Chorwacja
1.02.2023

Chorwacja ma duży problem kolejny rok z rzędu. Nie będzie komu obsługiwać turystów?

Chorwacja rozpoczęła już przygotowania do tegorocznego sezonu turystycznego. Jednym z kluczowych zadań do wykonania przed jego rozpoczęciem jest uzupełnienie braków kadrowych w restauracjach czy obiektach hotelowych. Wakatów jest sporo – Chorwacja szuka bowiem aż 35 tysięcy sezonowych pracowników i planuje ich ściągnąć głównie z innych krajów.

W walce o sezonowych pracowników do branży turystycznej Chorwacja musi rywalizować z innymi państwami, takimi jak Niemcy i Austria, gdzie zapotrzebowanie na pracowników sektora turystycznego wynosi odpowiednio 50 i 40 tysięcy osób. Nadzieją śródziemnomorskiego kraju są jednak „powracający” pracownicy, a także szybsze uzyskiwanie pozwoleń na pracę.

W ostatnią niedzielę pod adresem Sezonac.hr wystartowały największe internetowe targi pracy w turystyce. Do tej pory pojawiło się ponad 200 ogłoszeń dotyczących rekrutacji na stanowiska kelnerów, sprzedawców, kucharzy, kierowców, ratowników, terapeutów czy ogrodników.

Tak duże zapotrzebowanie na sezonowych pracowników jest skutkiem kryzysu kadrowego, który wybuchł wraz z pandemią. Przyniosła ona też ze sobą inne czynniki – niezapowiedziany wzrost kosztów sprawił, że firmy turystyczne i lokale gastronomiczne były zmuszone do redukcji zatrudnienia. W tym roku firmy spodziewają się przede wszystkim zatrudnienia osób z Macedonii, Bośni i Hercegowiny, Serbii, ale także Nepalu, Indii czy Filipin.

Chorwaccy pracodawcy działający w sektorze turystycznym od lat wskazują na konieczność podjęcia działań w celu ułatwienia zatrudniania zagranicznych pracowników. Praktycznie co roku borykają się z utrudnionym procesem rekrutowania cudzoziemców. Obecnie na pozwolenie o pracę trzeba czekać 2-3 miesiące. Nadzieją są pracownicy ,,powracający”, czyli tacy, którzy już wcześniej pracowali w Chorwacji. Wobec nich procedury administracyjne są przyspieszone i uproszczone.

Szacujemy, że co roku wraca do nas około 50% pracowników. Jeśli działania ogłoszone w ramach przygotowań do tegorocznego sezonu zadziałają, może to stanowić dodatkową zachętę do powrotu w kolejnych latach. Nasz rynek stanie się bardziej konkurencyjny i pożądany, jeśli na pozwolenie na pracę faktycznie będzie trzeba czekać maksymalnie 2-3 tygodnie – powiedział Veljko Ostojić, dyrektor Chorwackiego Stowarzyszenia Turystycznego.

Masz urlop i co dalej? My mamy odpowiedź! E-book od Fly4free.pl już na Allegro - tylko do 31 sierpnia za 29,99 PLN!
Lubisz nasze okazje?
Dodaj Fly4free.pl jako preferowane źródło w Google, a nasze artykuły będą częściej pojawiać się w Twoich wynikach wyszukiwania. Możesz to w każdej chwili zmienić.
Dodaj jako źródło w Google
Sprawdź inne superokazje 🔥
Cały dzień na Malcie lub Sycylii 😮 Loty dla wszystkich już od 242 PLN 🌤️✈️
Jednodniówki z Polski 242 PLN

Cały dzień na Malcie lub Sycylii 😮 Loty dla wszystkich już od 242 PLN 🌤️✈️

Sylwester na Sycylii za 789 PLN 💚🤍❤️ Bezpośrednie loty i noc w hotelu ze śniadaniem
Sycylia z Polski 789 PLN

Sylwester na Sycylii za 789 PLN 💚🤍❤️ Bezpośrednie loty i noc w hotelu ze śniadaniem

Hiszpania w supercenie 😍 City break w Alicante od 357 PLN 🔥
Alicante z Katowic 357 PLN

Hiszpania w supercenie 😍 City break w Alicante od 357 PLN 🔥

Kreta w październiku z all inclusive 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu za 2016 PLN
Grecja z Katowic 2016 PLN

Kreta w październiku z all inclusive 🌊☀️ Tydzień w 4* hotelu za 2016 PLN

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?