Fly4free.pl

Koronawirus: planujesz podróż do Chin lub Azji Płd-Wschodniej? Zobacz, co możesz zrobić

chiny wirus
Foto: B.Zhou / Shutterstock

LOT i Air China pozwalają pasażerom oddać lub wymienić bilety, British Airways odwołuje loty, pasażerowie przylatujący z Chin muszą przejść przez dodatkowe procedury, a chaos informacyjny wzbudza niepokój. Podpowiadamy, gdzie szukać sprawdzonych informacji na temat podróży do Chin i Azji Południowo-Wschodniej i co możecie zrobić z posiadanymi rezerwacjami.

Zdajemy sobie sprawę, że informacji i wiadomości na temat koronawirusa jest tak dużo, że przeciętny pasażer może się pogubić.

Dlatego zebraliśmy w jednym miejscu decyzje linii lotniczych, wskazania polskich służb i komunikaty, które powinny wam pomóc zdecydować, czy i dokąd chcecie lecieć na wakacje w najbliższym czasie. Oczywiście nikomu ani nie doradzimy, ani nie odradzimy podróży – ostateczna decyzja należy do Was i musicie podjąć ją samodzielnie.

Linie lotnicze – decyzje są różne

Z każdym dniem, coraz więcej linii lotniczych podejmuje zdecydowane działania w sprawie informacji docierających z Chin. LOT zdecydował, że wszyscy pasażerowie, którzy panowali podróż do Pekinu mogą zmienić datę podróży lub otrzymać zwrot pieniędzy. Chodzi o bilety na loty między 22 stycznia a 29 lutego 2020, kupione w LOT (ich nr musi zaczynać się 080) przed 27 stycznia 2020 roku.

Podobną decyzję początkowo podjęła linia British Airways. Kilka godzin temu poinformowała jednak, że tymczasowo zawiesza wszystkie loty z i do Chin – na razie do 31 stycznia. Pasażerowie, którzy mają kupione bilety na loty do 23 lutego mogą także zmienić termin podróży lub z niej zrezygnować i otrzymać zwrot kosztów. Bez zmian pozostają jedynie loty z i do Hongkongu.

Oświadczenie o zawieszeniu lotów wydał także Finnair, który nie będzie latał na lotniska Daxing w Pekinie i Nanjing Lukou International Airport aż do końca marca.

Do grona przewoźników ograniczających liczbę lotów trafił United Airlines. Amerykańska linia zawiesiła loty od 1 do 8 lutego między USA a Hongkongiem, Szanghajem i Pekinem – w sumie aż 24 trasy. O połowę zmaleje także liczba lotów do Chin realizowanych przez Cathay Pacific.

American Airlines, Virgin Atlantic i Delta, podobnie jak LOT, pozwalają pasażerom zmienić datę podróży lub oddać bilety. Zezwala na to także China Eastern i co ważne dla polskich podróżujących – także Air China. Zwracać lub zmieniać można wszystkie bilety na loty obsługiwane przez Air China o numerach rozpoczynających się od 999 (w tym bilety premiowe) lub te z kodem CA realizowane w ramach umów code-share zarezerwowane przed godziną 0:00 24 stycznia 2020 r.

Loty do Wuhan już tydzień temu odwołały m.in. Scoot, Taiwan Airlines czy AirAsia. Ostatecznie władze regionu zdecydowały o zawieszeniu całego transportu.

Co z moją podróżą? Gdzie szukać informacji?

Wiele osób zastanawia się teraz, czy powinno odwołać lub przełożyć swoje planowane podróże. W związku z tym polskie służby wydały odpowiednie oświadczenia dla Polaków, którzy zamierzają wyjechać nie tylko do Chin, ale i najbardziej zagrożonych regionów.

– Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin, Azji Wschodniej i krajów Azji Południowo-Wschodniej – czytamy w komunikacie urzędu.

Warto też na bieżąco sprawdzać wszystkie komunikaty, które wydają służby i urzędy. Nowych wiadomości możecie szukać na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Straży Granicznej. Ogłoszenia są aktualizowane niemal codziennie.

Dodatkowo wydano też instrukcje dla osób, które już przebywają w Chinach. Tacy podróżni powinni bezwzględnie unikać miejsc publicznych i kontaktu ze zwierzętami (żywymi i martwymi – np. w sklepach, na targach itd.), przestrzegać zasad higieny żywności i rąk. 

W Ambasadzie RP w Pekinie istnieje także zespół kryzysowy, który monitoruję sytuację na miejscu i w razie potrzeby odpowiada za kontakt z polskimi obywatelami w zagrożonych rejonach.

Na wniosek placówki MSZ zaostrzył ostrzeżenie dla podróżujących do prowincji Hubei do poziomu „odradzamy podróże, które nie są konieczne” – informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. – Rekomendujemy także obserwowanie komunikatów międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania prewencyjne – dodaje.

Ministerstwo Zdrowia wydało także komunikat dla podróżujących, którzy niedawno wrócili z Chin.

– Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w Chinach lub miałeś kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie masz następujące objawy: temperatura ciała powyżej 38℃ oraz kaszel czy duszność, powinieneś zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego Twojego miejsca zamieszkania – informują w oficjalnym komunikacie.

Dodatkowo GIS informuje, że na wszystkie osoby podróżujące z Chin czekają dodatkowe procedury. Każdy z pasażerów samolotu otrzyma Kartę Lokalizacyjną Pasażera – z prośbą o podanie danych kontaktów i miejsca pobytu.

– Dodatkowo w samolocie będzie miała miejsce pierwsza weryfikacja czy podróżujący ma objawy choroby np. podwyższoną temperaturę ciała. Jeśli podróżujący ma objawy i podróżuje z obszaru wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem 2019-nCoV, nastąpi kontakt z lotniskową służbą zdrowia – zapewnia GIS.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »