Fly4free.pl

Azja Południowo-Wschodnia. Które kraje są otwarte i na jakich zasadach?

turystka w hoi an
Foto: noina / Shutterstock
Rajskie plaże, najlepszy street food świata, tanie noclegi i łatwość podróżowania nawet dla początkujących podróżników – za to kochamy Azję Południowo-Wschodnią. Ale czy wiecie, jakie obecnie obowiązują tam restrykcje związane z koronawirusem? Podpowiadamy, gdzie można już jechać, czy trzeba mieć szczepienie, jakie i gdzie trzeba robić testy oraz kto zniósł kwarantannę.

Azja Południowo-Wschodnia jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych regionów świata. Piękne krajobrazy, świetna kuchnia, w miarę niskie ceny i bogata infrastruktura turystyczna sprawiają, że to niemal idealny przepis na urlop. Ale gdy pojawiła się pandemia, praktycznie wszystkie kraje zamknęły się na cztery spusty – i na tym etapie zostało wielu podróżników. A że od 1 kwietnia sporo się pozmieniało, to czas zaktualizować wiedzę.

Postanowiliśmy wiec zebrać w jednym miejscu wszystkie zasady i informacje na temat wjazdu do poszczególnych krajów – zarówno te bardziej optymistyczne, jak i te, które raczej wam się nie spodobają. Mamy nadzieję, że taka ściąga bardzo wam się przyda!

TAJLANDIA

Zacznijmy od najpopularniejszego kraju, który ma jednocześnie najbardziej rozbudowany system zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii.. Tajlandia wielokrotnie zmieniała swoje zasady wjazdu, ale obecnie dostępne są trzy programy dla turystów.

Test & Go – tylko dla zaszczepionych turystów. Najpierw trzeba zarejestrować się w systemieThailand Pass na stronie: https://tp.consular.go.th/. Później turyści muszą oni wykonać test PCR po przylocie do Tajlandii (01.04 zniesiono testy przed przyjazdem). Do czasu otrzymania wyniku musimy izolować się w zarezerwowanym z wyprzedzeniem hotelu. Drugi test trzeba wykonać w 5. dniu pobytu i tym razem może to być szybki test antygenowy.

– Sandbox – tylko dla zaszczepionych turystów. W tej wersji po przylocie robimy test PCR i izolujemy się do czasu otrzymania wyniku. Nie ma kolejnego testu, ale za to pierwszych pięć dni musimy zarezerwować w hotelu z rządowej listy. Nie musimy się tam izolować, ale nie wolno nam opuszczać wybranego regionu. Z tej opcji można skorzystać, jeśli przyjeżdżamy do niektórych prowincji: Phuket, Surat Thani (Koh Samui, Koh Phangan, Koh Tao), Phang Nga, Krabi, Chonburi, w tym Pattaya lub Trat (Koh Chang). Po pięciu dniach możemy podróżować po całej Tajlandii.

– Alternative Quarantine – dla wszystkich turystów, niezależnie od statusu szczepienia. 5-dniowa kwarantanna w rządowym hotelu i dwa testy PCR – w 1. i 4. dniu pobytu.

We wszystkich programach koniecznie jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, obejmującego leczenie COVID-19.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie Organizacji Turystycznej Tajlandii.

KAMBODŻA

Osoby zaszczepione mogą śmiało pakować plecak, bowiem nie obowiązują ich żadne restrykcje. Kambodża jest jednym z tych krajów, które zrezygnowały zarówno z testów przed wyjazdem jak i po przylocie do kraju. Nie ma też kwarantanny. Trzeba tylko wypełnić formularz wjazdowy, ale robi się to już na granicy.

Osoby niezaszczepione są w dużo gorszej sytuacji. Nie muszą co prawda wykonywać testu przed przyjazdem, ale czeka je 14-dniowa kwarantanna hotelowa.

SRI LANKA

Tak, wiemy, że to kraj Azji Południowej, a nie Azji Południowo-Wschodniej, ale uznajmy, że te wytyczne dostajecie w gratisie. Obecnie osoby zaszczepione nie muszą się martwić ŻADNYMI obostrzeniami. Sri Lanka zniosła obowiązek testów zarówno przed przyjazdem, jak i po dotarciu do kraju. Trzeba jedynie pamiętać o wypełnieniu formularza wjazdowego.

Osoby niezaszczepione muszą wykonać test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą i powtórzyć go już po przyjeździe.
Można to zrobić np. na lotnisku w Kolombo (40 USD). Również należy pamiętać o wypełnieniu formularza wjazdowego.

Koniecznie jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, obejmującego leczenie COVID-19: https://portal.pionline.lk/covidinsurance/.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie lankijskiej organizacji turystycznej.

WIETNAM

Osoby zaszczepione i niezaszczepione są traktowane dokładnie tak samo. Wszyscy muszą więc wykonać test PCR nie wcześniej niż 72 godziny przed podróżą lub antygenowy – nie dalej niż 24 godziny przed. Trzeba również zainstalować aplikację PC-Covid i wypełnić formularz wjazdowy. Koniecznie jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, obejmującego leczenie COVID-19 (minimum 10 tys. USD)

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie wietnamskiej organizacji turystycznej.

MALEZJA

Osoby zaszczepione potrzebują obecnie negatywnego wyniku testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą. Po przylocie do Malezji muszą również wykonać test antygenowy. Jeszcze przed przyjazdem trzeba również pobrać aplikację MySejahtera i za jej pośrednictwem wypełnić formularz wjazdowy. Osoby niezaszczepione muszą dodatkowo przejść 5-dniową kwarantannę. Koniecznie jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, obejmującego leczenie COVID-19 (minimum 20 tys. USD)

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie ambasady polskiej w Kuala Lumpur (po polsku) lub na stronie malezyjskiej organizacji turystycznej (po angielsku).  

INDONEZJA

Obecnie do Indonezji mogą wjechać wyłącznie zaszczepieni turyści. Trzeba wykonać test PCR – nie wcześniej niż 48 godzin przed lotem. Należy również pobrać aplikację Aplikację PeduliLindungi i wgrać do niej negatywny wynik. Drugi test zostanie wykonany na lotnisku w Indonezji. Koniecznie jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego, obejmującego leczenie COVID-19 (minimum 100 tys. USD).

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie indonezyjskiej organizacji turystycznej. Osobno możecie zobaczyć stronę poświęconą wyjazdom na Bali.  

SINGAPUR

Osoby zaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 h przed podróżą. Należy również używać aplikacji używać aplikacji TraceTogether podczas pobytu w Singapurze i wypełnić formularz wjazdowy. Trzeba też wykupić ubezpieczenie zdrowotne – 30 tys. USD obejmujące leczenie COVID-19.

Osoby niezaszczepione nie mogą obecnie podróżować do Singapuru.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie singapurskiej organizacji turystycznej.

FILIPINY

Osoby zaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą lub antygenowego – 24 godziny przed. Należy też wypełnić formularz wjazdowy: https://www.onehealthpass.com.ph/e-HDC i wykupić ubezpieczenie turystyczne, obejmujące leczenie COVID-19.

Osoby niezaszczepione nie mogą obecnie wjeżdżać na Filipiny.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie filipińskiej organizacji turystycznej.

MJANMA

Zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 72 h przed podróżą. Dodatkowowszyscy zobowiązani są do przejścia kwarantanny. Osoby zaszczepione przez 5 dni, a osoby niezaszczepione przez 7.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie tamtejszego ministerstwa hoteli i turystyki.

LAOS

Póki co Laos wydaje wizy turystyczne jedynie dla turystów podróżujących w zorganizowanych grupach. Można zwiedzać i podróżować tylko po wybranych regionach. Poza tym trzeba przedstawić negatywny wynik testu PCR zrobionego nie wcześniej niż 72 h przed podróżą oraz powtórzyć go po przylocie do Laosu. Do czasu otrzymania wyniku musimy pozostać w izolacji. Osoby niezaszczepione czeka dodatkowo 7-dniowa kwarantanna.

Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie laotańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Sri Lanka w ramach ,,pakietu turystycznego" dołącza gratis od wczoraj ...godzinę policyjną i walki uliczne zdenerwowanych tubylców z policją. Tak tylko...BTW(heh)
Semen6969, 4 kwietnia 2022, 12:57 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »