Fly4free.pl

Chiny w końcu otwierają się na turystów! Po trzech latach przerwy znoszą wszystkie restrykcje wjazdowe

Szanghaj
Foto: maoyunping / ShutterStock
Po niemal dokładnie trzech latach obowiązywania bardzo krytykowanej polityki "zero-Covid", zniesione zostały ostatnie restrykcje dla turystów chcących wjechać do Chin. Od środy 15 marca wydawane będą wszystkie kategorie wiz, dzięki czemu przyjezdni bez problemu będą mogli wjechać do kraju.

W zeszłym miesiącu chińskie władze oficjalnie ogłosiły „zwycięstwo nad koronawirusem”. Pozwoliło to na zniesienie ostatniego obowiązującego środka kontroli w postaci ograniczeń dotyczących wydawania wiz wjazdowych wszystkich kategorii. Pierwsze kroki w celu przywrócenia stanu sprzed pandemii podjęto już w styczniu, kiedy to wycofano zalecenia dla obywateli Chin związane z zakazem zagranicznych podróży, a także zniesiono obowiązek kwarantanny dla osób z zagranicy. Ponadto już wtedy zaczęto wydawać wizy, choć tylko nieliczne ich kategorie.

Jak podane agencja Reuters, dodatkowo chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło przywrócenie ruchu bezwizowego na obszarach, które przed pandemią nie wymagały wiz. Chodzi między innymi o wyspę Hajnan, statki wycieczkowe wpływające do portu w Szanghaju czy prowincję Guangdong. Podróżni z wieloletnimi wizami wydanymi przed 28 marca 2020 roku, wciąż będą mogli z nich korzystać, o ile nie dobiegła końca data ich ważności.

Do tego zapowiedziano, że żadne ograniczenia nie będą obowiązywać podczas tegorocznych ważnych wydarzeń. Zagraniczni goście bez problemu będą mogli więc wziąć udział w kwietniowych targach motoryzacyjnych Shanghai Autoshow czy wrześniowych Igrzyskach Azjatyckich.

W 2022 roku w Chinach odnotowano zaledwie 115,7 mln podróży transgranicznych do i z kraju, z czego tylko 4,5 mln stanowili obcokrajowcy. Dla kontrastu, w ostatnim przedpandemicznym 2019 roku było 670 mln takich podróży, przy czym zagraniczni turyści stanowili aż 97,7 mln.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »