Fly4free.pl

Niezaszczepieni nie wyjadą za granicę. To pierwsza taka decyzja na świecie

szczepienie covid
Foto: National Cancer Institute / Unsplash

Tylko ci obywatele, którzy są po pełnym cyklu szczepień, będą mogli wyjechać za granicę – zdecydowały władze Arabii Saudyjskiej. Nowe przepisy wejdą w życie za kilka dni, ale przewidują dwa wyjątki od tej reguły.

Przez ostatnich kilkanaście miesięcy widzieliśmy już rozmaite zakazy i obostrzenia wprowadzane przez rządy. W Polsce wstrzymano ruch lotniczy, w Irlandii obowiązywał zakaz podróży zagranicznych bez wyraźnej przyczyny, wielu Australijczyków nie może wrócić do własnego kraju, a restrykcje są znoszone głównie dla osób zaszczepionych. Ale decyzja Arabii Saudyjskiej to krok, z którym jeszcze nie mieliśmy do czynienia.

W królestwie zdecydowano bowiem, że na zagraniczne wojaże będą mogły wybrać się jedynie te osoby, które mają za sobą pełny cykl szczepień (dopuszczone preparaty to Pfizer, AstraZeneca, Moderna i Johnson&Johnson). Pozostali nie będą mogli opuszczać kraju.

Zgodnie z doniesieniami saudyjskich mediów, informacja została już przekazana liniom lotniczym, które mają siedzibę w Arabii Saudyjskiej. Dyspozycję wydał tamtejszy Urząd Lotnictwa Cywilnego. To drastyczne ograniczenie, bowiem w tej chwili w pełni zaszczepionych jest zaledwie 22 proc. obywateli.

Nowe zasady, które są ewenementem na skalę światową, zaczną obowiązywać 9 sierpnia. Przewidziano jednak dwa wyjątki. Przepisy nie dotyczą dzieci do 12. roku życia pod warunkiem wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia zdrowotnego oraz ozdrowieńców, którzy przechorowali COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Jednocześnie jednak, po 17 miesiącach zamknięcia, Arabia Saudyjska ponownie pozwoli na wydawanie wiz turystycznych – już od 1 sierpnia. Te jednak również będą dostępne tylko dla tych obcokrajowców, którzy zdecydowali się na szczepienie. Nie zwalnia ich to jednak z obowiązku wykonania testu PCR – nie wcześniej niż 72 h przed przyjazdem.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Anetko dopisz jeszcze że ta arabska demokracja w skandaliczny sposób pomimo wydania wizy turystycznej zabrania niewiernym turystom tzw. giaur, zobaczenia Medyny i Mekki. 
kika28x, 30 lipca 2021, 16:22 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »