Fly4free.pl

Podzielą Mount Everest wyraźną linią demarkacyjną. Wszystko przez COVID-19

mount everest
Foto: My Good Images / Shutterstock

Chińskie władze chcą wyraźnie podzielić Mount Everest zgodnie z granicą, która przebiera pomiędzy Państwem Środka a Nepalem właśnie w tym miejscu. Ta zaskakująca decyzja ma sprawić, że wyprawy przychodzące z Nepalu nie będą się mieszać z tymi, które wyruszyły z Chin. A wszystko to przez koronawirusa i trudną sytuację pandemiczną w Nepalu.

Chiny chciałyby aby przez Mount Everest przebiegało coś w rodzaju linii demarkacyjnej czy też separacyjnej, która w jasny i wyraźny sposób oddzieli jedne wyprawy od drugich i sprawi, że obecni w Himalajach wspinacze nie będą mieć ze sobą kontaktu. I nie zamierzają czekać na decyzję Nepalu w tej sprawie, bowiem w razie potrzeby po prostu stworzą odseparowany pas „po swojej stronie” – informuje chińska agencja informacyjna Xinhua.

Decyzja jest efektem tzw. strategii zerowego kontaktu. Dzięki niej żaden ze wspinaczy od strony chińskiej nie będzie miał kontaktu z tymi ze strony nepalskiej – nawet jeśli zdobędą szczyt tego samego dnia. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa, która w Nepalu przybrała bardzo tragiczny obrót. Gwałtowny wzrost liczby przypadków sprawił, że służba zdrowia jest niewydajana, a wielu ludzi umiera. Nie brakuje tu też tzw. indyjskiej odmiany koronawirusa.

Chiny chcą się więc od tego profilaktycznie odciąć. Granicę mają postawić i wytyczyć przewodnicy, którzy wspinają się tu razem z grupami turystycznymi. Co prawda obcokrajowcy nadal nie mogą wspinać się z chińskimi agencjami, ale Chińczycy już jak najbardziej.

– Linia będzie odgradzać północną stronę szczytu, zaczynając od jednego z najwyższych tybetańskich obozów na wysokości 8300 metrów (około 27 230 stóp), z którego alpiniści wyruszają na szczyt – wynika z informacji w chińskich mediach.

Pomysł wydaje się być nieco absurdalny, a środowiska alpinistyczne już zastanawiają się, czemu tak naprawdę ma służyć.

Pomysł, że ktoś chory na koronawirusa mógłby dotrzeć na szczyt jest niemożliwy, ponieważ wspinacze z jakimikolwiek problemami z oddychaniem po prostu nie będą w stanie osiągnąć wysokości – wyjaśnia Ang Tshering Sherpa, w rozmowie z agencją Associated Press. – Jedynym punktem, w którym wspinacze z obu stron mogliby być blisko, jest szczyt. Tam jednak wspinacze spędzają tylko kilka minut na robienie zdjęć i podziwianie panoramicznych widoków – dodaje.

Przypomina też, że każdy ze wspinaczy jest solidnie okryty nie tylko grubą odzieżą, ale też okularami, a często i maskami tlenowymi.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Anetko! Polecam kilka definicji aby „nazywać rzeczy po (właściwym) imieniu”:   Linia demarkacyjna – to linia, a niekiedy strefa odgraniczająca w czasie konfliktu zbrojnego lub rozejmu walczące wojska. Często linia demarkacyjna stanowi tymczasową granicę państwową. Czy Chiny i Nepal są w stanie wojny? Nic o tym nie wiadomo   Demarkacja – to wyznaczenie w terenie granicy między państwami. - ostatni etapie w ustalaniu przebiegu granicy między państwami. Dokonywana jest ona przez mieszane komisje międzypaństwowe i polega na szczegółowym wyznaczeniu granicy w terenie, oznaczeniu jej specjalnymi słupkami lub znakami granicznymi. I chyba to właśnie chcą zrobić Chiny, ale nic nie mówią o „mieszanej komisji międzypaństwowej”. Demarkacja może także oznaczać ustalenie specjalnej linii demarkacyjnej przez wrogie sobie armie w okresie zawieszenia broni.   Delimitacja – pojęcie z zakresu prawa międzynarodowego oznaczające ustalenie przebiegu granicy państwowej. Zazwyczaj podstawą jej przeprowadzenia jest odpowiednia umowa międzynarodowa. Postanowienia o delimitacji najczęściej spotkać można w traktatach pokoju oraz umowach o cesji terytorium. Delimitacja obejmuje: sporządzenie opisu danej granicy oraz naniesienie przebiegu danej granicy na mapę o stosunkowo niewielkiej skali np. 1:500 000.
Alborz1, 13 maja 2021, 12:56 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »