Fly4free.pl

Bruksela przyspiesza! Unijny paszport COVID-19 już wkrótce – znamy szczegóły i harmonogram

Foto: 1000 Words / Shutterstock

Komisja Europejska jeszcze w marcu przedstawi propozycję legislacyjną “digital green pass”, czyli unijnego cyfrowego dokumentu, który ma ułatwić obywatelom UE podróże w czasie wakacji – poinformowała Ursula von der Leyen, przewodnicząca KE.

Przedstawimy projekt i propozycję legislacyjną jeszcze w marcu – powiedziała von der Leyen, podczas wideokonferencji w poniedziałek.

I podała pierwsze szczegóły dotyczące tego, jak taki ogólnounijny paszport immunologiczny miałby wyglądać. W specjalnej aplikacji o nazwie “Digital Green Pass” znajdą się następujące informacje:

  • dowód zaszczepienia danej osoby,
  • informacje o ewentualnej chorobie i otrzymaniu statusu ozdrowieńca
  • wyniki testów na koronawirusa dla osób, które nie zostały jeszcze zaszczepione.

– Dokument powstanie z poszanowaniem ochrony danych, bezpieczeństwa i prywatności. Digital Green Pass ma ułatwić życie Europejczykom. Jego celem jest stopniowe umożliwianie ludziom bezpiecznego poruszania się po terytorium UE i poza nim – zarówno do pracy jak i w celach turystycznych – powiedziała von der Leyen.

Jak dodała, harmonogram prac jest tak opracowany, aby tego typu certyfikaty były gotowe do wejścia w życie przed wakacjami.

W zeszłym tygodniu przywódcy krajów unijnych zgodzili się, że prace nad wspólnym certyfikatem immunologicznym powinny być prowadzone. Nie brakowało wówczas krytycznych głosów, że prace te prowadzone są w zbyt wolnym tempie i kraje UE nie będą w stanie dogadać się do wakacji. Dzisiejsza deklaracja przewodniczącej Komisji pokazuje, że szanse są na to spore.

Wciąż też nie wszystkie kraje zgadzają się co do formy tego dokumentu. O ile kraje południa takie jak Hiszpania czy Grecja popierają wprowadzenie takich dokumentów z całego serca, o tyle takie państwa jak Francja czy Belgia wskazują na to, że taki paszport będzie ułatwiał podróż tylko dla zaszczepionych, co może być uznane za dyskryminację. Wciąż są też wątpliwości co do tego, jak bardzo szczepionka powstrzymuje transmisję wirusa.

Dodajmy, że niektóre kraje UE, jak Hiszpania, Włochy czy Polska już teraz wpuszczają bez kwarantanny osoby, które są zaszczepione na koronawirusa i są w stanie to potwierdzić.

Komisja Europejska zapewnia oponentów, że postara się wypracować takie rozwiązanie, które nie będzie dyskryminujące dla nikogo. Kluczową kwestią i tak będzie jednak zaszczepienie odpowiedniej liczby ludzi. Jeszcze kilkanaście tygodni temu oficjalnym celem UE bylo zaszczepienie przynajmniej 70 procent populacji do końca sierpnia. Potem pojawiły się problemy z dostawami szczepionek, choć jak utrzymuje szefowa KE, wspomniany wyżej cel wciąż jest możliwy do zrealizowania.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Ja - Paszport? Dobrze to chce się dzisiaj zaszczepić.UE - Nie ma! W 2023 zaszczepimy bo Pan młody.Ja - To co mam robić? Siedzieć w domu?!UE - Yyy No chyba tak... paszport ze szczepionką proszę pokazać.
Adaam34, 1 marca 2021, 21:46 | odpowiedz
Nie wiesz co masz robić? A przecież taki mądry  jesteś... Podróżuj, nie musisz być zaszczepiony, wystarczy, że będziesz robił testy i odbywał kwarantanny. Można? Można!
Adaam34 Ja - Paszport? Dobrze to chce się dzisiaj zaszczepić.UE - Nie ma! W 2023 zaszczepimy bo Pan młody.Ja - To co mam robić? Siedzieć w domu?!UE - Yyy No chyba tak... paszport ze szczepionką proszę pokazać.
DMWpl, 2 marca 2021, 11:24 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »