Pierwsze lotnisko w Polsce buduje własną dzielnicę lotniskową! „To będzie miejsce rekreacji i wypoczynku”

– Mamy zamiar stworzyć dzielnicę lotniskową, która nie jest tylko miejscem pracy biurowej, które zamiera po standardowych godzinach pracy. Ma ona być miejscem rekreacji, wypoczynku i szeregu usług dostępnych nie tylko dla pracowników biurowców oraz osób korzystających z lotniska, ale również okolicznych mieszkańców. Chcemy, aby to była przestrzeń przyciągająca ludzi pod wieloma aspektami, nie tylko jako miejsce pracy, aby to była nowa dzielnica Gdańska, w której ludzie będą chcieli przebywać ze względu na jej atrakcyjność i dostępność – mówi w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Michał Dargacz, dyrektor ds. Airport City Gdańsk na gdańskim lotnisku.

O budowie dzielnicy lotniskowej tuż obok gdańskiego portu mówiono od lat i mimo trudności, w końcu widzimy pierwsze efekty tego projektu. W maju oddano do użytku biurowiec Alpha, mający 6 pięter i 8,5 tysiąca metrów kwadratowych powierzchni najmu. To pierwszy z 7 planowanych biurowców i obiektów komercyjnych w ramach budowanej tu dzielnicy lotniskowej. Powstającej nie bez problemów, bo budowę pierwszego biurowca zaczęto w 2019 roku, czyli tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa. Teraz, gdy jest gotowy, władze portu nie ukrywają swoich ambicji.

– Lotniska takiej wielkości jak nasze nie porywają się na tego typu projekty. Jesteśmy unikatem na skalę kraju, Europy i nie boję się tego powiedzieć – świata. Myśląc o przyszłości i rozwoju musimy dywersyfikować nasze dochody. Koniunktura w lotnictwie temu sprzyja, ale nic nie jest dane raz na zawsze. Kto wie, co przyniesie przyszłość, dlatego musimy się do tego należycie przygotować – mówił w 2019 roku Tomasz Kloksowski, prezes lotniska.

I widać, że biznesowo będzie to udana inwestycja. Do końca roku do budynku Alpha wprowadzi się pierwszy duży i jeden mniejszy najemca, a pozostałe powierzchnie biurowe są w zaawansowanych negocjacjach. To zaś oznacza, że nowa dzielnica Gdańska wkrótce będzie rozbudowywana.

– Założyliśmy, że każdy kolejny budynek będzie powstawał po osiągnięciu odpowiedniego stopnia skomercjalizowania budynku poprzedzającego. Budynki będą również ewoluowały pod względem potrzeb rynkowych, tzn. będą odpowiednio projektowane z myślą o potrzebach danych branż, które wykazują największy popyt dla tej lokalizacji – mówi w rozmowie z „Wyborczą” Michał Dargacz, dyrektor ds. Airport City Gdańsk.

– Zgodnie z nazwą Airport City Gdańsk mamy zamiar stworzyć dzielnicę lotniskową, która nie jest tylko miejscem pracy biurowej, które zamiera po standardowych godzinach pracy. Ma ona być miejscem rekreacji, wypoczynku i szeregu usług dostępnych nie tylko dla pracowników biurowców oraz osób korzystających z lotniska, ale również okolicznych mieszkańców. Chcemy, aby to była przestrzeń przyciągająca ludzi pod wieloma aspektami, nie tylko jako miejsce pracy, aby to była nowa dzielnica Gdańska, w której ludzie będą chcieli przebywać ze względu na jej atrakcyjność i dostępność – dodaje.

Foto: Airport Gdansk

Podobna dzielnica powstanie przy CPK

Plany budowy własnej dzielnicy mają też planiści Centralnego Portu Komunikacyjnego, wokół którego powstanie tzw. Aeropolis.

– Okolice Portu Solidarność będą najlepiej skomunikowanym miejscem w Polsce i Europie Środkowej. Typowe Airport City może, więc zostać podniesione do rangi zupełnie nowego ośrodka miejskiego, zaprojektowanego od początku w oparciu o najlepsze wzorce. Byłoby to miejsce, gdzie obok siedzib największych firm, mogłyby powstać centra konferencyjne i miejsca spotkań gospodarczych najwyższego szczebla. Samo powstanie Aeropolis powinno sprzyjać połączeniu aglomeracji warszawskiej i łódzkiej w jeden spójny organizm. Będzie to niezasypiające miasto, obsługujące nie tylko ruch lotniczy, ale też globalne stosunki gospodarcze odbywające się we wszystkich strefach czasowych. Choć oczywiście nie powstanie tu raczej tradycyjna dzielnica mieszkaniowa – mówił kilka lat temu w rozmowie z Fly4free.pl Mikołaj Wild, prezes CPK.

Sprawdź inne superokazje 🔥
Słoneczne wybrzeże Algarve 🏖️ Urlop w Portugalii za 979 PLN 🔥
Portugalia z Warszawy 979 PLN

Najpiękniejszy region kontynentalnej Portugalii

Turcja na full wypasie 🌊🍹 Wczasy z all inclusive w 4* Ramada Resort za 1638 PLN
Turcja z Poznania 1638 PLN

Turcja na full wypasie: wczasy z all inclusive w 4* Ramada Resort

Tunezja all inclusive tuż przy plaży 🏖️🍹 7 dni w 4* hotelu w Mahdii za 2599 PLN
Tunezja z Katowic 2599 PLN

Tunezja all inclusive tuż przy plaży: 7 dni w 4* hotelu w Mahdii

Bukareszt od piątku do niedzieli za 509 PLN 💙💛❤️ Wakacyjne loty i noclegi w hotelu ✈️🛌
Bukareszt z Krakowa 509 PLN

Pora na wakacyjną wycieczkę do stolicy, w której nie znajdziesz tłumów

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?