Fly4free.pl

Koniec kolejek! Pierwsze bramki biometryczne lada dzień pojawią się na polskich lotniskach

lotnisko chopina
Foto: Lotnisko Chopina

20 bramek na Lotnisku Chopina i 5 w Modlinie – już w czerwcu na polskich lotniskach pojawią się pierwsze bramki biometryczne do kontroli paszportowej, co bardzo skróci czas odprawy.

To pierwszy tego typu automatyczny system odprawy granicznej w Polsce, a o jego wygodzie może powiedzieć każdy, kto korzystał z tego typu bramek na lotniskach w Europie. Ich główną zaletą jest fakt, że dzięki nim kontrola paszportowa jest realizowana znacznie szybciej niż w tradycyjnym okienku Straży Granicznej.

Dzięki pełnej automatyzacji cała operacja sprawdzania ma trwać średnio kilkanaście sekund, a to oznacza, że mocno zmniejszą się kolejki do odprawy paszportowej.

Foto: EQRoy / Shutterstock

Jak to działa?

Aby móc skorzystać z tzw. bramki ABC trzeba być obywatelem Unii Europejskiej lub Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz mieć paszport biometryczny. Wystarczy otworzyć dokument, położyć go zdjęciem w stronę czytnika i przytrzymać, następnie poddać się skanowaniu. Wówczas, jeśli cały proces przejdzie pozytywnie, drzwi bramki się otworzą – mówi “Rynkowi Lotniczemu” Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina, na którym bramki zostaną uruchomione w pierwszej kolejności.

Bramki ABC będą automatycznie weryfikować dane zawarte w chipie biometrycznym paszportu z wizerunkiem twarzy podróżnego. Bramka ABC automatycznie potwierdzi, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy, jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych, bramka ABC wykluczy możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Ponadto bramki ABC będą połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna (SIS II), co z kolei pozwoli m.in. wykryć, czy podróżny nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego.

W sumie na Okęciu będzie 20 takich automatycznych bramek. Drugim lotniskiem, na którym pojawią się takie bramki, będzie port lotniczy w Modlinie – tam będzie można skorzystać z 5 takich bramek.

Na obu lotniskach bramki ABC zostaną uruchomione w czerwcu, czyli w ciągu kilku najbliższych dni – w przypadku Lotniska Chopina będzie to prawdopodobnie 12 czerwca.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Koniec świata! Oby to nie poszło dalej...Jakoś nie wierzę zastąpienie człowieka maszyną. Szczególnie tu, gdzie weryfikuje się często więcej niż sam paszport, a fizyczny kontakt z paszportem i osobą ma duże znaczenie, zwłaszcza teraz po zamachach w UE. Nie sądzę, by to znacząco skróciło czas. 
e-prezes, 29 maja 2019, 20:26 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie może być „lada dzień” skoro 10 dni temu już przechodziłem przez taką bramkę na Lotnisku Chopina...
Marcin Zastawny, 29 maja 2019, 20:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Może pomyliło Ci się z bramkami, które czytają bilet a nie paszport. Bo tych drugich jeszcze nie ma. 
Marcin Zastawny Nie może być „lada dzień” skoro 10 dni temu już przechodziłem przez taką bramkę na Lotnisku Chopina...
adam36, 29 maja 2019, 22:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Tu Cię zaskoczę, ale technologia może znacznie lepiej wyłapać np. niezgodny z osobą paszport niż człowiek ;) 
e-prezes Koniec świata! Oby to nie poszło dalej...Jakoś nie wierzę zastąpienie człowieka maszyną. Szczególnie tu, gdzie weryfikuje się często więcej niż sam paszport, a fizyczny kontakt z paszportem i osobą ma duże znaczenie, zwłaszcza teraz po zamachach w UE. Nie sądzę, by to znacząco skróciło czas. 
mkdabr, 29 maja 2019, 22:54 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 Testowo na przylotach są
Marcin Zastawny Nie może być „lada dzień” skoro 10 dni temu już przechodziłem przez taką bramkę na Lotnisku Chopina...
oskiboski, 29 maja 2019, 23:28 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »