sytuacja na takich trasach, jak z Warszawy do Białegostoku czy Lublina lub np. ze Słupska do Gdańska, gdzie pula promocyjnych biletów wydaje się być większa.
 

Być może na taką, a nie inną politykę cenową PKP Intercity ma wpływ rekordowy popyt na podróże. Kolejowa spółka pochwaliła się właśnie, że w okresie od czerwca do końca sierpnia przewiozła w sumie 18 mln pasażerów, czyli najwięcej w swojej historii. Dla porównania: w analogicznym okresie w 2019 roku przewoźnik przewiózł 14 mln pasażerów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Ja kupilam pare dni temu bez problemu z wroclawia do gdanska 4 bilety po 34 zl przejazd 6h
Wio Lka, 13 września 2022, 16:33 | odpowiedz
Kolej to syf, nawet za darmo bym nie wsiadł
rafal525_63, 15 września 2022, 9:32 | odpowiedz
Racja, trudno znaleźć tańsze bilety i to na liniach które nie są liniami głównymi. 
legionrai120 l, 20 września 2022, 17:22 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »