Fly4free.pl

Chiny budują lotnisko na Antarktydzie i zapowiadają turystyczny podbój tego kontynentu. Chcesz tam polecieć?

samolot, Antarktyda, deer jet
Foto: Deer Jet

Chińscy naukowcy planują w listopadzie rozpocząć budowę pierwszego lotniska na Antarktydzie należącego do ich kraju. Związane jest to z potrzebą obsługiwania przez nowy port rodzimej maszyny – Xueying 601, która obecnie korzysta z rosyjskich lotnisk. Port należący do Chin ułatwiłby działalność operacyjną arktycznego samolotu.

Chińczycy nie są przyzwyczajeni do lotów na biegun, ponieważ pierwszy chiński samolot arktyczny Xueying 601 – potocznie zwany „śnieżnym orłem” – został oddany do użytku dopiero trzy lata temu. Wybudowanie własnego lotniska i otaczającej go infrastruktury na terenie pokrytym lodem, nie będzie jednak należeć do najłatwiejszych zadań.

Głównym wyzwaniem dla inżynierów jest ciągle poruszająca się warstwa lodu na Antarktydzie, stąd naukowcy musieli znaleźć miejsce, gdzie to zjawisko dzieje się najwolniej oraz w określonym kierunku. Teren pod budowę przyszłego lotniska – po trudnym procesie pomiarowym prowadzonym podczas burz polarnych – został znaleziony w 2017 roku.

Jednak pozostał jeszcze jeden problem – śnieg. Jego miękka struktura sprawia, że jest on złym materiałem na drogę startową, więc budowniczowie będą musieli używać maszyny używanej do kładzenia nawierzchni drogowej. Umożliwi ona zagęszczenie śniegu, jednak będzie to bardzo czasochłonne przy wystepujących na Antarktydzie ujemnych temperaturach. Prace mają wystartować 2 listopada.

W raporcie opublikowanym w oficjalnej gazecie Ministerstwa Nauki i Technologii Chińskiej Republiki Ludowej czytamy, że lotnisko ma zostać ukończone za kilka lat i będzie wykorzystywane dla wypraw naukowych oraz dla grup turystycznych.

Do tej pory Chiny musiały korzystać z rosyjskiej drogi startowej. Teraz, w związku z budową nowej drogi, Chińczycy chcą zwiększyć swoją zdolność do przeprowadzania rożnych misji w regionie polarnym, posiadając niezależną infrastrukturę lotniskową.

– Budowa pasa startowego wyraźnie zwiększy dostęp i potencjał naukowy dla Chin. Będzie zgodna z aspiracjami do rozszerzenia działalności w tym regionie –  powiedział dla portalu news.com.au Donald Rothwell, profesor Australijskiego Uniwersytetu Narodowego oraz czołowy ekspert w dziedzinie prawa międzynarodowego, specjalizujący się w regionach polarnych.

Regularne rejsy arktyczne

O tym kontynencie marzy wielu podróżników, ale większość z nich dociera tam statkiem. Chińczycy postanowili to zmienić i już niedługo będą oferować także cywilne loty prosto na Antarktydę.

Deer Jet – chińska linia lotnicza – organizowała cały projekt ponad rok, ale 16 grudnia udało się ostatecznie wylądować na Antarktydzie. Pierwszy, demonstracyjny lot odbył się na pokładzie Gulfstreama G650 z rejestracją N988DJ. Na pokładzie były 22 osoby.

Deer Jet, antarktyda
Foto: Twitter | UAS Int.Trip Support

Przygotowania do samego przedsięwzięcia obejmowały testy ryzyka, potencjalne trasy lotu i oczywiście plany awaryjne. Roczna praca przyniosła jednak efekty, a Deer Jet zapowiada, że w związku z tym już niedługo zacznie oferować loty czarterowe z Chin na Antarktydę. Do tej pory nie udało się to żadnemu chińskiemu operatorowi.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Antarktyda czy Arktyka ?
Biko, 1 listopada 2018, 13:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Antarctica = Antarktyda, Arctic = Arktyka.  W tekście nie ma błędu
Biko Antarktyda czy Arktyka ?
Justyna93, 1 listopada 2018, 20:38 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »