Fly4free.pl

„Chorwacja, Twoje nowe biuro!”. Nasz ulubiony wakacyjny kraj kusi, by zostać w nim na dłużej

chorwacja
Foto: Morgan / Unsplash

Chorwacja jest kolejnym krajem, który zdecydował się stworzyć specjalny program dla tzw. cyfrowych nomadów. Wszystkie osoby, które pracują zdalnie i spełnią odpowiednie warunki będą mogły ubiegać się o specjalne pozwolenie na roczny pobyt.

Niemal z miesiąca na miesiąc przybywa ofert dla tych, którzy chcieliby na dłużej przenieść się do innego, najczęściej pięknego i ciepłego kraju. W czasach, gdy wiele osób może pracować zdalnie z dowolnego miejsca na świecie, rządzący z różnych szerokości geograficznych upatrują w takich osobach szansę. Teraz dołączyła do nich Chorwacja.

„Chorwacja, Twoje nowe biuro”

Chorwacka Organizacja Turystyczna rozpoczęła właśnie kampanię skierowaną do długoterminowych turystów. A konkretniej tych, którzy chcieliby przyjechać do Chorwacji i przy okazji trochę tu popracować, oczywiście zdalnie.

Jak zwykle w takich przypadkach, trzeba jednak spełnić konkretne warunki. Chętni muszą wykazać odpowiednie zarobki – przynajmniej 16 142 HRK miesięcznie (czyli ok. 9750 PLN) przy jednej osobie i dodatkowe 636 HRK (ok. 384 PLN) na każdego kolejnego członka rodziny. Trzeba też wykupić ubezpieczenie zdrowotne i udowodnić, że jesteśmy zatrudnieni w firmie poza Chorwacją lub prowadzimy własną działalność gospodarczą.

Chorwacja to kraj, w którym mówi się po angielsku, kraj, który oferuje wyjątkowy styl życia, ma dobry dostęp do internetu, sprzyjający klimat i piękne naturalne otoczenie. Jest też przystępna cenowo w porównaniu z europejskimi standardami i niedrogą opieką zdrowotną – zachęca Kristjan Staničić, dyrektor Chorwackiej Organizacji Turystyki.

Program jest skierowany przede wszystkim do Brytyjczyków, Amerykanów i Kanadyjczyków – dzięki niemu formalności zostaną ograniczone do minimum. Obywatele UE mają w tym temacie mniej zmartwień i łatwiej im zorganizować taki wyjazd, ale oczywiście także są mile widziani.

– Dzięki wysokiej jakości ofercie i prostszym procedurom staramy się przyciągnąć jak najwięcej cyfrowych nomadów, a tym samym promować nasz kraj – mówi Nikolina Brnjac, minister turystyki i sportu cytowana przez The Independent. – Wierzę, że Chorwacja zaimponuje im swoim naturalnym i kulturalnym pięknem.

Dodała też, że od dłuższego czasu cyfrowi nomadzi wykazują duże zainteresowanie Chorwacją. Program jest więc odpowiedzią na popyt.

Twoje nowe biuro nie tylko w Chorwacji

Chorwacki program jest najnowszym, ale nie jedynym skierowanym do cyfrowych nomadów. Szczególnie teraz, gdy zabrakło klasycznych turystów, wiele krajów kieruje się ku tym, którzy mogliby przyjechać do ich kraju na dłużej. I tym samym wydawać tu pieniądze, które zarabiają gdzieś indziej.

Podobne programy stworzyły m.in. Dubaj, Mauritius, Aruba, Bermudy, Gruzja i wiele innych. Na Maderze powstała nawet specjalna „wioska” dla cyfrowych nomadów. W malowniczej gminie Ponta do Sol stworzono centrum coworkingowe, zorganizowane liczne szkolenia i wydarzenia, które mają pomóc im się rozwinąć, ale także poznać lokalną kulturę i społeczność.

Warto jednak zwrócić uwagę na warunki takiego pobytu. W niektórych miejscach są bardzo wyśrubowane. Na przykład Antigua i Barbuda wymaga zarabiania min. 50 tys. USD rocznie i opłaty wjazdowej w wysokości 1500 USD.

Ale to i tak nic! Najbardziej spektakularne wymogi wymyśliły Kajmany. Chętny na dłuższy pobyt musi zarabiać przynajmniej 100 tys. USD rocznie i przedstawić szereg dokumentów, m.in. zaświadczenie o niekaralności, wyciągi bankowe. A to dopiero początek długiej listy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »