Fly4free.pl

Restrykcje wracają? Pierwszy kraj na świecie przywraca obowiązek noszenia maseczek w samolotach!

Foto: Irina Viv / Shutterstock
Władze Brazylii ogłosiły, że w związku ze zwiększoną liczbą zakażeń koronawirusem od 25 listopada przywrócony zostanie obowiązek noszenia maseczek na pokładach samolotów. W dalszym ciągu będzie jednak można je zdejmować podczas posiłków. Jednocześnie linie lotnicze w Europie mocno naciskają na Hiszpanię, aby zniosła obowiązek noszenia maseczek podczas lotów z i do tego kraju – to ostatni kraj w Europie, gdzie taki wymóg jeszcze występuje.

Taka decyzja może trochę zaskakiwać. Tym bardziej, że Brazylia była jednym z ostatnich krajów, który zdecydował się na zniesienie nakazu noszenia maseczek – zrobili to dopiero w sierpniu. Teraz obowiązek ich noszenia w samolotach i na lotniskach, choć nie jest on tak restrykcyjny jak poprzednio.

Nowe przepisy mają wejść w życie od piątku. Co ciekawe, brazylijskie władze zezwoliły tym razem nawet na noszenie zwykłych maseczek (nie są wymagane maseczki z filtrem typu N95). To z kolei dość zaskakujące dla większości ekspertów, którzy wskazują, że zmiana przepisów jest bez sensu, bo taka ochrona ust i nosa nie chroni zbyt skutecznie przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Jednocześnie Brazylijczycy podjęli decyzje, że na razie nie będzie żadnych ograniczeń w serwowaniu posiłków i napojów na pokładach samolotów, a pasażerowie będą oczywiście mogli zdejmować maseczki podczas konsumpcji.

Co ciekawe, Brazylia podjęła decyzję o przywróceniu maseczek nieco zapobiegawczo. Bo choć faktycznie liczba zakażeń w ostatnich tygodniach sukcesywnie rosła, to władze przyznają, że podejmując tę decyzję patrzyły głównie na dane historyczne, które wskazywały na szczególnie duży wzrost liczby zakażeń w okresie od listopada do połowy stycznia.

Brazylia wznawia nakaz noszenia maseczek, a czy Hiszpania zniesie swój?

Czy należy spodziewać się, że inne kraje pójdą tym śladem? Trudno się raczej tego spodziewać. Mało tego, mamy obecnie do czynienia z naciskami na państwa, które jeszcze nie zniosły tego wymogu. Dobrym przykładem jest Hiszpania, czyli ostatni kraj w UE, gdzie noszenie maseczek w samolotach jest w dalszym ciągu wymagane. W ostatnich dniach hiszpańskie linie kolejny raz zwróciły się do władz o zniesienie tego obowiązku.

– Noszenie maseczek w samolocie nie ma obecnie sensu, zważywszy na ewolucyjny charakter pandemii w jej globalnym wymiarze oraz sytuację epidemiologiczną w samej Hiszpanii – komentuje Javier Gandara, prezes Hiszpańskiego Stowarzyszenia Linii Lotniczych, w skład którego wchodzą m.in. Iberia, easyJet czy Air Europa.

W myśl obecnych przepisów pasażerowie korzystający z samolotu linii zarejestrowanej w Hiszpanii muszą nosić maseczkę ochronną cały czas, a w przypadku linii zagranicznych – tylko podczas lotów lecących do Hiszpanii (w drodze powrotnej nie jest to już wymagane).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »