Fly4free.pl

Buzz dostanie za rok aż 24 nowe samoloty! Znamy plany „polskiego Ryanaira”

Foto: Buzz

Czy Wizz Air i LOT mają się czego obawiać? Popularna „pszczółka”, czyli polska spółka linii Ryanair, zamierza w przyszłym roku podwoić swoją flotę – z 24 obecnie do 48 maszyn w 2020 roku! To oznacza, że Buzz planuje wielką ekspansję w Polsce… i nie tylko.

Buzz, czyli „polska” linia lotnicza Ryanaira powstała z przekształcenia linii czarterowej Ryanair Sun. Formalnie zacznie działać dopiero w październiku, ale już teraz ma bardzo ambitne plany. W prezentacji dotyczącej wyników finansowych Ryanaira możemy wyczytać, że w 2020 roku Buzz praktycznie podwoi wielkość swojej floty – z 24 Boeingów 737-800, które przewoźnik posiada obecnie, do 48 na koniec przyszłego roku.

Udało nam się potwierdzić, że Ryanair faktycznie ma tak ambitne plany wobec swojej polskiej spółki. I dotyczą one nie tylko naszego kraju, bo Buzz chce się pojawić także w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

– Będziemy nadal rozwijać się w Polsce, ale rozważamy również rozwój w innych krajach. Na razie jest za wcześnie, by mówić konkretnie, w których – przyglądamy się 8-9 krajom i decyzję podejmiemy przed końcem tego roku kalendarzowego – mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor Buzza.

W chwili obecnej Ryanair Sun dysponuje flotą 24 samolotów – 17 z nich wykonuje loty regularne, a 7 czarterowe (w prezentacji Ryanaira błędnie podano, że przewoźnik ma 25 maszyn).

Ile nowych maszyn do Polski?

Ważą się też obecnie losy tego, ile maszyn Ryanaira trafi do Polski. Tu także decyzja nie zapadła, choć z pewnością pojawią się nowe maszyny.

– Wszystko zależy między innymi od zainteresowania touroperatorów. W tym sezonie mamy 7 samolotów czarterowych i jeśli będzie zainteresowanie, dodamy w 2020 roku nowe maszyny – mówi Kaczmarzyk.

To oznacza, że kilka samolotów trafiłoby też do Polski, by obsługiwać ruch regularny, a w efekcie – dużo nowych tras. Nie należy się jednak spodziewać ogromnego wysypu nowych połączeń, bo niektóre maszyny będą bowiem obsługiwały tzw. odwrócenie rotacji, czyli loty z i do Polski, które do tej pory realizują samoloty Ryanaira zbazowane w innych krajach.

Foto: Buzz

Dużo zależy od MAX-ów

Wśród samolotów, które otrzyma „pszczółka”, będą więc zarówno zupełnie nowe maszyny, jak i samoloty zbazowane w krajach regionu, które Buzzowi przekaże Ryanair. Tu nie ma jeszcze pewności – wszystko zależy bowiem od tego, jak szybko Boeing upora się z problemami z modelem 737 MAX. Jak pisaliśmy już wcześniej na naszych łamach, Ryanair miał otrzymać pierwszego Boeinga 737 MAX 200 już w kwietniu, jednak odbiory opóźniły się. Pierwotnie pierwsze MAX-y Ryanair miał otrzymać na przełomie września i października, ale okazało się, że także ten termin jest mało realny. Teraz O’Leary twierdzi, że pierwsza partia z dużego zamówienia Ryanaira, czyli ok. 50 MAX-ów, będzie latała we flocie Ryanaira latem 2020 roku.

Z naszej perspektywy jest to o tyle ważne, że samoloty przeznaczone dla Buzza będą miały już kompletnie nowe malowanie i wygląd kabiny – taki, jak przedstawiony przez przewoźnika na wizualizacjach. Pozostałe samoloty też mają być przemalowywane, ale pierwsza partia zmieni malowanie dopiero zimą – przy okazji regularnych przeglądów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »