Fly4free.pl

Wybierasz się do Chorwacji? W tych miejscach nie utoniesz w tłumie turystów

Motovun, Chorwacja
Foto: xbrchx / Shutterstock

To od lat nasz ulubiony kraj na wakacyjny urlop. Też lubisz tam wracać, ale nie chcesz znowu odwiedzać Dubrownika, Makarskiej czy Splitu? Mamy dla Ciebie kilka urokliwych miejsc, w których turystów jest nieco mniej, ale z pewnością równie fajnych jak w tych bardziej popularnych miejscach.

Piękne, nieodkryte turystycznie miejsca w Chorwacji – okazuje się, że łatwo napisać, a coraz trudniej takie miejsca znaleźć. W ubiegłym roku ten słoneczny kraj nad Adriatykiem odwiedziło ponad 18,5 mln turystów, z czego aż ponad 930 tys. z Polski. Jesteśmy piątą najchętniej odwiedzającą Chorwację nacją (po Niemcach, Austriakach, Słoweńcach i Włochach). I pewnie byliśmy już wszędzie. Czy Chorwacja jest w stanie nas czymkolwiek zaskoczyć? I czy latem są miejsca bez tłumów?

– Nieodkryte miejsca? Takich zupełnie nieodkrytych praktycznie już nie ma, a o miejsca bez turystów w wakacje jest bardzo trudno. Jeśli chcesz, żeby było ciepło i nie było tłumu turystów, to powinieneś się wybrać do Chorwacji w kwietniu, maju albo pod koniec września czy na początku października – mówi Wojciech Tyluś z serwisu CroLove.pl, opisującego piękno bałkańskiego kraju.

Chwilę się zastanawia i w końcu wskazuje na głębokie południe Chorwacji, czyli wyjazd poza Dubrownik. To piękne miasto, słynące z “Gry o tron” jest ze względu na znaczną odległość granicznym punktem dla wielu turystów, którzy zresztą często przyjeżdżają tu tylko na chwilę, by pozwiedzać.

Foto: lukaszimilena / Shutterstock

Tymczasem okolice Dubrownika to wciąż miejsca, gdzie nawet w sezonie nie musimy spotkać tłumów. Choćby położony przy granicy z Czarnogórą region Konavle – nie brakuje tu urokliwych miejscowości jak Cilipi, Cavtat czy piękna wioska rybacka Mlini. I z całą pewnością jest to miejsce, gdzie warto zajrzeć.

Podobnie jest z niektórymi wyspami, choć tutaj… sytuacja jest bardzo dynamiczna.

– Z pewnością jeśli nie chcecie znaleźć tłumów, warto poszukać szczęścia na wyspach. Ale one też z roku na rok są coraz bardziej oblegane. Tak jest choćby z wyspą Vis, która przez lata była takim nieodkrytym skarbem. To przede wszystkim kwestie historyczne, bo przez lata była tam baza wojsk jugosłowiańskich, a turystów wpuszczono dopiero po zakończeniu wojny domowej. Ale teraz, kiedy do kin wejdzie druga część musicalu “Mamma Mia”, którą kręcono właśnie tutaj, na Vis pojawią się z pewnością tłumy turystów – mówi Tyluś.

Foto: Simun Ascic / Shutterstock

Szukasz spokoju? Znajdź sobie wyspę!

Gdzie więc warto szukać spokoju? Taką zieloną oazą jest np. Lastovo, czyli wyspa położona na południowym krańcu chorwackiego wybrzeża, na południe od Korculi. Na tym niewielkim archipelagu lasy zajmują ponad 70 proc. powierzchni, a dzięki temu, że nie ma tam wielu turystów, cała wyspa została uznana za park przyrodniczy. Z pewnością warto polecić to miejsce, jeśli lubicie ciszę, spokój i… niekoniecznie uważacie, że w wakacje trzeba pławić się w luksusach. Na turystów czekają bowiem noclegi w starych, kamiennych domach, gdzie można cofnąć się w czasie, doświadczyć lokalnych zwyczajów i poczuć tę specyficzną, lokalną atmosferę.

Jakie jeszcze wyspy są godne polecenia? Z całą pewnością warto się zastanowić nad wybraniem się na słynącą z krystalicznej wody i czystych plaż wyspę Proizd. Dojazd na nią nie jest prosty – musimy najpierw dopłynąć na wyspę Korcula, a stamtąd z portu Vela Luka dopłyniemy łodzią. Jednak cisza i spokój są z pewnością warte, aby poświęcić trochę czasu na znalezienie się tam.

Lestovo / Chorwacja
Foto: mullen / Shutterstock

Piękne i nie tak bardzo zatłoczone miejsca znajdują się też na popularnych wyspach. Dobrym przykładem jest miasteczko Sutivan na wyspie Brac, które z pewnością spodoba się zwłaszcza rodzinom z dziećmi. Miejsce jest spokojne, pełne zieleni, a dodatkowo ma świetną infrastrukturę dla miłośników jazdy rowerem.

Warto też... poeksplorować nieco Chorwację z dala od morza

– Właśnie wyjeżdżamy do Sławonii. To przepiękne tereny, choć oczywiście z dala od Adriatyku – mówi Wojtek.

To kraina pięknej przyrody i bardzo ciekawych, historycznych miast jak Osijek, Vukovar czy Slavonski Brod. To też świetne miejsce dla miłośników dobrej kuchni – zjecie tutaj m.in. tradycyjną aromatyczną kiełbasę Kulen oraz Krvavicę, czyli bałkańską wariację na temat kaszanki. Z przyrodniczych atrakcji z pewnością warto polecić park przyrodniczy Kopacki rit, czyli bagienny obszar przy ujściu Dravy do Dunaju, niedaleko Osijeku, który zachował się w naturalnym, nienaruszonym od wieków stanie. Symbolem tego parku są wielkie stada jeleni krążące po jego polach, a także ponad 300 gatunków ptaków, w tym chronionych jak orzeł bielik czy czarny bocian.

zamek Velki Tabor, Chorwacja
Foto: xbrchx / Shutterstock

Piękne zamki i obłędne widoki

– Na pewno warto też zatrzymać się na chwilę po drodze nad Adriatyk i wstąpić choćby do Zagorje, czyli okolic na północ od Zagrzebia – zachwala Wojciech Tyluś.

W tym regionie znajdują się m.in. piękne zamki takie jak zbudowany w XIII wieku Trakocsan czy Veliki Tabor (na zdjęciu powyżej), a także słynna na całych Bałkanach wioska-skansen Kumrovec, w której urodził się marszałek Josip Broz Tito, czyli były prezydent Jugosławii.

A jeśli planujecie pobyt w północnej części Chorwacji, tu także znajduje się kilka pereł.

– Kontynentalna część Istrii to też bajka. Polecam takie miejsca jak Motovun, Buzet, Hum czy Pazin – zachwala Wojciech Tyluś z Crolove.pl.

Szczególnie zachwycający jest Motovun (na głównym zdjęciu ilustrującym tekst), czyli historyczne ufortyfikowane miasteczko, które ulokowane jest na wysokim wzgórzu. Z całą pewnością nie spotkacie tam tłumów turystów. Równie zachwycający jest Hum (na zdjęciu poniżej), ale pozostałym miasteczko też nie brakuje uroku.

Hum, Chorwacja
Foto: xbrchx / Shutterstock

Wszystkie te miejsca łączy to, że bez problemu dojedziecie tam autem, a jak doskonale wiemy, do Chorwacji w przeważającej masie Polacy wybierają się samochodem. Z czego to wynika i czy kiedyś przesiądziemy się np. do samolotów?

– Mam taką teorię, że jeśli Chorwacja dalej będzie drożeć, to zaczną wykruszać się niskobudżetowi turyści i wzrośnie liczba tych majętniejszych, dla których 12 godzin za kółkiem passata to żadna przyjemność. Chorwaci od kilku lat zmierzają w kierunku podwyższenia standardów i budują coraz więcej dobrych hoteli. Jeśli zaś chodzi o same samoloty, to z nieznanych nam przyczyn, loty z Polski są piekielnie drogie – w związku z czym ludzie wolą polecieć np. do Hiszpanii. Jazda autem jest więc znacznie tańsza w stosunku do podróży samolotem. A do tego dochodzi jeszcze kwestia odległości – jeśli dla mieszkańca Śląska odległość do Chorwacji jest praktycznie taka sama jak nad Bałtyk, to raczej wybierze Adriatyk. Po części pewnie jest to też relikt minionej epoki i kwestia przyzwyczajenia, ale też sposób na zapewnienie sobie dodatkowych atrakcji – teraz ludzie jadąc autem do Chorwacji robią częste postoje i zwiedzają inne miejsca po drodze – mówi Tyluś.

A czy Wy, drodzy czytelnicy, macie jakieś nieodkryte miejsca w Chorwacji, którymi zechcielibyście się podzielić? Obiecujemy, że zachowamy je dla siebie 😉

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Chorwacja przereklamowana, piekielnie drogo, za mało piaszczystych plaż.  Dubrownik - parking 24zl za godzinę. 
helka2003, 16 lipca 2018, 10:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »