Fly4free.pl

Arabia Saudyjska tworzy linię, która ma konkurować z Emirates i Qatar Airways! Wyda na nią fortunę

Foto: Nadia Leskovskaya / Shutterstock
RIA – tak ma się nazywać nowa linia lotnicza, którą tworzą władze Arabii Saudyjskiej. Szejkowie chcą wpompować w nowego przewoźnika przynajmniej 30 mld USD, a celem jest stworzeniem z Rijadu międzynarodowego hubu przesiadkowego, który ma być porównywalny z Dubajem i Dohą.

O stworzeniu nowej narodowej linii w Arabii Saudyjskiej mówi się już od dłuższego czasu, jednak wydaje się, że w ostatnich miesiącach sprawa ta w końcu nabrała przyspieszenia. Kilka dni temu szczegóły na temat nowej linii podał serwis „Arabian Business”. Z jego informacji wynika, że linia najpewniej będzie nazywała się RIA. Zastrzeżono jednak, że ostateczną decyzję podejmie książę Mohamed Bin Salman – twórca projektu zwiększonej liberalizacji i dywersyfikacji saudyjskiej gospodarki, która ma się opierać w dużym stopniu na turystyce. W strategii kluczowe będzie stworzenie nowej narodowej linii, a jej twórcy niespecjalnie ukrywają, skąd czerpią inspirację.

– Stworzymy zupełnie nową linię, która osiągnie to, co udało się osiągnąć linii Emirates w ułamku czasu, w jakim ona to zrobiła – mówi źródło zbliżone do inwestycji dla serwisu „Arabian Business”.

Plany są niezwykle ambitne. Na start przewoźnika przeznaczono budżet w wysokości 30 mld USD, a docelowo w całą branżę lotniczą w Arabii Saudyjskiej – ponad 100 mld USD. Przewoźnik ma do 2030 roku przewozić rocznie nawet 30 mln pasażerów tranzytowych, którzy będą się przesiadali na lotnisku w Rijadzie. Jak wyliczają branżowe media, będzie to wymagało uruchomienia do tego czasu siatki połączeń liczącej nawet 150 tras.

Jednocześnie niektóre zapowiedzi brzmią aż nazbyt optymistycznie. W „Arabian Business” czytamy, że nowa linia miałaby zacząć działać jeszcze przed końcem tego roku, jednak wydaje się, że trudno będzie dowieźć ten termin. Tym bardziej, że Saudyjczycy mają obecnie problemy nawet ze znalezieniem prezesa linii – potencjalnych kandydatów ma rzekomo odstraszać skala zadania i ambicje saudyjskiego rządu.

Co w takim razie stanie się z linią Saudia, czyli obecnym narodowym przewoźnikiem Arabii Saudyjskiej? Jak czytamy w „Arabian Business”, przewoźnik ten będzie w dalszym ciągu działał (a jego głównym hubem pozostanie Dżudda (drugie największe miasto Arabii Saudyjskiej), ale zmieni się nieco profil jego działalności – linia ma się bowiem jeszcze bardziej niż do tej pory skupić na ruchu pielgrzymkowym.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
To oczywiste, że warto inwestować w CPK, 100mld USD to dla nas pikuś, wystarczy przecież tylko wydrukować.
opo, 5 września 2022, 17:04 | odpowiedz
Nie rozumiem po co im hub, przecież jest w Berlinie 😁😁😁 
opo To oczywiste, że warto inwestować w CPK, 100mld USD to dla nas pikuś, wystarczy przecież tylko wydrukować.
Leszek Wybraniec, 6 września 2022, 0:35 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »