Fly4free.pl

Wracają bezpłatne miesięczne bilety na pociągi w całej UE. Kto i jak może się na nie załapać?

pasażerka pociągu
Foto: Andrea Piacquadio / Pexels
Wyobraźcie sobie, że możecie podróżować po niemal całej Europie przez miesiąc bez płacenia za bilety. Brzmi jak sen? Na tym właśnie polega jeden z najlepszych unijnych programów dla podróżników. Haczyk? Trzeba właśnie kończyć 18 lat. Zapisy wystartują lada moment.

Już za kilka dni rusza kolejna edycja programu DiscoverEU. Unijny projekt ma ułatwić młodym ludziom odkrywanie nowych kultur, zwiedzanie Europy i przeżycie spektakularnej przygody. Skierowany jest jednak wyłącznie do 18-latków, którzy legalnie mieszkają w jednym z krajów wspólnoty (wraz z terytoriami zamorskimi i państwami stowarzyszonymi). Do tej pory skorzystało z niego już 165 tysięcy osób.

Wszyscy chętni mają szansę zdobyć bezpłatny bilet na pociągi w całej Europie. Dzięki niemu mogą podróżować przez dowolny okres czasu – od 1 do 30 dni. Ważne, żeby zaplanować swoją podróż między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r. Mogą jechać do wielu krajów albo do jednego, mogą podróżować tylko przez kilka dni czy tydzień, ale mogą też wykorzystać całe 30 dni. Wszystko wedle uznania.

Ta podróż, głównie koleją (z wyjątkiem niektórych fragmentów tras, które mieszkańcy wysp lub odległych regionów UE mogą pokonać innymi środkami transportu), to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast i miasteczek Europy – czytamy w opisie projektu.

Co trzeba zrobić, żeby zdobyć taki bilet? Właściwie nic. Wystarczy złożyć wniosek i odpowiedzieć na kilka pytań w formie quizu. A potem uzbroić się w cierpliwość i czekać na pozytywne rozpatrzenie.

Wszystkie przewidziane w losowaniu bilety są podzielone na mniejsze, proporcjonalne do wielkości kraju pule. Dzięki temu niezależnie, z jakiego państwa UE wysyłacie zgłoszenie, Wasze szanse są – przynajmniej w teorii – równe. Oczywiście dochodzi jeszcze kwestia popularności programu w danym kraju. Jeśli jednak w którymś z państw będzie mniej chętnych niż zakładała pula, bilety trafią z powrotem do puli ogólnej.

W tegorocznej jesiennej edycji mogą wziąć udział osoby, które urodziły się w okresie od 1 stycznia 2004 r. (włącznie) do 31 grudnia 2004 r. (włącznie). Co istotne, jeśli któryś z młodych ludzi obawia się ruszyć w taką podróż samodzielnie, to zawsze może zebrać znajomych i wysłać zgłoszenie grupowe – dla maksymalnie 4 osób. Trzeba tylko pamiętać, że wszyscy muszą spełniać warunki programu.

– W 2022 r. wybrani laureaci otrzymają kartę zniżkową DiscoverEU. Uprawnia ona do rabatów na bilety do obiektów kultury i obiektów sportowych, na kursy i warsztaty, na przejazdy transportem lokalnym, zakwaterowanie, wyżywienie itp. – podkreśla DiscoverEU.

Zgłoszenia należy wysyłać przez stronę DiscoverEU. Będzie to możliwe przez dwa tygodnie – od 11 października do 25 października.

Co z pozostałymi młodymi ludźmi? Jeśli są starsi, to niestety albo przegapili swoją edycję albo program jeszcze wtedy nie istniał. Młodsi są w zdecydowanie lepszej sytuacji, bowiem ich kolej dopiero nadejdzie. Tury zapisów są organizowane 2 razy w roku – wiosną i jesienią.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »