Fly4free.pl

Boisz się drogich wakacji? Kup wycieczkę już teraz – zaoszczędzisz nawet 1000 zł od osoby!

Foto: Monticello / Shutterstock
Wycieczki w biurach podróży rezerwowane teraz na przyszłoroczne wakacje są średnio tańsze o ponad 300 zł od tych, które klienci kupowali jako last minute podczas minionego lata – wynika z analizy instytutu Traveldata. Choć na niektórych kierunkach skala obniżek jest jeszcze większa i przekracza nawet 1000 zł od osoby.

Za nami niezwykle udany sezon wakacyjny, który jednak był naznaczony dużymi podwyżkami cen w biurach podróży. Wiele wskazuje na to, że to nie koniec, bo inflacja i droga ropa wraz z innymi czynnikami makroekonomicznymi mogą jeszcze mocniej podbić ceny. Skala tych podwyżek to jednak niewiadoma, dlatego biura podróży zachęcają turystów do zakupu wycieczek na przyszłoroczne wakacje w przedsprzedaży. Tym bardziej, że taka oferta „first minute” jest znacznie tańsza niż ceny wycieczek podczas tegorocznych wakacji, kupowanych w ostatniej chwili. Ile można zaoszczędzić?

Serwis Wakacje.pl przyjrzał się dokładnie cenom wycieczek zorganizowanych na przyszłe wakacje i zestawiły je z ofertami last minute z minionego sezonu. Okazuje się, że w większości przypadków wycieczki kupowane w przedsprzedaży są średnio o kilkanaście procent tańsze niż kupowane w ostatniej chwili. Największe różnice widać w grupie dalekich krajów – przy Tajlandii sięgają 41 proc. na korzyść tych zamawianych obecnie z terminem wylotu w sierpniu 2023 roku, przy Maroku jest to 38 proc. O wiele taniej jest również w przypadku podróży do najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych. I tak przy Turcji (najpopularniejszy kraj w ofercie biur podróży w sezonie Lato 2022), kupując w październiku wyjazd na sierpień przyszłego roku, można zaoszczędzić 15 proc. wobec ofert last minute, które były dostępne tego lata. Przy Grecji (druga pod względem popularności w sezonie Lato 2022) różnice wynoszą 19 proc. na korzyść przedsprzedaży, przy Hiszpanii jest to 17 proc., przy Bułgarii 12 proc.

Foto: Wakacje.pl

– Już w czasie pandemii koronawirusa ceny rosły wraz ze zbliżaniem się daty wylotu, w tym roku ten trend jeszcze się umocnił. Porównanie ofert z przedsprzedaży z last minute dostępnym w minione wakacje potwierdza, że szybka decyzja to oszczędności liczone w setkach, a przy podróżach rodzinnych nawet w tysiącach złotych. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zwiedzanie lub inne atrakcje na miejscu. Szczególnie, że, jak wynika z naszych badań, Polacy chętnie spędzają urlop poza hotelem – mówi Krzysztof Zych, wiceprezes ds. sprzedaży w serwisie Wakacje.pl.

Foto: Traveldata

Jeszcze dokładniejsze dane na temat przecen ofert w przedsprzedaży prezentuje serwis Traveldata. Porównał on także ceny kupowanych dzisiaj wyjazdów wakacyjnych na przełom lipca i sierpnia 2023 roku z tegorocznymi cenami last minute na analogiczne terminy z tegorocznych wakacji, kupowane na 2 tygodnie przed wylotem Rezultat? Średnia cena wycieczki w przedsprzedaży jest teraz średnio o ponad 300 zł niższa od tych, które klienci biur podróży kupowali jako last minute latem tego roku.

Na poszczególnych kierunkach te przeceny są jeszcze wyższe. Największa różnica w cenie dotyczy takich kierunków jak Maroko (wycieczka w przedsprzedaży tańsza od last minute o 1039 zł), Portugalia (taniej o 1030 zł), Majorka (taniej o 992 zł), Turcja (taniej o 495 zł) i Albania (taniej o 461 zł).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »