Fly4free.pl

Amsterdam odcina się od rozrywkowych turystów. „Trzymajcie się z daleka”

coffee shopy amsterdam
Foto: Milosz Maslanka / Shutterstock

Pandemia koronawirusa, która sprawiła, że Amsterdam niemal zupełnie opustoszał, przypomniała mieszkańcom, jak wygląda ich miasto, gdy zabraknie turystów. I w przeciwieństwie do wielu miejsc na świecie, tutaj – bardzo się to spodobało. Dlatego holenderskie miasto kolejny raz zapewnia, że będzie coraz mocniej odcinać się od bycia europejską „stolicą grzechu”.

Najpopularniejsze miasto Holandii od dłuższego czasu próbuje odcinać się od rozrywkowych turystów. Z roku na rok rośnie lista zakazów dla turystów, wprowadzono wysokie mandaty, ograniczono najem krótkoterminowy, podatek turystyczny jest jednym z najwyższych w Europie, a władze ciągle podkreślają, że wolą mniej turystów, a wysokiej jakości niż tłumy takich, którzy przyjeżdżają tu imprezować.

– Amsterdam potrzebuje turystów, bo bez nich nasze wspaniałe muzea i restauracje nie przetrwałyby. Ale to był miły bonus w trakcie pandemii, kiedy ich zabrakło – mówi Nicola Theobald, który od 30 lat mieszka w centrum miasta, cytowany przez CNN. – Nigdy więcej nie powinniśmy pozwolić na tłumy tłoczące się w okolicach kanałów, w najgorszym przypadku wymiotujących od alkoholu i narkotyków. Odzyskaliśmy nasze miasto i podoba nam się w tej wersji.

Władze miasta podzielają tę opinię. W najnowszej kampanii promocyjnej, która pochłonęła blisko 100 tys. EUR, miasto pokazywane jest jako miejsce kultury, a nie wieczorów kawalerskich. W akcji podkreślono również, że uciążliwi turyści nie są tu mile widziani.

– Goście, którzy szanują Amsterdam i jego mieszkańców, zawsze są byli mile widziani i oczywiście tak pozostanie. Ale odwiedzający, którzy traktują nas i nasze dziedzictwo z brakiem szacunku nie są pożądani. Mamy dla nich przesłanie: „nie przyjeżdżajcie do Amsterdamu” – napisano w oświadczeniu rady miasta.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »