Fly4free.pl

Na „wyspie tysiąca świątyń” już jest drożej. W życie wszedł nowy i obowiązkowy podatek turystyczny

Bali
Foto: Guitar photographer / ShutterStock
Urlop na indonezyjskiej wyspie Bali, którą w okresie od stycznia do listopada ubiegłego roku odwiedziło prawie 4,8 mln turystów, stały się nieco droższe. Od 14 lutego obowiązuje tam bowiem podatek turystyczny, obowiązujący w przypadku niemal wszystkich zagranicznych podróżnych.

Od środy wszyscy przyjeżdżający na Bali muszą uiścić opłatę w wysokości 150 tys. rupii indonezyjskich (ok. 39 zł). Podatek można opłacić za pomocą aplikacji „Love Bali” lub na stronie internetowej lovebali.baliprov.go.id. Potwierdzenie wysyłane jest na adres mailowy i następnie trzeba je okazywać w celu odprawy na lotnisku czy w portach morskich.

Podatek na Bali przyjmuje formę opłaty nakładanej na turystów zgodnie z rozporządzeniem prowincji Bali nr 6 z 2023 r. Jak czytamy w serwisie Izby Turystyki Bali, przychody z tego tytułu mają być przeznaczone na utrzymanie i ulepszanie dróg, parków czy transportu publicznego, wspieranie lokalnych przedsiębiorstw czy kompensowanie negatywnych skutków turystyki, takich jak przeludnienie czy nadmierne zanieczyszczenia.

Zwolnionych z opłaty jest siedem kategorii zagranicznych turystów. Są to posiadacze wiz dyplomatycznych i urzędowych, członkowie załogi transportu powietrznego, lądowego i morskiego, posiadacze zezwoleń na pobyt czasowy (KITAS i KITAP), osoby pozostające na utrzymaniu obywateli Indonezji, posiadacze wiz studenckich, Złotych Wiz i innych wiz biznesowych. Wniosek o zwolnienie należy złożyć online na co najmniej miesiąc przed wjazdem na Bali.

Co najbardziej kuriozalne, podczas jednego pobytu na „wyspie tysiąca świątyń” może być konieczne kilkukrotnie opłacenie podatku, ponieważ opłacie podlega każdorazowy wjazd. Podróżując zatem po okolicznych wyspach, takich jak np. Lombok czy Flores, przy powrocie ponownie trzeba opłacić podatek.

Z opublikowanych na początku stycznia przez firmę Bali Management Villas danych wynika, że w okresie od stycznia do listopada 2023 roku na Bali pojawiło się 4 790 568 zagranicznych turystów. Biorąc pod uwagę dane jedynie za listopad, najwięcej było Australijczyków (107,4 tys.), obywatelii Indii (34,0 tys.) i Chin (22,8 tys.).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »