REKLAMA

To już koniec Airbnb w Berlinie i w całych Niemczech? Sąd zdecydował

Foto: Shutterstock
Berliński sąd przyznał w środę rację władzom stolicy Niemiec, które od 1 maja wprowadziły zakaz wynajmowania całych mieszkań dla turystów, tłumacząc to trudną sytuacją na rynku mieszkaniowym. Po środowym werdykcie słychać głosy, że w ślady Berlina pójdą inne duże niemieckie miasta.

– Dostęp do tanich mieszkań na wynajem w Berlinie jest mocno ograniczony i w związku z tym wprowadzone regulacje są usprawiedliwione – oznajmił sędzia Rautgundes Schneidereit, ogłaszając wyrok w sprawie, którą zgłosiło kilku mieszkańców Berlina niezadowolonych z nowych przepisów.

Samo Airbnb nie zgłosiło pozwu w tej sprawie, ale to właśnie tę firmę najmocniej dotknie werdykt sądu – według danych Airbnb ponad 20 tys. Berlińczyków wynajmuje na tej stronie swoje mieszkania turystom.

O co właściwie poszło?

Nowe prawo o groźne brzmiącej nazwie „Zweckentfremdungsverbot” zostało uchwalone już w 2014 roku, ale weszło w życie 1 maja. W jego myśl Berlińczycy nie mogą już wynajmować przez internet całych mieszkań turystom, którzy w Berlinie zatrzymują się tylko na kilka dni. Możliwy jest jedynie wynajem części mieszkania, a więc np. jednego pokoju. Decyzja ta najmocniej uderzy w Airbnb, czyli najpopularniejszy na świecie portal pośredniczący w wynajmie nieruchomości dla turystów.

Władze bronią swej decyzji

– Wprowadzenie tego prawa było niezbędne ze względu na brak mieszkań na wynajem w Berlinie. Jestem całkowicie zdeterminowany, by zwrócić te mieszkania na rynek – dla Berlińczyków i nowych mieszkańców miasta – mówi Andreas Geise, szef wydziału rozwoju Berlina.

Bo głównym powodem wprowadzenia zakazu wynajmu mieszkań jest… ich brak na rynku. Berlin boryka się z brakiem wolnych mieszkań do wynajęcia, co hamuje rozwój miasta. Widać to choćby po wysokości czynszów, które od 2009 do 2014 r. wzrosły aż o 56 procent. A tylko w tym roku do stolicy Niemiec wprowadzi się ponad 80 tys. nowych mieszkańców.

Jednym z powodów są właśnie Airbnb i spółka, bo właścicielom mieszkań bardziej opłaca się wynajmować cały lokal turystom na kilka dni niż podpisać umowę wynajmu z kimś np. na rok.

Nowe prawo jest bardzo restrykcyjne – przyłapani na gorącym uczynku Berlińczycy muszą się liczyć z wysokimi karami finansowymi sięgającymi nawet 100 tys. EUR.

A jakby tego było mało – władze Berlina namawiają mieszkańców do donoszenia na sąsiadów i znajomych, którzy trudnią się wynajmem mieszkań turystom.

Zakaz rozniesie się na całe Niemcy i Europę?

Środowy wyrok sądu może być przełomowy dla dalszych losów Airbnb w Europie. Niemieckie media spekulują, że już wkrótce podobne regulacje do tych w Berlinie wprowadzą m.in. Hamburg, Monachium czy Freiburg. Do zmian przymierzają się też Paryż i Barcelona, które narzekają na zbyt duży natłok turystów w miastach.

– Duże miasta obserwują siebie nawzajem i podpatrują, jakie regulacje gdzie działają. Jestem przekonany, że werdykt w sprawie Berlina będzie miał wpływ na politykę innych dużych miast w Europie – komentuje Gracia Vara Arribas, prawnik i doradca Komisji Europejskiej.

Airbnb nie jest jedynym serwisem, który ma problemy w Niemczech. Podobne kłopoty ma Uber, który z powodu zmasowanych protestów taksówkarzy w zeszłym roku zamknął działalność w Hamburgu, Frankfurcie i Dusseldorfie. Firma wciąż działa w Monachium i Berlinie, ale w ograniczonym zakresie.
Kto stoi za zakazem?

Wielu wynajmujących mocno krytykuje decyzję Berlina i komentuje, że stoi za nią hotelarskie lobby, które z powodu niższych cen u Airbnb i spółki masowo traci klientów.

Berlin jest jednym z bardziej popularnych turystycznych miast w Europie – w zeszłym roku turyści decydowali się tu na pobyt z noclegiem 30,2 mln razy. 20 proc. tego rynku przypada na prywatne mieszkania, a więc takie portale jak Airbnb czy Wimdu, który już złożył pozew do sądu przeciwko decyzji stolicy Niemiec.

Właściciele innego serwisu pośredniczącego w wynajmie mieszkań, czyli 9Flats w rozmowie z „Frankfurter Algemeine Zeitung” przyznali, że prawo wdrożone przez Berlin doprowadzi ich do bankructwa”.

A co o całej aferze myśli Airbnb? W krótkim komunikacie czytamy, że „Berlińczycy chcą jasnych reguł dla wynajmu swoich mieszkań. Będziemy zachęcać władze Berlina, by poszły śladem innych dużych miast jak Paryż, Londyn, Amsterdam czy Hamburg”.

Z tymi miastami Airbnb zawarło w ostatnich latach oficjalne porozumienie, np. w stolicy Francji firma sama ściąga i przekazuje miastu podatek turystyczny od ludzi, którzy za jej pośrednictwem wynajmują mieszkania. Stawka podatku wynosi 83 eurocenty za noc od osoby, a z tego tytułu do miejskiej kasy wpływają całkiem niezłe pieniądze – w lutym Airbnb ogłosiło, że wpłaciło do kasy Paryża prawie 1,2 mln EUR z tytułów podatków.

Airbnb dodaje, że Berlińczycy wcale nie czerpią jakichś wielkich kokosów z wynajmu mieszkań. W komunikacie czytamy, że przeciętny wynajmujący mieszkanie Berlińczyk robi to na 34 noce w roku, a jego średni dochód z tego tytułu wynosi ok. 1800 EUR rocznie.

Na szczęście mamy dostępnych bardzo dużo kierunków w Airbnb. Nie posiadasz konta w serwisie? Załóż je klikając w ten link i odbierz 65 PLN bonusu.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
PISiory sa juz w Berlinie
Siciliano, 4 maja 2016, 17:43 | odpowiedz
Dalej można wynajmować pokoje, zakaz dotyczy całych mieszkań. Zakaz mimo wszystko mocno ograniczajacy wolny rynek.
Miras, 4 maja 2016, 17:48 | odpowiedz
Siciliano PISiory sa juz w Berlinie
Jak narazie to więcej zakazów i cenzury jest u naszych zachodnich sąsiadów. To nie u nas demonstracje są pacyfikowane przez policję
Kali, 4 maja 2016, 17:49 | odpowiedz
Chyba cie po ye . To po to żeby oddawać to mieszkania imigrantom, bo juz brakuje
ret, 4 maja 2016, 18:10 | odpowiedz
Siciliano PISiory sa juz w Berlinie
tobie nienawiść już mózg wyżarła! O pardon! przecież ty nie miałeś mózgu!
Fcuk U, 4 maja 2016, 18:25 | odpowiedz
Kolejny absurd, co komukolwiek do tego co robi się ze swoim mieszkaniem :D
PATA82, 4 maja 2016, 18:26 | odpowiedz
czyli co Booking i inne serwisy tez zabronione ? Na miejscu Niemców , którzy placa podatki o wynajmu poszedlbym do sądu o odszkodoawanie od utraconych zysków .
gosc, 4 maja 2016, 18:36 | odpowiedz
Siciliano PISiory sa juz w Berlinie
Haha, dobre ;) - uwielbiam Polskie poczucie humoru :D
kamil887, 4 maja 2016, 18:46 | odpowiedz
Widzę, że socjalizm ma się dobrze na Zachodzie.
Mas, 4 maja 2016, 19:25 | odpowiedz
władze Berlina nie musza "namawiac mieszkańców do donoszenia na sąsiadów",bo oni maja to we krwi.
haha, 4 maja 2016, 19:43 | odpowiedz
Berlinczyk to z malej litery.
ps, 4 maja 2016, 20:56 | odpowiedz
trzeba wysłać do nich KOD!
Marta, 4 maja 2016, 23:17 | odpowiedz
haha władze Berlina nie musza „namawiac mieszkańców do donoszenia na sąsiadów”,bo oni maja to we krwi.
A u nas kazdy przymyka oko na lamanie prawa, co? Tak lepiej?
Alex, 5 maja 2016, 1:20 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Pytanie o redaktora: co z mieszkaniami oferowanymi jako apartamenty na booking.com w Berlinie? To też często zwykłe prywatne mieszkania mieszkańców.
kittycate, 5 maja 2016, 5:08 | odpowiedz
Tylko po co jechać do Berlina? Brzydkie miasto, bez duszy, do tego ostatnio niebezpieczne. No chyba że jechać od razu na Schonefeld ;)
michał, 5 maja 2016, 12:30 | odpowiedz
Siciliano PISiory sa juz w Berlinie
Wyjedz na Kube tam bedziesz miał wolnosc ,albo przyjedz do Paryza i zaprzyjaznij sie z e swoimi kolegami z połnocnej afryki ,szybko wrocisz do pisiorskiej Polsku ,jestes dobrym dzieckiem tylko rodzice cie troche zaniedbali.A mieszkania to decyzja socjalistycznego burmistrza to twoja opcja przeciez nie pisiorska ,do szkoły uczyc sie a nie grac w gierki
BRUM, 5 maja 2016, 12:52 | odpowiedz
PATA82 Kolejny absurd, co komukolwiek do tego co robi się ze swoim mieszkaniem ?
Chodzi o podatki.. ci co wynajmuja na airbnb ich nie płacą.
Krycha, 5 maja 2016, 14:14 | odpowiedz
haha władze Berlina nie musza „namawiac mieszkańców do donoszenia na sąsiadów”,bo oni maja to we krwi.
U nas lepiej nie jest. Jestesmy na pierwszym miejscu w donoszeniu w europie.
Bilbz, 5 maja 2016, 14:19 | odpowiedz
chodzi tez o to , ze mieszkajacy w komunalnym lokalu do którego dopłaca miasto do oplat i czynszu z socialu , osoba osiaga zyski z najmu , który jest zabroniony w komunalce .
gosc, 5 maja 2016, 15:13 | odpowiedz
Gdzies dzwonia tylko nie wiadomo w ktorym kosciele. Panie redaktorzyno berlin nie zakazuje wynajmu na airbnb tylko zakazuje wynajmu krotkoterminowego w ogole. Poczytal pan bzdury na innych portalach zagranicznych i kopiuje pan te bzdury tu. W wyniku zweckenfremdungverbot berlinczycy nie moga wynajmowac swoich mieszkan turystom ani na airbnb ani na wimdu, 9flays czy bookingu. Po raz kolejny pisze pan bzdury...
Zwecken, 5 maja 2016, 18:58 | odpowiedz
PATA82 Kolejny absurd, co komukolwiek do tego co robi się ze swoim mieszkaniem ?
1. w wiekszosci przypadkow dochod nie zostal opodatkowany 2. dla mieszkancow Berlina rosly czynsze, chcesz to plac wiece a jak nie to bardziej mi pasuje wynajem turystom. 3. brakuje pieniedzy dla uchodzcow wiec szukaja jak zalatac finanse panstwowe 4. a co sie robi w polsce z domami na ziemirolnej czy dzialce z lasem to nie to samo ?
x-x-x, 30 maja 2016, 16:46 | odpowiedz
Kali
Siciliano PISiory sa juz w Berlinie
Jak narazie to więcej zakazów i cenzury jest u naszych zachodnich sąsiadów. To nie u nas demonstracje są pacyfikowane przez policję
Nie jestem fanem PISu ale gdyby PO dalej rządziło to byłoby to samo. Nalazło by się tych "uchodzców" i byśmy im utrzymywali mieszkania
Kooker, 9 czerwca 2016, 16:18 | odpowiedz
PATA82 Kolejny absurd, co komukolwiek do tego co robi się ze swoim mieszkaniem ?
Mieszkanie komunalne wynajmowane od miasta nie jest twoim mieszkaniem.
hehe, 9 czerwca 2016, 16:19 | odpowiedz
Mas Widzę, że socjalizm ma się dobrze na Zachodzie.
Z korzyścią dla zwykłych mieszkańców, nie to co w polskim bantustanie, gdzie rządzący chętnie zrobią dobrze każdej korporacji.
Dyzrupcja - mówi ci to coś?, 9 czerwca 2016, 16:21 | odpowiedz
Z tą Barceloną to bym nie galopowała, bo Hiszpania jeszcze kwiczy po kryzysie i każdy turysta się tam przyda.
Baltica, 9 czerwca 2016, 16:38 | odpowiedz
Jeżeli masz taksówkę, płacisz podatki i przechodzisz psychotesty nie będziesz tańszy niż Janusz, który dorabia dwie godzinki dziennie służbową fura i na służbowym paliwie. Z mieszkaniami jest tak samo. Jak kelner i sprzedawca będą musieli zapłacić 56% więcej za mieszkanie, prędzej czy później zapłacisz więcej za piwo.
Gringo, 9 czerwca 2016, 17:09 | odpowiedz
Nie bylo chyba mowy o zakazie wynajmu wylacznie komunalnych mieszkan
gosc chodzi tez o to , ze mieszkajacy w komunalnym lokalu do którego dopłaca miasto do oplat i czynszu z socialu , osoba osiaga zyski z najmu , który jest zabroniony w komunalce .
blondynka, 9 czerwca 2016, 17:17 | odpowiedz
"Nowe prawo o groźne brzmiącej nazwie". Może fly4free przestałoby się w końcu żywić stereotypami?
Wanda, 9 czerwca 2016, 17:18 | odpowiedz
może źle to rozumiem, ale... skoro można wynajmować pokoje, ale nie całe mieszkania, to mając lokum np. sześciopokojowe można śmiało wynająć pięć pokoji, udostępnić kuchnię i łazienkę, a w jednym pokoju "mieszkać" samemu? czy może są jakieś dodatkowe ustalenia co do tego?
matis, 9 czerwca 2016, 17:46 | odpowiedz
blondynka Nie bylo chyba mowy o zakazie wynajmu wylacznie komunalnych mieszkan
gosc chodzi tez o to , ze mieszkajacy w komunalnym lokalu do którego dopłaca miasto do oplat i czynszu z socialu , osoba osiaga zyski z najmu , który jest zabroniony w komunalce .
Ale jak wynajmujesz od kamienicznika, to on Ci sam tego zabroni (u mnie obwieszczenie o takim zakazie wisiało już rok temu). A jak masz jedno mieszkanie w kamienicy to będziesz miał na głowie wspólnotę sąsiedzką.
Berliner, 9 czerwca 2016, 17:57 | odpowiedz
matis może źle to rozumiem, ale… skoro można wynajmować pokoje, ale nie całe mieszkania, to mając lokum np. sześciopokojowe można śmiało wynająć pięć pokoji, udostępnić kuchnię i łazienkę, a w jednym pokoju „mieszkać” samemu?
Tak. Bo zakaz ma uderzać głównie w ludzi posiadających kilka mieszkań i traktujących je jak hotele dla turystów, podczas gdy normalnym berlińczykom (tu zarabiającym i płacącym podatki) coraz trudniej jest znaleźć mieszkanie.
Berliner, 9 czerwca 2016, 18:00 | odpowiedz
Głupi Niemcy. Zamiast cieszyć z kilku euro podatku skapywanych z wielką łachą przez jakiś wirtualny portal i doprowadzać do podwyżek czynszów, wolą zadbać o los mieszkańców miasta, którzy nie mają gdzie mieszkać.
m., 9 czerwca 2016, 18:49 | odpowiedz
Mas Widzę, że socjalizm ma się dobrze na Zachodzie.
Niestety, nie tak dobrze jak w Skandynawii, ale na szczęście jeszcze jakoś leci.
Berliner, 9 czerwca 2016, 18:51 | odpowiedz
Jest jeszcze couchsurfing :)
Marek, 9 czerwca 2016, 19:22 | odpowiedz
Krycha
PATA82 Kolejny absurd, co komukolwiek do tego co robi się ze swoim mieszkaniem ?
Chodzi o podatki.. ci co wynajmuja na airbnb ich nie płacą.
Oczywiscie, ze placa... zalezy to tylko od dochodu.
K, 9 czerwca 2016, 19:38 | odpowiedz
Dyzrupcja - mówi ci to coś?
Mas Widzę, że socjalizm ma się dobrze na Zachodzie.
Z korzyścią dla zwykłych mieszkańców, nie to co w polskim bantustanie, gdzie rządzący chętnie zrobią dobrze każdej korporacji.
Wynajmując własne mieszkanie mogę robić dobrze komu tylko chcę, ale socjalistów kapitał w prywatnych rękach jak widać kłuje w oczy.
szymon1917, 9 czerwca 2016, 19:39 | odpowiedz
szymon1917
Dyzrupcja – mówi ci to coś?
Mas Widzę, że socjalizm ma się dobrze na Zachodzie.
Z korzyścią dla zwykłych mieszkańców, nie to co w polskim bantustanie, gdzie rządzący chętnie zrobią dobrze każdej korporacji.
Wynajmując własne mieszkanie mogę robić dobrze komu tylko chcę, ale socjalistów kapitał w prywatnych rękach jak widać kłuje w oczy.
Nie możesz, bo sąsiadom może nie pasować to, że robisz z mieszkania zwykły hotel.
Dyzrupcja - mówi ci to coś?, 9 czerwca 2016, 20:21 | odpowiedz
przepraszam bardzo ale dlaczego zamiast podać neutralny link do założenia konta na AIrBnB podaliście link afiliacyjny jakiejś Eweliny Karpowicz ? Czy to koleżanka autora artykułu ?
Ewelina, 9 czerwca 2016, 20:36 | odpowiedz
Mas Widzę, że socjalizm ma się dobrze na Zachodzie.
o czym ty bredzisz marny człowieczku?
Stalin, 9 czerwca 2016, 20:50 | odpowiedz
PATA82 Kolejny absurd, co komukolwiek do tego co robi się ze swoim mieszkaniem ?
To nie są ich mieszkania tłumoku! Najpierw zapoznaj się z tematem, a potem buldocz!
Anna, 9 czerwca 2016, 23:24 | odpowiedz
Moje mieszkanie, moja sprawa co z nim zrobie. Mogę je sobie wynająć nawet na 30 minut, i żadnemu politykowi nic do tego. Niektórzy politycy w EU trochę się chyba zapędzili.
ymp, 9 czerwca 2016, 23:34 | odpowiedz
ymp Moje mieszkanie, moja sprawa co z nim zrobie. Mogę je sobie wynająć nawet na 30 minut, i żadnemu politykowi nic do tego. Niektórzy politycy w EU trochę się chyba zapędzili.
Właśnie o to chodzi, że w cywilizowanym świecie nie możesz dosłownie wszystko. Jak ci się tak wydaje, to spróbuj otworzyć w swoim mieszkaniu sklep mięsny albo lokal z Paniami oferującymi swoje wdzięki. ;)
Dyzrupcja - mówi ci to coś?, 10 czerwca 2016, 0:12 | odpowiedz
To jest konstytucyjne???
montesquieu, 10 czerwca 2016, 1:54 | odpowiedz
Wolny rynek po niemiecku. Jewropejska komisja EU nie protestuje?!?
Wenecki, 10 czerwca 2016, 10:22 | odpowiedz
montesquieu To jest konstytucyjne???
Oczywiście, ze jest, nie to co w Polsce, gdzie prawo służy tylko milionerom.
Dyzrupcja - mówi ci to coś?, 10 czerwca 2016, 12:24 | odpowiedz
Powoli wprowadzają komunizm. Jeszcze trochę i będzie kwaterunek, określona powierzchnia na mieszkańca, szczególny tryb najmu. Skąd ja to znam?
ecik, 10 czerwca 2016, 18:39 | odpowiedz
Kapitalizm po niemiecku. Oni chcą wszystko kontrolować. Co komu do tego jak swoje mieszkanie wynajmuje. Wara wszystkim od tego.
Ja, 11 czerwca 2016, 9:02 | odpowiedz
dokladnie, piszecie tak bo nie wiecie co to znaczy mieszkać obok takiego mieszkania do którego co drugi dzien przyjezdza banda sie nawalic, z sasiadami sie dogadasz, a tutaj co drugi dzien przyjazd kolejnych nowych 'wakacjowiczow' Ci co pisza ze durne prawo nigdy tego w praktyce nie doswiadczyli.....
Dyzrupcja - mówi ci to coś?
szymon1917 Dyzrupcja – mówi ci to coś?
Mas Widzę, że socjalizm ma się dobrze na Zachodzie.
Z korzyścią dla zwykłych mieszkańców, nie to co w polskim bantustanie, gdzie rządzący chętnie zrobią dobrze każdej korporacji.
Wynajmując własne mieszkanie mogę robić dobrze komu tylko chcę, ale socjalistów kapitał w prywatnych rękach jak widać kłuje w oczy.
Nie możesz, bo sąsiadom może nie pasować to, że robisz z mieszkania zwykły hotel.
ccvcv, 11 lipca 2016, 12:47 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.