Fly4free.pl

Nowe ceny parkingu przy szlaku do Morskiego Oka. Będzie drożej… i taniej!

morskie oko schronisko
Foto: Bartosz Dziugiel / Shutterstock
Tatrzański Park Narodowy zdecydował się zmienić zasady korzystania z parkingu na Palenicy Białczańskiej. Nie będzie już stałej stawki, a dynamiczne ceny – w zależności od dnia tygodnia i okresu w roku. W ten sposób park chce zachęcić turystów do korzystania z transportu zbiorowego i wybierania… innych szlaków.

Gdy popularne wśród turystów miejsca zmieniają zasady i cenniki najczęściej oznacza to podwyżki. Nieco inaczej jest jednak tym razem, bowiem TPN postanowił zarówno podnieść, jak i obniżyć cenę parkowania. Jak to możliwe? Już wyjaśniamy.

Obecnie za pozostawienie samochodu na cały dzień trzeba było zapłacić 35 PLN. A teraz? To już będzie zależeć od tego, kiedy zamierzamy odwiedzić tę część Tatr. Jeśli skorzystamy z parkingu na Palenicy Białczańskej lub Łysej Polanie w dni robocze – zapłacimy za parking 25 PLN, czyli 10 PLN mniej.

W weekend będzie jednak znacznie drożej. W soboty i niedziele stawka za parking rośnie do 35 PLN. Najdrożej natomiast kosztować nas będzie parkowanie w najbardziej obleganych dniach, takich jak weekend majowy. Wtedy ceny wzrosną do 45 PLN.

Parking na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie to dwa najpopularniejsze miejsca, w których tatrzańscy turyści zostawiają swoje samochody. To właśnie stąd wychodzi wiele popularnych szlaków – jak chociażby do Morskiego Oka czy Doliny Pięciu Stawów. Od lat parking pękał w szwach, okolica korkowała się do granic możliwości, a i awantur nie brakowało.

Dlatego kilka lat temu władze TPN zdecydowały się nieco uregulować korzystanie z tych miejsc. Wprowadzono system elektronicznej rezerwacji miejsc parkingowych i podniesiono cenę za całodzienne parkowanie.

Przypomnijmy, że niedawno zaktualizowano również cennik biletów do TPN. Od marca jednorazowy bilet wstępu kosztuje 8 PLN dla osoby dorosłej i 4 PLN dla osób z ulgą. To różnica zaledwie 1 PLN w stosunku do poprzedniego roku, ale równocześnie maksymalna stawka, jaką park narodowy może określić – zgodnie z obowiązującym prawem. Warto też zaznaczyć, że 15 proc. tej kwoty jest przekazywana do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »