Fly4free.pl

Znamy najgorsze i najbardziej przeceniane atrakcje turystyczne świata. Które miejsca Was rozczarują?

Aleja Gwiazd
Foto: Ivanova Ksenia / ShutterStock
Choć ocena atrakcji turystycznych na całym świecie jest dość subiektywną kwestią, istnieje kilka czynników, które pozwalają na ich porównanie. Na ich podstawie firma Stasher stworzyła ranking, w którym niechlubne miejsca w gronie najgorszych atrakcji zajęły Aleja Gwiazd w Los Angeles czy Wielki Bazar w Stambule.

Firma Stasher, pierwsza na świecie sieć przechowalni bagażu, podjęła się stworzenia rankingu na podstawie takich czynników, jak popularność danego miejsca w mediach społecznościowych czy ogólne oceny w serwisach internetowych. Wyniki mogą być co najmniej zaskakujące.

Najgorsze atrakcje turystyczne na świecie

Aleja Gwiazd w Los Angeles po raz kolejny (tak jak w 2019 roku) została uznana najgorszą atrakcją turystyczną na świecie. W tym roku słynna Hollywood Boulevard uzyskała ocenę na poziomie zaledwie 3,42/10. Znalazła się na przedostatnim miejscu pod względem opinii z TripAvisora, ostatnim w opiniach z Google’a, a na ogólną ocenę miał również wpływ słaby globalny wskaźnik bezpieczeństwa w USA (3,85).

Drugie miejsce na liście najgorszych atrakcji z oceną 3,48/10 zajął Wielki Bazar w Stambule. To niewątpliwie historyczne miejsce (jest to jedno z najstarszych centrów handlowych na świecie), ale odwiedzający nie doceniają jego klimatu. Miejsce to uzyskało słabe wyniki we wszystkich badanych obszarach – poziom bezpieczeństwa został oceniony na zaledwie 2,8/5, a na jego niekorzyść działa również duża odległość od najbliższego lotniska (45,7 km).

Ostatnią z atrakcji, która uzyskała ocenę niższą niż 4/10 jest Tadż Mahal (3,83/10). Symbol Indii negatywnie wyróżnił się głównie pod kątem odległości od lotniska, która wynosi 219 km. Pod względem jakości okolicznych hoteli uzyskał z kolei ocenę 7,1/10, czwartą najniższą spośród wszystkich atrakcji.

Foto: AlexAnton / ShutterStock

Najlepsze atrakcje turystyczne na świecie

Najwyższą ocenę w rankingu otrzymał natomiast budynek parlamentu w Budapeszcie, uzyskując wynik 7,34/10. Duży neogotycki budynek z widokiem na Dunaj jest siedzibą Węgierskiego Zgromadzenia Narodowego i obowiązkowym punktem zwiedzania stolicy miasta. Poza znakomitymi ocenami w TripAdvisorze i Google, lokalne noclegi na Booking.com zostały ocenione na 8,6/10, a na TikToku filmy z tego miejsca wyświetlono 887 mln razy.

Drugą najlepszą atrakcją został kultowy francuski Disneyland w Paryżu, który w badaniu uzyskał wynik 7,17/10. Spośród wszystkich badanych miejsc może się pochwalić największą liczbą wyświetleń na TikToku – aż 7,9 mld razy. Ponadto bazę noclegową oceniono na 8,6/10, a w opiniach Google uzyskał wynik 4,5/5 gwiazdek.

Podium zamyka z kolei geotermalna Błękitna Laguna, czyli islandzkie uzdrowisko typu spa. Na imponujący wynik 7,15/10 w dużym stopniu miał wpływ wskaźnik bezpieczeństwa – 1,1/5, co tylko potwierdza, że Islandia jest uważana przez turystów za jeden z najbezpieczniejszych krajów do odwiedzenia.

Foto: Puripat Lertpunyaroj / ShutterStock

Inne popularne atrakcje turystyczne

W rankingu firmy Stasher nie pojawiła się ani jedna polska atrakcja turystyczna. W pierwszej 20. zestawienia znalazło się z kolei miejsce m.in. dla ateńskiego akropolu (8. miejsce, ocena 6,91/10), rzymskiego Koloseum (12. miejsce, 6,78/10) czy słynnej opery w Sydney (16. miejsce, 6,67/10).

Zaskakująco nisko znalazły się inne popularne atrakcje. Dopiero na 42. miejscu znalazła się francuska katedra Notre Dame (6,24/10), na 44. miejscu uplasowano Machu Picchu w Peru (6,16/10), na 51. miejscu paryską Wieżę Eiffla (6,04/10), na 64. miejscu Stonehenge (5,88/10), na 76. miejscu piramidy w Gizie w Egipcie (5,59/10), a na 91. miejscu Wielki Mur Chiński (5,05/10).

Ranking został stworzony na podstawie sumy punktów uzyskanej przez dane atrakcje w każdej z sześciu kategorii. Pod uwagę wzięto takie składowe, jak recenzje w serwisie TripAdvisor, recenzje Google, odległość od lotniska, bezpieczeństwo turystów (na podstawie rankingów krajów WorldPopulationReview), jakość lokalnego zakwaterowania (średnia ocena użytkowników Booking.com dla obiektów w bliskiej odległości od danej atrakcji turystycznej), a także popularność w aplikacji TikTok (skumulowana liczba wyświetleń).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »