Fly4free.pl

Ceny wakacji last minute w tydzień spadły nawet o 750 zł! Gdzie najmocniej?

Foto: Maria Boiko / Shutterstock
W pierwszym tygodniu września średnia cena wyjazdów z biurami podróży spadła średnio o 229 PLN, choć w przypadku niektórych miejsc obniżki te były znacząco niższe. Zdecydowanie najmocniej spadły ceny wakacji na Wyspach Kanaryjskich, zwłaszcza wyjazdy na Fuerteventurę – wynika z danych instytutu TravelData.

Minione wakacje upłynęły pod znakiem bardzo wysokich cen i dużego popytu na podróże w biurach podróży. Jak co roku początek roku szkolnego przyniósł oczywiście obniżki cen, jednak trzeba przyznać, że ich skala jest dość zaskakująca. Jak prezentują się szczegóły?

Patrząc na średnie, skala obniżek nie jest może dużą niespodzianką, bo ceny za 7-dniowy wyjazd all inclusive w biurach podróży w pierwszym tygodniu września spadły o 20 procent w stosunku do pierwszego tygodnia sierpnia (z 4999 do 3987 PLN), ale już w stosunku do danych z minionego tygodnia obniżka wyniosła 229 PLN (chodzi o dane uśrednione dla wszystkich biur podróży i wszystkich kierunków). O ile potaniały wyloty na początku września? Sprawdźmy.

Foto: Traveldata

Jak widzimy, mocno potaniały wyjazdy do Egiptu (średnia cena niższa o 262 PLN), kontynentalnej Hiszpanii (-336 PLN) i na Wyspy Kanaryjskie (średnio taniej o 538 PLN). Gdy jednak podzielimy sobie ten ostatni region na poszczególne wyspy, okazuje się, że obniżki są jeszcze większe. Tak było choćby na Fuerteventurze, gdzie ceny wycieczek z wylotem w dniach 5-11 września spadły w ciągu tygodnia aż o 756 PLN. Niewiele mniejsze spadki zanotowano w przypadku wylotów na wyspę Kos (taniej o 631 PLN) i Lanzarote (obniżka o 531 PLN). Co ciekawe, w analogicznym okresie rok temu ceny wycieczek ogółem spadały średnio o 81 PLN, a 2 lata temu wzrosły o 49 PLN.

Foto: Traveldata

Wciąż jest dużo drożej niż rok temu

Duże obniżki urlopowych wyjazdów cieszą, choć musimy pamiętać, że wciąż jest dużo drożej niż rok temu. W porównaniu z analogicznym okresem sprzed 12 miesięcy musimy obecnie zapłacić za wyjazd o 636 PLN więcej – oznacza to wzrost o ok. 19 procent. Właściwie jedynym miejscem w Europie, które w ciągu minionego roku potaniało, są greckie wyspy Kos. Na drugim końcu listy znajdują się z kolei Maroko, Sycylia i Malta, gdzie wyjazdy z biurami podróży w ciągu ostatnich 12 miesięcy podrożały najmocniej. Na powyższej mapce sprawdzicie, o ile zdrożały wakacje w innych krajach?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »