Fly4free.pl

Złote Piaski i Słoneczny Brzeg wracają do łask! Ulubiony kraj naszych rodziców znów przyciąga tłumy Polaków

Warna
Foto: Tayfun Mehmed / ShutterStock
Będąca hitem turystycznym wśród Polaków, zwłaszcza przed co najmniej kilkunastoma laty Bułgaria ponownie staje się atrakcyjnym kierunkiem dla polskich turystów. Od stycznia do września ubiegłego roku kraj ten odwiedziło 250 tys. naszych rodaków, a dane za cały rok mogą osiągnąć stan sprzed pandemii.

250 tys. polskich turystów w Bułgarii w okresie od 1 stycznia do 10 września 2023 roku, a także wzrost tej liczby o 19,4 proc. rok do roku za okres od 1 stycznia do końca sierpnia – dane przekazane przez Zaricę Dinkową, minister turystyki Bułgarii potwierdzają, że Polacy bardzo chętnie obierają bułgarski kierunek. Sporo wskazuje na to, że ubiegły rok będzie rekordowy, jeśli chodzi o liczbę odwiedzin naszych rodaków w tym kraju.

Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy więc stwierdzić, że liczba turystów z Polski w tym roku osiągnie poziom sprzed pandemii – powiedziała Dinkowa w rozmowie z serwisem „Wasza Turystyka”. Wyjaśniła też, że Polacy przyjeżdżają do tego kraju na typowo letni wypoczynek (90 proc.), a najczęściej wybierają Nesebyr ze Słonecznym Brzegiem (ponad 100 tys. turystów) i Warnę (63 tys.).

Mówiąc o prawdopodobnym pobiciu rekordu względem stanu sprzed pandemii, Dinkowa nawiązywała do 2018 roku. Z danych ESTI wynika, że wówczas Bułgarię odwiedziło niespełna 475 tys. polskich turystów. Rok później było to natomiast nieco ponad 445 tys. osób.

Dane przekazane przez Dinkową potwierdzają również to, że Polacy generalnie są jedną z tych europejskich nacji, które w ostatnich latach najchętniej odwiedzają Bułgarię. Z danych tamtejszego urzędu statystycznego (ESTI) wynika, że w 2022 roku ten kraj odwiedziło ponad 412 tys. naszych rodaków. Więcej było jedynie Rumunów i Turków (1,8 mln), Ukraińców (938 tys.), Greków (884 tys.), Niemców (787 tys.), Serbów (631 tys.) i Macedończyków (425 tys.).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »