Fly4free.pl

Rekordowo drogie wakacje. Za tydzień wczasów zapłacisz nawet 1200 zł więcej od osoby niż rok temu!

Foto: haveseen / Shutterstock
W ciągu siedmiu miesięcy ceny wakacyjnych wyjazdów w biurach podróży w sierpniu wzrosły o 20-30 procent – wynika z analizy Instytutu Traveldata. W porównaniu z ubiegłym rokiem za urlop musimy zapłacić nawet to 1200 PLN więcej od osoby, a to zapewne nie koniec podwyżek, bo tylko w minionym tygodniu średnia cena wycieczki wzrosła aż o 150 PLN.

Już od dawna było wiadomo, że tegoroczne wakacje będą znacznie droższe od ubiegłorocznych. Przyczyn jest mnóstwo: rosnący popyt, słabnący złoty, inflacja, droga ropa… Jednak analizując dane z ostatnich tygodni widzimy, że w ostatnich tygodniach wzrost cen jest naprawdę wysoki. Najświeższe dane przynosi raport Instytutu Traveldata, w którym zbadano ceny wyjazdów w okresie od 1 do 7 sierpnia. Jakie są wnioski?

Najważniejszy jest taki, że weszliśmy w fazę mocnych podwyżek, bo w ciągu 7 dni (badanie przeprowadzono w ubiegłym tygodniu) średnia cena wycieczki wzrosła o 150 PLN od osoby. I to właściwie wszystkich najpopularniejszych wśród turystów z Polski kierunkach: cena wycieczki do Grecji wzrosła o 181 PLN, do Turcji o 171 PLN, do Egiptu – o 144 PLN, a na Kanary – o 103 PLN.

Foto: Traveldata

Jednocześnie znacznie ciekawsze, choć niezbyt pozytywne dla naszego portfela, są dane dotyczące bardziej długookresowych porównań. Wynika z nich, że w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku cena tygodniowych wakacj na początku sierpnia wzrosła aż o 736 PLN. To oczywiście średnia, bo są miejsca, gdzie ceny wzrosły znacznie mocniej. Najmocniej zdrożały wycieczki na hiszpańskie Costa de la Luz – w skali roku o 1276 PLN, co oznacza, że jadąc całą 4-osobową rodziną, nasz budżet w porównaniu do ubiegłego roku uszczupli się nawet o 5 tys. PLN więcej niż w 2021 roku. Bardzo mocno wzrosła też cena wakacji na półwyspie Chalcydyckim i w egipskim Szarm el-Szejk – odpowiednio o 1147 i 1128 PLN

Foto: Traveldata

Nie może to jednak dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę choćby cenę paliwa lotniczego. Traveldata wskazuje, że w ostatnim tygodniu wyniosła ona 5,35 PLN za litr, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 2,47 PLN – zdrożało więc ono aż o 116,6 procenta.

Foto:

Ile więc trzeba zapłacić za urlop z biurem podróży na początku sierpnia? W przypadku Wysp Kanaryjskich średnia cena to 4640 PLN od osoby, wczasy w Grecji to wydatek rzędu 4458 PLN, w Turcji – 3850 PLN, w Egipcie – 3801 PLN, a w Bułgarii – 3311 PLN. Z danych Traveldata niezbicie wynika też, że w tym roku wybitnie opłacało się nie zwlekać z wakacyjnymi planami. W stosunku bowiem do wyliczeń z początku października średnia cena wyjazdu na Wyspy Kanaryjskie wzrosła 20,2 procent, do Grecji – o 21,6 procenta, do Turcji – o 30,8 procenta, a do Bułgarii – o 31,4 procenta.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »