Fly4free.pl

Będą wizy turystyczne do Arabii Saudyjskiej. Znamy szczegóły!

Arabia Saudyjska
Foto: wajedram, Shutterstock
Gratka dla obieżyświatów. Jedno z najbardziej niedostępnych państw świata rozpocznie wydawanie wiz turystycznych.

Arabia Saudyjska była na waszej podróżniczej liście, ale z powodu braku możliwości odwiedzenia tego kraju jako turysta-niemuzułmanin, jawiła się jako niedostępne państwo? Już niedługo tego typu tłumaczenie będzie nieaktualne.

Książę Muhammad ibn Salman, następca tronu Arabii Saudyjskiej, zapowiada zmiany. Arabia Saudyjska ma przekształcić się w państwo, które oparte będzie na umiarkowanym islamie, jednocześnie będąc otwartym na wszystkie religie, tradycje i ludzi z całego świata.

Jak to ma wyglądać w praktyce? Arabia Saudyjska rozpocznie wydawać wizy turystyczne. Wiza dla osób, które nie należą do świata islamu, nie będzie upoważniała do przebywania w muzułmańskich miejscach – Mekka i Medyna w dalszym ciągu dla takich osób pozostaną niedostępne. Ale wszystkie inne miejsca w Arabii Saudyjskiej, takie jak: Rijad, Mada’in Saleh czy Dżudda będą czekać na turystów z całego świata.

Mada'in Saleh

Fot. saudi-archaelogy

Co należy zrobić, aby uzyskać wizę turystyczną do Arabii Saudyjskiej? Wszystkie zainteresowane osoby będą musiały zarezerwować pobyt w kraju poprzez biura turystyczne, operujące w Arabii Saudyjskiej. Wiza zostanie przyznana, jeżeli grupa turystów liczyć będzie minimum 4 osoby. Decyzję o przyznaniu wizy potwierdzi Saudyjska Komisja ds. Turystyki i Dziedzictwa Narodowego.

Na usta ciśnie się pytanie: a co z kobietami? Czy one także będą mogły aplikować o przyznanie wizy turystycznej do Arabii Saudyjskiej? Tak. Zastrzeżenia są dwa: kobiety podróżujące po kraju będą musiały nosić chusty na głowach, zakrywające włosy – i powinny pozostać z grupą podczas wizyty.

Dodatkowo wszystkie młode kobiety (poniżej 25. roku życia) będą mogły ubiegać się o wizę turystyczną tylko wtedy, jeżeli będą podróżować ze swoim „towarzyszem” (to określenie będzie w niedalekiej przyszłości doprecyzowane).

Arabia Saudyjska

Fot. Collage / mohamed hashif, Andrew V Marcus / shutterstock

Data wprowadzenia zmian

Kiedy zostaną wydane pierwsze wizy turystyczne? Touroperatorzy informują, że nastąpi to na początku kwietnia 2018 r.

– To będzie okazja na zrozumienie Arabii Saudyjskiej i zobaczenie na własne oczy codziennego życia jej mieszkańców oraz niesamowitych historycznych miejsc – mówi Andrea Ross, dyrektor Wild Frontiers.

Bądźmy szczerzy: wprowadzane zmiany nie spowodują, że europejski turysta będzie mógł myśleć o spędzeniu spontanicznego długiego weekendu w Arabii Saudyjskiej. Ale z drugiej strony, to ogromny krok do przodu w stosunku do tego, jak z punktu widzenia turysty wyglądało to wcześniej.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Arabia Saudyjska, USA, Korea Półn. -widzę podobieństwa. Nie pojadę tam gdzie mnie nie chcą. P.S. Wiem, że 90% dostaje wizy do USA Pozdrawiam
balajanek, 17 marca 2018, 17:53 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Bajka. Teraz trzeba zobaczyć jaki będzie plan tych objazdów. Tylko tej Mekki i Medyny żal...
divad, 17 marca 2018, 19:43 | odpowiedz
Avatar użytkownika
balajanek Arabia Saudyjska, USA, Korea Półn. -widzę podobieństwa. Nie pojadę tam gdzie mnie nie chcą.P.S. Wiem, że 90% dostaje wizy do USAPozdrawiam
Lubię arabskie kraje i często w nich bywam. Rozumiem kulturowy kontekst dziwacznego traktowania spraw damsko-męskich i religijnych. Potrzeba im jednak pokolenia aby stwierdzić, że ten kontekst jest już nieaktualny, wręcz śmieszny. Podobnie jak nam potrzeba jeszcze trochę lat życia w pokoju, żeby zmienić nasz równie dziwaczny stosunek np. do gejów.
andrzeyk, 17 marca 2018, 23:45 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Konteksty mnie nie interesują. Najważniejsze tak jak napisałem: jeśli mnie nie chcą to się nie wpycham. P.S. Zaskakuje mnie "pierestrojka" w Arabii Saudyjskiej i szczerze jej kibicuję. Pozdrawiam.
balajanek, 18 marca 2018, 0:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »