Fly4free.pl

Nietypowa decyzja rajskich wysp. Wpuszczą turystów, którzy… przeszli już koronawirusa

Fernando de Noronha
Foto: Ricardo Polisel Alves / Wikimedia

Władze brazylijskich wysp, uznawanych zresztą za jedne z najpiękniejszych na świecie, zdecydowały, że otworzą się na turystów. Nie trzeba jednak przechodzić testu na miejscu czy odbywać kwarantanny, bowiem wyspy mogą odwiedzić także ci turyści, którzy… przechorowali już koronawirusa i przywiozą ze sobą… pozytywny wynik testu.

Przepiękny archipelag Fernando de Noronha położony u wybrzeży Brazylii niewątpliwie jest niezwykłym miejscem na urlop. Otoczone Oceanem Atlantyckim 21 mniejszych i większych wysepek zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Odwiedzający cieszą się tu możliwością obserwowania albatrosów, żółwi i delfinów. Turyści chętnie też nurkują, żeby zobaczyć wrak statku, który zatonął w 1987 roku.

Jednak jak wiele innych miejsc, archipelag był zamknięty dla turystów z powodu pandemii koronawirusa. Teraz jednak otworzył swoje granice, ale pod zaskakującym warunkiem.

Jak wynika z opublikowanych na rządowych stronach informacji, turyści będą musieli przedstawić tzw. świadectwo zdrowia, ale na trochę innych zasadach niż w pozostałych krajach, które stosują to obostrzenie. Można więc zrobić test najdalej 72 godziny przed wyjazdem i przywieźć ze sobą zaświadczenie o negatywnym wyniku albo dostarczyć dokumenty z wynikiem… pozytywnym – pod warunkiem, że badanie było zrobione przynajmniej 20 dni temu. 

– Na wyspie od dawna nie było transmisji koronawirusa bezpośrednio z naszej społeczności. Chcemy, aby tak pozostało – powiedział André Longo, sekretarz zdrowia stanu Pernambuco w rozmowie z Reutersem. –  Oczywiście otwarcie będzie realizowane z myślą o bezpieczeństwie i reaktywacji działalności gospodarczej na archipelagu – dodał.

Co to dokładnie znaczy? Że powoli otwierają się kolejne plaże, funkcjonuje transport publiczny, a sklepy, siłownie i spa wróciły do normalnego trybu. Restauracje i bary mogą działać częściowo. Turyści muszą jednak pamiętać, że na całym archipelagu należy obowiązkowo zakrywać usta i nos w miejscach publicznych.

Brazylia od początku pandemii zanotowała 4,14 mln przypadków, co stanowi blisko 15 procent wszystkich zachorowań na świecie. Mimo tego rząd zdecydował, że od 30 lipca otworzy granice i tym samym zezwoli na wjazd obcokrajowców. Wcześniej musimy jednak wykupić ubezpieczenie zdrowotne na czas pobytu. Nie trzeba wcześniej robić testów ani przechodzić kwarantanny po przylocie. Warto jednak pamiętać, że loty międzynarodowe odbywają się tylko do pięciu lotnisk – Brasilia (BSB), Rio de Janeiro (GIG), Sao Paulo Guarulhos (GRU) lub Sao Paulo Viracopos (VCP).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »