Fly4free.pl

Buzz od jesieni będzie latał z Austrii? „Polski” Ryanair ma zastąpić pilotów z Laudy

Foto: Ryanair Sun

Ryanair Sun, który jesienią zmieni nazwę na Buzz, szuka w Polsce pilotów do obsługi lotów z Wiednia. Sprawa jest dość tajemnicza i może być formą nacisku na austriackich pilotów z linii Lauda, którzy znajdują się w sporze z przewoźnikiem na temat warunków zatrudnienia.

Pojawienie się samolotów z charakterystyczną “pszczółką” na lotnisku w Wiedniu może być pokłosiem ostatnich problemów Ryanaira. Na naszych łamach pisaliśmy już o słabszych wynikach finansowych przewoźnika, problemach flotowych spowodowanych opóźnieniami w dostawie Boeingów 737 MAX, a także planowanych zwolnieniach i cięciach tras. Ale jednym z poważnych problemów jest też Lauda, czyli austriacka odnoga Ryanaira.

Gdy Ryanair kupował udziały w tym przewoźniku, od razu zakładał, że na samym początku linia nie będzie rentowna i trzeba będzie do niej dołożyć. Jednak skala strat, jakie przynosi austriacka linia, zaskoczyła chyba Ryanaira. W zeszłym roku strata linii Lauda wyniosła 140 mln EUR, w tym ma wynieść 50 mln EUR. Powody? Oprócz wymienianych “tradycyjnie” rosnących cen paliwa, doszła do tego ogromna konkurencja na lotnisku w Wiedniu, gdzie tanie linie lotnicze w dalszym ciągu stosują dumpingowe ceny, by przekonać do siebie pasażerów i wykosić rywali z rynku.

W tej sytuacji Ryanair zaczął się domagać od Laudy drastycznego cięcia kosztów: prezes linii Andreas Gruber poinformował pracowników, że pracę może stracić nawet 30 pilotów, jeśli w ciągu kilkunastu dni nie zostanie ustalony plan restrukturyzacji i nowe warunki zatrudnienia, bo koszty prowadzenia operacji są tu zbyt duże. Piloci oczywiście nie przyjęli tej informacji z entuzjazmem, tym bardziej, że w liście skierowanym do pracowników pojawiła się też groźba.

Gruber miał bowiem stwierdzić, że plany rozwoju Laudy są zagrożone i dlatego możliwy jest scenariusz, że w sezonie zimowym bazę w Wiedniu otworzy Ryanair, który zbazuje tu 4 samoloty. W tym momencie pojawia się “polski” wątek.

Foto: Laudamotion

Buzz szuka pilotów

Branżowy portal Aerotelegraph, a w ślad za nim austriackie media, poinformował, że Buzz (pod tą nazwą od jesieni będzie występował Ryanair Sun) szuka w Polsce pilotów, którzy w okresie od 27 października 2019 do 28 marca 2020 roku będą zbazowani w Wiedniu. W Aerotelegraph czytamy, że Buzz może wykonywać część połączeń z tego lotniska w zastępstwie Laudy, ponieważ “polski” Ryanair gwarantuje, że będą one realizowane przy znacznie niższych kosztach. Dość powiedzieć, że rekrutację pilotów prowadzi spółka Warsaw Aviation, a zrekrutowani piloci będą zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych, czyli na własnej działalności gospodarczej w Polsce.

Co na to linia lotnicza? Przedstawiciele Ryanair Sun odmówili nam komentarza w tej sprawie.

Wszystkie “poszlaki” wskazują jednak na to, że tak właśnie będzie. Buzz ma bowiem w swojej flocie 7 samolotów dedykowanych tylko na wakacyjne loty czarterowe, które w sezonie zimowym będą wolne. Ryanair Sun jest też od samego początku chwalony przez zarząd Ryanaira, jako linia lotnicza, która od początku swojej działalności jest rentowna i przynosi konkretne zyski.

Foto: Buzz

Nie można jednak wykluczyć, że rekrutacja pilotów do Wiednia to tylko zasłona dymna i próba wywarcia presji na pilotów w Austrii. Ostatecznie Ryanair znany jest z takich zagrywek: w zeszłym roku przewoźnik zapowiedział, że wycofa ze swojej bazy w Dublinie 6 samolotów i przeniesie je do Polski. A po kilku tygodniach… dogadał się ze związkami zawodowymi w sprawie nowych warunków zatrudnienia i cofnął tę decyzję.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »