Fly4free.pl

Przyszłoroczne wakacje droższe nawet o 1450 zł! Gdzie urlop podrożał najmocniej?

Zamów powiadomienia o takich ofertach
Foto: haveseen / Shutterstock
W porównaniu z danymi sprzed 12 miesięcy średnia cena tygodniowego all inclusive w biurach podróży w szczycie wakacji wzrosła o 1022 PLN! Najmocniej, bo aż o 1447 PLN zdrożał Egipt, Hiszpania kontynentalna o 1020 PLN, Bułgaria o 920 PLN, a Turcja – o 890 PLN – wynika z najnowszych danych Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Z cotygodniowego raportu instytutu monitorującego ceny w biurach podróży wynika, że przyszłoroczne wakacje będą rekordowo drogie. Traveldata przeanalizowała ceny tygodniowego all inclusive z wylotem z Warszawy 31 lipca i powrotem 6 sierpnia 2023 roku. Co się okazało? W porównaniu z danymi z jesieni ubiegłego roku wygląda na to, że średnia cena wakacyjnego dla osoby dorosłej (w pokoju 2-osobowym) wzrosła o 1022 PLN (wzrost o 28,1 procenta w skali roku). Które kierunki podrożały najmocniej?

Zdecydowanym rekordzistą jest Egipt, gdzie w ciągu 12 miesięcy średnia cena wyjazdu wzrosła aż o 1447 PLN od osoby. Niewiele niższe są podwyżki cen dla Portugalii i Włoch, które jednak nie są najpopularniejszymi kierunkach dla touroperatorów. Wśród kierunków, które cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich turystów, widzimy, że mocno wzrosły ceny wyjazdów do kontynentalnej Hiszpanii (o 1024 PLN), Turcji (883 PLN), Grecji (834 PLN) oraz Bułgarii (923 PLN).

Foto: Traveldata

Z analizy wynika też, że ceny zaczęły mocno rosnąć już w minionym tygodniu. W tym okresie najmocniej zdrożały wycieczki do Hiszpanii: tygodniowy pobyt na Majorce zdrożał średnio aż o 332 PLN w środku tygodnia, na Gran Canarii o 161 PLN, a wyjazd do egipskiej Hurghady – o 129 PLN. Jednocześnie część kierunków także w ciągu tygodnia potaniała – najmocniej, bo aż o 185 PLN, wymieniona wcześniej Portugalia, o 180 PLN – hiszpańska Costa de La Luz, a o 112 PLN – Malta. W sumie jednak ceny wycieczek średnio podrożały w tydzień o 47 PLN.

Foto: Traveldata


Z czego wynikają tak duże podwyżki? Oprócz niekorzystnego kursu złotego ogromny wpływ ma też cena paliwa lotniczego, która obecnie wynosi 4,76 PLN za litr. Dla porównania: rok temu było to 2,99 PLN za litr, co oznacza wzrost o 59,2 procent w skali roku.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »