Fly4free.pl

Ostatni kraj w Europie wprowadza restrykcje! Do Albanii wjedziesz tylko z testem lub szczepieniem

Foto: Aleksander Todorovic / Shutterstock

Od 6 września do Albanii będą mogły wjechać bez kwarantanny tylko osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa, certyfikatem zaszczepienia lub dokumentem potwierdzającym przejście choroby. Tak duże restrykcje są związane z nagłym wzrostem nowych zakażeń w tym kraju.

Albania bardzo długo uchodziła za „ostatnią wyspę wolności” w Europie, bo przez wiele miesięcy była jedynym krajem, który nie wymagał testów ani żadnych dodatkowych dokumentów od turystów wybierających się tu na urlop. W połączeniu z niskimi cenami i pięknymi plażami sprawiało to, że kraj ten cieszył się dużym powodzeniem wśród wybierających się na wakacje. Wszystko ma jednak swoje koszty: liczba nowych zakażeń COVID-19, która jeszcze miesiąc temu wynosiła po ledwie kilkanaście przypadków dziennie, obecnie mocno skoczyła do góry! Obecnie wynosi ona powyżej 900 nowych przypadków dziennie, co dla liberalnego w kwestii restrykcji rządu Albanii oznacza dzwonek alarmowy. W związku z powyższym (i też rychłym końcem sezonu turystycznego) Albania zdecydowała się na wprowadzenie szeregu restrykcji.

Z punktu widzenia turystów najważniejsza zmiana dotyczy reguł wjazdowych: od 6 września do Albanii będzie można wjechać pokazując aktualny paszport lub certyfikat szczepień, negatywny wynik testu antygenowego (wykonany na 48 godzin przed podróżą) lub testu PCR (na 72 godziny) lub dokument potwierdzający, że przechorowaliśmy COVID-19 i jesteśmy ozdrowieńcami.

Nowe przepisy obowiązują także pasażerów tranzytowych, a wyłączone są z nich dzieci do 6 roku życia. Z kwarantanny zwolnione też będą osoby, które przedstawią zaświadczenie, że nie mogą się zaszczepić ze względu na swój stan zdrowia.

Jeżeli ktoś nie jest w stanie przedstawić żadnego z powyższych dokumentów przy wjeździe, będzie musiał przejść 10-dniową kwarantannę, przy której zakończeniu przeprowadzony zostanie test na koronawirusa.

Inne restrykcje wprowadzone przez rząd Albanii to wydłużenie godziny policyjnej od 1 września (zamiast od północy, będzie obowiązywała od godziny 23 do 6 rano), nakaz noszenia masek we wszystkich przestrzeniach zamkniętych, zakaz odwiedzin chorych przez rodziny w szpitalach oraz zakaz wstępu dla osób postronnych na lotniska.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »