Fly4free.pl

Bezpłatne przejazdy i pomoc finansowa. Branża turystyczna również realnie wspiera Ukraińców!

wojna ukraina
Foto: José Pablo Domínguez / Unsplash
Uber, Flixbus, PKP Intercity, Koleo, Itaka, TUI i wielu, wielu innych w branży turystycznej zaangażowało się w realną pomoc Ukraińcom, którzy przyjeżdżają do Polski lub potrzebują pomocy na miejscu – w Ukrainie. Niektórzy zaoferowali bezpłatne przejazdy, inni pomagają im wrócić z odległych zakątków świata, a część po prostu przekazuje pieniądze.

Postanowiliśmy zebrać wszystkie akcje i decyzje w jednym miejscu, żeby łatwiej było o nich informować i przesyłać je dalej. Jeśli wiecie o kolejnych firmach, które zdecydowały się na jakiś sensowny gest – piszcie w komentarzach.

Branża transportowa na wysokości zadania

Zaczęło się już w sobotę od PKP Intercity, które ogłosiło, że w ciągu najbliższych czterech tygodni wszyscy obywatele Ukrainy będą mogli korzystać z bezpłatnych biletów na przejazdy krajowe.

– Wzorem PKP Intercity powinni podążyć pozostali przewoźnicy kolejowi w Polsce. Nieodpłatne przejazdy umożliwia obywatelom Ukrainy swobodne przemieszczenia się po naszym kraju. Proszę więc przewoźników, by odpowiedzi na ten apel i wsparli w ten sposób naród ukraiński – mówił wtedy Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Nie wiadomo, czy apel miał coś do rzeczy, ale faktem jest, że niedługo później ruszyła transportowa lawina. Podobną decyzję ogłosiły Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Dolnośląskie i Śląskie.

Darmowe bilety oferowała też aplikacja Koleo.pl, a niedawno do akcji dołączył również Flixbus.

– Przyjmujemy już zgłoszenia na bezpłatne bilety dla osób przybywających z Ukrainy także w formie online! Darmowe bilety są przeznaczone na podróże z Przemyśla i Rzeszowa – poinformowała firma.

Darmową komunikację miejską dla obywateli Ukrainy ogłosiły też takie miasta jak Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Kraśnik.

Niestety, były też przypadki zupełnie odwrotne. Przypomnijmy, że w czwartek wieczorem ceny na przejazdy autobusowe z Kijowa do Warszawy osiągały rekordowe ceny. Na przykład Ecolines sprzedawał bilety za 1623 PLN. W tym samym czasie Flixbus oferował przejazdy za mniej niż 300 PLN.  Skupiamy się jednak na pozytywnych sprawach. Bo z pomocą ruszyli nie tylko przewoźnicy.

Biura podróży też dorzucają coś od siebie

W nieco inną stronę poszły natomiast biura podróży. Dla przykładu ITAKA pomaga wrócić do Europy obywatelom Ukrainy, których wiadomość o wojnie zastała na… wakacjach. W związku z zamkniętą przestrzenią lotniczą nad Ukrainą, nie mają możliwości powrotu do kraju. Udało się jednak zorganizować dla nich miejsca w samolotach do Polski.

– W obliczu tragicznych wydarzeń na Ukrainie 🇺🇦 dalej POMAGAMY! Dzięki nam, kolejnych 43 turystów pochodzenia ukraińskiego wróci w ciągu kilku następnych dni z Zanzibaru do Polski – napisała ITAKA.

To jednak nie koniec, bo Piotr Henicz, wiceprezes biura podróży zapewnił, że kolejne osoby również mogą liczyć na pomoc.

Rainbow zdecydował się natomiast nie organizować własnej akcji, ale zachęcił w swoich mediach społecznościowych do wspierania istniejących już zbiórek i pomagania na różne sposoby. TUI postanowiło wpłacić 150 tys. PLN na zbiórkę organizowaną przez Polską Akcję Humanitarną. Podobnie jak ITAKA zaoferowało również miejsca na lotach czarterowych dla Ukraińców przebywających np. w Egipcie czy Turcji.

Warto zaznaczyć, że do pomocy jako jeden z pierwszych włączył się także Couchsurfing. Platforma zniosła opłaty za rejestrację i korzystanie z serwisu dla obywateli Ukrainy. Zniesiono także limit wiadomości, a nawet powstała specjalna grupa, w której moderatorzy platformy łączą poszukujących schronienia z gospodarzami.

***

Od siebie możemy dodać, że jeszcze zanim zaczęły się jakiekolwiek sankcje wobec rosyjskich przewoźników, podjęliśmy decyzję o bojkocie Aerofłotu, do którego również was zachęcaliśmy. Już w pierwszym dniu inwazji zapowiedzieliśmy, że nie znajdziecie u nas żadnych ofert tego przewoźnika ani realizowanych bezpośrednio ani na zasadach code share. Zdecydowaliśmy się też przekazać pieniądze na wsparcie portalu NEXTA, który jest jednym z najważniejszych źródeł informacji o sytuacji w Ukrainie (i całym regionie).

Przypomnijmy też, że rząd zdecydował, że wszystkie osoby przyjeżdżające z Ukrainy, nie muszą poddawać się obowiązkowej kwarantannie ani przedstawiać negatywnych wyników testów. Funkcjonuje również specjalna infolinia dla obywateli Ukrainy +48 47 721 75 75 i strona koordynująca pomoc dla Ukrainy. Znajduje się tam formularz, przez który możecie zgłaszać swoją chęć pomocy.

– To Ty decydujesz w jakim zakresie możesz pomóc. Możesz przekazać niezbędne rzeczy, udostępnić mieszkanie lub schronienie dla potrzebujących, ale także wesprzeć działania organizacyjnie i zaangażować się jako wolontariusz – czytamy w komunikacie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
To wspieranie Ukraińców przez TUI to taki śmiech przez łzy. Tui należy w 30% (bezpośrednio i spółki zależne) do oligarchy, wielkiego zwolennika Putina - Aleksieja Mordaszowa. Warto o tym wiedzieć, żeby nie wspierać nawet pośrednio wojny.
sleku, 28 lutego 2022, 20:06 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »