Fly4free.pl

Amsterdam wprowadza nowe zasady, które odczuje każdy turysta. Priorytetem mają być mieszkańcy

Amsterdam
Foto: Steve Photography / ShutterStock
Władze stolicy Holandii zamierzają zmienić charakter miasta. Nie chcą, aby dłużej było kojarzone tylko z turystyką i tłumami odwiedzających, chcą za to stać się jeszcze bardziej przyjazne mieszkańcom. Ogłoszono więc kilka nowych zasad, które mają pomóc w osiągnięciu tego statusu.

Opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Amsterdamu zasady mają być odniesieniem do misji, jaką miasto chce podążać. Ich celem jest sprawienie, aby stolica Holandii stała się miejscem otwartym i przyjaznym przede wszystkim dla mieszkańców, a nie tylko skupionym na turystyce i zaspokajaniu potrzeb przyjezdnych.

W ramach nowej kampanii wizerunkowej „Renew Your View”, władze Amsterdamu zamierzają ograniczyć liczbę mieszkań i pokoi wynajmowanych turystom (np. Airbnb). Każda dzielnica otrzymała zalecenia dotyczące maksymalnej liczby takich miejsc, a wraz z nowymi zasadami, zostanie ona zmniejszona o 30 proc. Oznacza to, że w najbardziej ruchliwych rejonach stolicy Holandii, zwłaszcza w centrum, władze nie będą wydawać zezwoleń na oferowanie usług noclegowych dla przyjezdnych.

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2024-04-22T09:57:00.658Z przez Wakacje.pl

Ograniczenia te są związane z planami większego skupienia się na młodych mieszkańcach Amsterdamu. Uprzywilejowani będą zwłaszcza ci, którzy w ciągu ostatniej dekady mieszkali w mieście przez co najmniej sześć lat. Szczegóły programów wsparcia w znalezieniu mieszkania mają być ogłoszone w najbliższych tygodniach.

Jednocześnie władze Amsterdamu planują dalej „ograniczać” swoją atrakcyjność turystyczną. Tym razem chodzi o zaprzestanie wydawania zezwoleń na prowadzenie sklepów z pamiątkami w centralnej części miasta. Wcześniej aspekt ten nie był omawiany, ale holenderska Rada Stanu dostrzegła, że mieszkańcy zazwyczaj nie robią zakupów w takich sklepach, co w prostej linii oznacza, że nie są oni docelową grupą klientów. Jest to zatem sprzeczne z nową misją stolicy Holandii.

Ogłoszone w tym tygodniu nowe zasady to właściwie kontynuacja szeregu działań, zmieniających charakter Amsterdamu. Od 1 maja obowiązują ograniczenia dotyczące sprzedaży alkoholu i działalności lokali dla dorosłych w dzielnicy czerwonych latarni. Sama podróż do stolicy Holandii również będzie droższa – od przyszłego roku wejdzie w życie bowiem podatek turystyczny, który wyniesie 12,5 proc. wartości każdego noclegu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »