Fly4free.pl

Będzie nowa najdłuższa pasażerska trasa świata! O 1269 km dłuższa od dotychczasowego lidera

Foto: ss / Shutterstock
Linia Cathay Pacific planuje wkrótce wznowić bezpośrednie loty między Hongkongiem i Nowym Jorkiem. Tym razem trasa będzie jednak omijała rosyjską przestrzeń powietrzną i w efekcie… stanie się ona najdłuższym pasażerskim połączeniem świata, jeśli chodzi o odległość.

Jak donosi Bloomberg, Cathay Pacific pracuje nad wznowieniem swojego sztandarowego połączenia do Nowego Jorku, które jednak w związku z wojną w Ukrainie i napiętą sytuacją wokół Rosji będzie realizowane okrężną drogą, m.in. przez Chiny, Turcję i kilka europejskich krajów. Siłą rzeczy, będzie to oznaczało znaczące wydłużenie podróży, bo lecąc przez Rosję, samolot Cathay Pacific na tej trasie pokonuje 12990 kilometrów, a całkowity czas lotu to ok. 15 godzin. Lot trasą przez Chiny wydłuży podróż do ponad 17 godzin, a całkowita odległość, jaką będzie musiał pokonać samolot, to 16618 kilometrów.

W efekcie, gdy to połączenie dojdzie do skutku, będzie to najdłuższa komercyjna trasa lotnicza na świecie pod względem odległości. Cathay wyprzedzi pod tym względem dotychczasowego lidera, czyli połączenie z Singapuru do Nowego Jorku, podczas którego samoloty linii Singapore Airlines pokonują 15349 kilometrów. Oznacza to, że lot z Hongkongu będzie aż o 1269 kilometrów dłuższy!

Foto: Bloomberg

Rzecznik linii Cathay Pacific potwierdza, że trwają prace nad uruchomieniem takiego połączenia – linia znajduje się obecnie w procesie uzyskiwania zgód na przeloty nad wszystkimi krajami, które pokonają jej samoloty. Loty mają być realizowane Airbusami A350-1000. Bloomberg przypomina, że w czasach przed pandemią linia Cathay Pacific wykonywała nawet do 3 lotów dziennie na tej trasie.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach linie lotnicze ogłaszały już kilka ultradługich tras. Linia Air New Zealand uruchomi bezpośrednie połączenie z Auckland do Nowego Jorku, a Qantas – z Melbourne do Dallas.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
A nie byłoby bliżej nad Japonią i Alaską? 🤔
str84peter, 29 marca 2022, 20:06 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Też tak myślę. I dodatkowo mogliby wykorzystać prądy strumieniowe. Natomiast powrót przez Europę. 
str84peter A nie byłoby bliżej nad Japonią i Alaską? 🤔
mars72, 30 marca 2022, 7:53 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »