REKLAMA

Zachwycająca Chorwacja. Jak się tam dostać z Polski i za ile? Sprawdzamy możliwości i koszty

Dubrownik w Chorwacji
Foto: Dreamer4787 / Shutterstock

Zastanawiacie się nad wyjazdem do Chorwacji? Nie wiecie, jaki środek transportu wybrać? Postanowiliśmy ułatwić Wam przygotowania – i przygotowaliśmy małą ściągę wraz z cenami.

Chorwacja – dla turystów z Polski – jest fenomenem. To jeden z hitów wyjazdowych, obowiązkowo branych pod uwagę podczas planowania urlopu. Dziesiątki tysięcy naszych rodaków, wypoczywających na chorwackich plażach, jest żywym dowodem na to, że moda na ten bałkański kraj nie przemija.

To nie tylko plaże, ale również zachwycające krajobrazy, świetna baza noclegowa, liczne atrakcje i zabytki. Listę można rozwijać.

Jak się dostać do tego wakacyjnego raju z Polski… i ile to kosztuje? Wbrew pozorom, możliwości jest sporo. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Chorwacja samolotem

Jeszcze do niedawna decyzja w większości przypadków była prosta. Chorwacja z Polski? Wsiadamy w samochód i jedziemy! Na szczęście ów stan uległ zmianie – aktualnie turyści z Polski, którzy nie mogą (lub nie chcą) jechać samochodem z Warszawy ponad 12 godzin na Istrię, mają alternatywę. Ale nie tylko warszawiacy mogą skorzystać z dobrodziejstw transportu drogą lotniczą.

Jeżeli nasze plany urlopowe zakładają pobyt na chorwackim wybrzeżu – od Zadaru, poprzez Szybenik, Trogir, Split, Makarską… lub na wyspach w rodzaju Hvar, Brač, Vis czy Korčula – idealne połączenie oferuje niskokosztowy przewoźnik Wizz Air.

W siatce połączeń znajdziemy bezpośrednie połączenie do Splitu z Warszawy (w każdy wtorek, czwartek i sobotę), które pozwoli nam na cieszenie się chorwackim słońcem już po 2 godzinach lotu. Wizz Air ma w swojej ofercie również coś dla mieszkańców południowej Polski – operuje na trasie z Katowic do Splitu (w każdy wtorek, czwartek i sobotę).

Jak kształtują się ceny biletów? Wygląda to całkiem zachęcająco. Bilety na lipcowy szczyt sezonu można było ustrzelić za 268 PLN. A aktualnie w systemie rezerwacyjnym Wizz Air znajdziemy na przykład połączenie w jedną stronę z Warszawy do Splitu na końcówkę wakacji (28 sierpnia) w cenie… 84 PLN dla posiadaczy Wizz Discount Club.

Split
Foto: Collage / Paweł Kunz, Fly4free.pl

LOTem do Chorwacji

Alternatywą dla połączeń, które w swoim rozkładzie posiada Wizz Air, jest oferta przygotowana przez naszego narodowego przewoźnika. LOT intensywnie rozwija sieć połączeń z Polski do Chorwacji – aktualnie możemy polecieć z Warszawy aż do pięciu miast w tym pięknym kraju.

Część z połączeń jest sezonowa. Loty do Splitu są realizowane od 16 maja do 14 października (w środy, soboty i niedziele… a w okresie wakacji w każdy dzień tygodnia z wyłączeniem piątków i poniedziałków), do Zadaru – od 5 maja do 13 października (w środy i soboty), a do Puli – od 3 czerwca do 14 października (w niedziele).

Oprócz tych trzech miast, bezpośrednio z Polski na pokładzie samolotu LOT możemy dostać się do Zagrzebia (codziennie, a w okresie wakacji uruchomione są nawet dwa loty dziennie) oraz do jednego z najpiękniejszych miast na świecie, czyli Dubrownika. W przypadku tego ostatniego, w szczycie sezonu letniego 2018 r. samoloty wystartują z Warszawy sześć razy w tygodniu (codziennie oprócz wtorków).

Nie zapominajmy również o połączeniach czarterowych, którymi na wczasy w Chorwacji lata wielu turystów z Polski (m.in. do Splitu i Dubrownika). A osoby mieszkające na północnym zachodzie Polski mogą również rozważać możliwość bezpośrednich lotów z Berlina do Rijeki (na tej trasie dwa razy w tygodniu – w soboty i czwartki – lata Ryanair) oraz do Zadaru i Puli (również Ryanair, odpowiednio: poniedziałki i piątki oraz piątki i niedziele).

Pula
Foto: OPIS Zagreb / Shutterstock

Chorwacja samochodem

Samoloty to jedno – ale mówiąc o możliwościach transportu z Polski do Chorwacji, nie możemy pominąć kultowego sposobu na przemieszczenie się nad Adriatyk. Mowa oczywiście o trasie, którą możemy pokonać samochodem. A raczej trasach – tysiące rodaków przemierza drogi Niemiec, Austrii i Słowenii (to w przypadku osób mieszkających na północy i zachodzie naszego kraju) lub wybiera jeden z wariantów drogi wiodącej przez  Czechy, Słowację, Austrię i Węgry.

Mój redakcyjny kolega, Mariusz Piotrowski, pisał na naszych łamach:

– Polacy przez lata przyzwyczaili się, że do Chorwacji bilety lotnicze są drogie, więc bardziej opłaca im się spakować auto po brzegi i wyjechać na wymarzony urlop autem. Dopiero teraz przewoźnicy nieśmiało próbują zmienić przyzwyczajenia polskich turystów.

Jak to wygląda w praktyce? Załóżmy, że celem podróży jest Zadar. Mapy Google pokazują, że z Warszawy do Zadaru mamy ok. 1350 kilometrów, a pokonanie tej trasy powinno zająć (zakładamy, że z naszej stolicy wyjedziemy wieczorem, o 20:00, planując nocną podróż) około 12-15 godzin.

Jeżeli zależy Wam na czasie, najszybsza trasa wiedzie przez Czechy, Austrię i Słowenię (jadąc przez Cieszyn, Ołomuniec, Brno, Wiedeń, Graz i Maribor). Jaki jest minus? Głównie cena – w tym wariancie niezbędne jest wykupienie słoweńskiej winiety, która tak naprawdę jest potrzebna zaledwie na dystansie kilkudziesięciu kilometrów.

Dojazd do Chorwacji samochodem
Foto: Mapy Google

Alternatywą jest trasa wiodąca przez Słowację i Węgry (podczas podróży będziecie przejeżdżać przez takie miasta jak Bratysława, Szombathely i Gorican). W tym przypadku oszczędzacie na słoweńskiej winiecie.

Ile kosztują winiety? Na Słowacji zapłacimy (winieta jest w formie elektronicznej, możemy ją kupić na stacjach benzynowych lub pod tym adresem) 10 EUR za opcję 10-dniową (44 PLN) i 14 EUR za winietę obejmującą 14-dni (62 PLN).

Przejeżdżając przez Węgry samochodem osobowym, również możemy dokonać zakupu winiety na stacjach paliw lub przez internet. Wersja 10-dniowa to koszt 2975 HUF (40 PLN), miesięczna kosztuje 4780 HUF (64 PLN).

Co z Czechami? Tutaj musimy przygotować się na koszt 310 CZK (52 PLN, winieta 10-dniowa) lub 440 CZK (74 PLN, winieta ważna 30 dni). Do kompletu podajmy jeszcze koszt winiet w Austrii: 10-dniowa to wydatek 9 EUR (40 PLN), a 60-dniowa kosztuje 26,20 EUR (115 PLN).

O cenie winiet w Słowenii informowaliśmy przy okazji nietypowej promocji – kupując winietę, „w cenie” mamy możliwość bezpłatnego zwiedzania niektórych z atrakcji, czekających na turystów w tym pięknym kraju. Jaki jest koszt winiety? Tygodniowa uszczupli nasz budżet o 15 EUR (66 PLN), miesięczna o 30 EUR (132 PLN).

Rovinj
Foto: Gaspar Janos / Shutterstock

Koszty podróży samochodem do Chorwacji

Spróbujmy oszacować koszty wakacyjnego wyjazdu na 8-9 dni samochodem (uwzględniając takie elementy jak paliwo i winiety 10-dniowe) w przypadku trasy Warszawa – Zadar. Założenia: nasz samochód pali 8 litrów benzyny 95-oktanowej na każde 100 kilometrów, tankujemy go „pod korek” w Warszawie i uzupełniamy paliwo w Czechach (ok. 5,40 PLN / litr) lub na Węgrzech (ok. 5,25 PLN / litr). Uśredniając, przyjmijmy że „spalimy” około 100-110 litrów paliwa w jedną stronę.

Jadąc trasą przez Czechy, Słowację i Węgry, koszt dotarcia z Warszawy do Zadaru to około 700 PLN w jedną stronę (winiety to 136 PLN, paliwo to 540-570 PLN). Wybór trasy przez Czechy, Austrię i Słowenię będzie droższy o około 100 PLN.

Oczywiście, to przykładowa kalkulacja, nie uwzględnia wielu czynników, takich jak chociażby inne spalanie – jeżeli mamy samochód z silnikiem diesla, który zadowala się mniejszą ilością paliwa (lub nasze auto jest zasilane na gaz LPG), nasze koszty będą mniejsze.

* * *

Kalkulując koszty przejazdu z Polski do Chorwacji, należy pamiętać jeszcze o kilku rzeczach. Jadąc samochodem, rzadko jedziemy sami – to koszt całkowity, rozkładający się na kilka osób. Jeżeli podróżujemy ze znajomymi, którzy dzielą z nami koszty przejazdu, wygląda to zupełnie inaczej w kwestii opłacalności. Dodatkowo, nic nas nie ogranicza (no dobrze, pojemność bagażnika) w kwestii decyzji, ile – i jakich – przedmiotów mamy ze sobą zabrać w podróż. To w niektórych przypadkach, zwłaszcza podróżując na wakacje z dziećmi, bardzo istotny element.

Z drugiej strony: to wciąż jest kilkanaście godzin podróży. Poświęcamy swój cenny urlopowy czas, jesteśmy solidnie zmęczeni po takiej trasie samochodowej. Samolot taką samą marszrutę „przemierzy” w dwie godziny. Warto o tym pamiętać.

…a decyzję, jaki środek transportu wybrać, jak zwykle pozostawiamy Wam. Niezależnie od dokonanego wyboru – Chorwacja to piękny kraj! Życzymy miłego i udanego wypoczynku.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Samochód pali 8l benzyny 95? Załóżmy, ze samochó pali 5l roby i cena jes już zepełnie inna. Polacy na takie trasy jeżdzą głównie DIESLAMI albo benzyna + LPG
jakubiakuellen, 14 lipca 2018, 19:01 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Samochód pali 8l benzyny 95? Załóżmy, ze samochó pali 5l roby i cena jes już zepełnie inna. Polacy na takie trasy jeżdzą głównie DIESLAMI albo benzyna + LPG
jakubiakuellen, 14 lipca 2018, 19:01 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Do Chorwacji jeżdżę regularnie od 10 lat. 2 lata temu spisałem wszystkie wydatki związane z wyjazdem. Począwszy od zakupu kremu do do opalania, butów do wody, przez ubezpieczenie turystyczne, paliwo, winiety, noclegi itd itp.  Całość za rodzinę 2+2, auto na lpg, 2 noclegi tranzytowe i 13 noclegów na miejscu wyszło w zaokrągleniu 6750zł. 
Sly, 17 lipca 2018, 10:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
a ja się pytam po co jechać i siedzieć na kamieniach ..
tom971, 23 lipca 2018, 14:00 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Polacy średnio jeżdżą samochodami które najlepsze lata mają już za sobą więc może warto by wspomnieć o koszcie ubezpieczenia Assistance w podróży, które wykupujemy tylko na czas podróży i zapewni nam pomoc w przypadku awarii, ponadto dodatkowe ubezpieczenie od NNW również zawsze wykupuje przed wyjazdem. Nie są to wielkie koszta a głowa jakby spokojniejsza.
tskiper, 23 lipca 2018, 21:56 | odpowiedz
Zadar
Najlepsza oferta

Wakacje w Chorwacji za 911 PLN

Kamil Walinowicz | 2019-02-23 19:00
REKLAMA
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.
porównaj loty, hotele, lot+hotel