Fly4free.pl

Idź pieszo lub weź rower, a pozwiedzasz za darmo. Nietypowa akcja europejskiej stolicy

wieden
Foto: Nok Lek / Shutterstock

Już od 26 lutego Wiedeń będzie nagradzał osoby, które wybierają ekologiczne środki transportu. W zamian za jeżdżenie rowerem lub chodzenie piechotą, będzie rozdawał specjalne „żetony kultury”. A te można wymieniać na bilety do wybranych muzeów, teatru lub na koncert.

Nowy system nazywa się Kultur-Token, czyli w dosłownym tłumaczeniu Żetony Kultury. Jego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla w mieście. Dlatego każdy, kto przesiądzie się z samochodu na rower lub zdecyduje się dotrzeć do wybranego miejsca piechotą, będzie mógł odbierać nagrody.

W trakcie chodzenia czy przejażdżki rowerowej, specjalna aplikacja będzie mierzyć przebyty dystans. Im będzie go więcej, tym szybciej będzie wypełniać się nasza żetonowa sakiewka. Każdy żeton uprawnia do wstępu do wybranej instytucji kultury zupełnie za darmo.

Co ważne, każdy z użytkowników aplikacji będzie mógł zużyć dowolną liczbą tokenów, ale jednorazowo w systemie można odłożyć maksymalnie pięć z nich. Nie da się więc zgromadzić dwudziestu żetonów na raz, ale można już cztery razy po pięć.

Na początek w programie biorą udział cztery instytucje: Vien Museum (które ma kilka oddziałów), Kunsthalle, Volkstheater i Konzerthaus. Możliwe jednak, że w przyszłości do akcji dołączą kolejne obiekty. Wiele z nich już wyraziło taką chęć.

Na razie będą to jedynie testy, w których weźmie udział tysiąc użytkowników aplikacji. Na sprawdzenie działania akcji władze miejskie dały sobie pół roku. Jeśli jednak system okaże się skuteczny, zostanie wprowadzony na szeroką skalę. Miejskie władze przekonują też, że docelowo lista nagradzanych czynności może być stale uaktualniana i można rozszerzyć ją np. o wolontariat czy inne prospołeczne i proekologiczne działania.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »