Fly4free.pl

Lotnisko prosi linie o anulowanie lotów, bo chaos znów powrócił. Powtórka z rozrywki?

kolejka na lotnisku
Foto: Roger Hoetink / Shutterstock
Kiedy wydawało się, że lotnisko Schiphol w Amsterdamie wreszcie zaczęło w miarę normalnie funkcjonować, chaos lotniczy powrócił ze zdwojoną siłą. W efekcie władze lotniska proszą linie lotnicze o zmniejszenie liczby połączeń, a związki zawodowe mówią, że konieczne są „drastyczne środki”.

Kolejki do odprawy, problemy z bagażami, opóźnienia i odwołania lotów – wszystkie te elementy znów zagościły na lotnisku Amsterdam Schiphol. Tylko w poniedziałek odwołano tu 80 lotów, a na początku tygodnia opóźnionych było aż 650 połączeń. Wynik spektakularny – szkoda, że w negatywnym sensie.

– Liczba pracowników ochrony jest niższy niż ten, o który prosiliśmy firmy ochroniarskie. W rezultacie brakuje pracowników, a liczba oczekujących w kolejkach rośnie. A to oznacza, że niektórzy pasażerowie niestety spóźnią się na lot – tłumaczy rzecznik lotniska.

Powód kłopotów pozostaje bez zmian – zbyt duży popyt połączony ze zbyt małą liczbą pracowników. Po kilku miesiącach okresu przejściowego, gdy pracownicy mieli zapewnione dodatkowe premie, wynagrodzenia wróciły do standardowego poziomu. Zaczęły się więc masowe zwolnienia.

– Dodatek letni, dodatkowe 5,25 EUR brutto za godzinę, został wstrzymany pod koniec sierpnia –  mówi Joost van Doesburg, ze związku zawodowego FNV. –  Wielu pracowników lotniska już znalazło pracę w innym miejscu. Zasiłek letni pomógł uporać się z problemami, ale nie przyczynił się do strukturalnego zniknięcia problemów na Schiphol – dodał.

Przy okazji zaznaczył też, że bez drakońskich środków nie uda się uporać z problemem. Kłopoty nie dotyczą tylko personelu ochrony, ale także pracowników obsługujących bagaże i wielu innych.

Dlatego władze lotniska zaapelowały do przewoźników, aby tymczasowo zmniejszyły liczbę lotów i pomogły uporządkować sytuację. Trudno jednak spodziewać się, że przewoźnicy zdecydują się na taki ruch z własnej woli. Nie wykluczone więc, że lotnisko będzie zmuszone wprowadzić odgórne limity.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »