Fly4free.pl

Nikt nie wierzy, każdy sprawdza! Do tych 10 miejsc po szczęście ciągną tłumy turystów

fontanna di trevi
Foto: Courtney Cook / Unsplash
Fontanna di Trevi jest najpopularniejszą atrakcją turystyczną spośród tych, które mają gwarantować szczęście po spełnieniu odpowiedniego rytuału. Ale w pierwszej dziesiątce mamy aż sześć miejsc, które znajdują się w Europie. Jeśli więc szukacie szczęścia – macie blisko!

Czasem trzeba wrzucić pieniążka, czasem potrzeć ręką rzeźbę, innym razem coś obejść albo zapalić świeczkę – sposobów na to, jak zapewnić sobie szczęście jest na świecie naprawdę wiele. Ale czy wiedzieliście, które z atrakcji mających gwarantować szczęście i pomyślność są najpopularniejsze?

Portal przyjrzał się temu tematowi, dzięki czemu poznaliśmy zestawienie dziesięciu takich miejsc! Niektóre mogą Was zaskoczyć!

Fontanna di Trevi niekwestionowanym zwycięzcą

Żeby stworzyć ranking zestawiono atrakcje, które gwarantują szczęście m.in. z liczbą wyszukiwań na Tripadvisorze czy częstotliwością używania hasztagów, które wrzuca się przy wpisach z tych miejsc. Szukano bowiem tych, które cieszą się największą popularnością wśród turystów. A w wielu z nich nie jest możliwe określenie dokładnej liczby turystów, którzy odwiedzili dane miejsce. Oczywiście warto traktować to nieco z przymrużeniem oka – tak samo jak i gwarancje spełnienia wszystkich marzeń.

Okazało się jednak, że niekwestionowanym zwycięzcą zestawienia jest fontanna di Trevi w Rzymie. Jedna z najpiękniejszych fontann świata i na pewno jedna z największych atrakcji Rzymu jest również miejscem, do którego miliony turystów wrzucają monety „na szczęście”.

Dość powiedzieć, że w szczycie sezonu do fontanny di Trevi trafia nawet trzy tysiące monet… DZIENNIE. A to przekłada się na nawet 1,5 mln EUR rocznie. Pieniądze są jednak regularnie odławiane i od kilkunastu lat przekazywane na cele charytatywne, choć niedawno rozważano, czy nie powinny zasilać budżetu na renowacje rzymskich zabytków.

Przypomnijmy, że zgodnie z najczęściej powtarzaną teorią, życzenie powinno być skorelowane z liczbą monet. Jedną wrzucamy do fontanny po to, by wrócić do Rzymu, dwie by zapewnić sobie miłość, a trzy w celu rychłego zamążpójścia – choć zdarza się, że ilu ludzi tyle wersji.

Co poza di Trevi? Będziecie zaskoczeni

Drugie miejsce na liście również prawdopodobnie znają wszyscy turyści świata, choć nie wszyscy zdążyli tu dotrzeć. Jest to bowiem Hagia Sophia w Stambule. Na 10-punktowej skali jej popularność określono na 9,3. W tej bizantyjskiej świątyni znajduje się bowiem kolumna życzeń, nazywana też „płaczącą kolumną”.  

Według wierzeń, jeśli chcemy aby nasze życzenie się spełniło, powinniśmy włożyć kciuk w otwór kolumny i przekręci dłoń o 360 stopni. Skuteczność ma zapewniać święty Grzegorz Cudotwórca.

Podium zamyka Zapora Hoovera w Newadzie. Znajdziecie tu wysokie na 9 metrów posągi aniołów, które mają przynosić szczęście każdemu, kto potrze ich stopy. Czy faktycznie zapewniają pomyślność? Nie wiadomo. Ale sądząc po stopniu wytarcia tego elementu rzeźby – wielu woli spróbować, chociażby na wszelki wypadek.

Dalej na liście mamy kolejno Most Karola w Pradze, zamek Blarney w irlandzkim Cork, świątynia Fushimi Inari-taisha w japońskim Kioto i Sensō-ji w Tokio. Dziesiątkę zamyka Pont des Arts w Paryżu, Byk z Wall Street w Nowym Jorku i dom Julii w Weronie.

***

A Wy odwiedziliście kiedyś któreś z tych miejsc? A może w pamięci zapadło wam zupełnie inne, w którym również wszyscy starali się zapewnić sobie jak najlepsze życie? Ignorujecie takie zwyczaje czy raczej bierzecie udział, w myśl zasady, że „nie zaszkodzi spróbować”? Dajcie znać w komentarzach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »