Fly4free.pl

Pierwsza linia użyje technologii, dzięki której opóźnienia lotów mogą zniknąć!

piloci
Foto: Skycolors / Shutterstock

Analizuje sytuacje, pomaga ominąć podniebne korki, przewiduje pogodę i w razie potrzeby zmienia trasę tak, by pasażerowie dolecieli do celu na czas – tak w skrócie można opisać działanie Flyways Airspace Intelligence. Nowej technologia ma maksymalnie ograniczyć opóźnione loty. Jako pierwsze wdrożą ją linie Alaska Airlines.

Airpsace Intelligence to mówiąc krótko technologia, która „monitoruje i prognozuje dynamikę przestrzeni powietrznej w celu określenia optymalnej trajektorii lotu”. A dużo prościej – oprogramowanie działa trochę jak nasze nawigacje samochodowe, choć na niebie i w dużo bardziej zaawansowanej wersji.

Dzięki sztucznej inteligencji i wykorzystywanym danym, oprogramowanie bierze pod uwagę wiele czynników (takich jak pogoda czy natężenie ruchu) i na tej podstawie podpowiada najbardziej optymalną trasę. Ba, technologia może nie tylko działać na podstawia aktualnych danych, ale jest też w stanie przewidywać różne sytuacje z wyprzedzeniem.

W efekcie linia lotnicza przede wszystkim dowozi pasażerów na czas, minimalizuje ryzyko opóźnień i wpływ na środowisko, a przy okazji – oszczędza miliony dolarów. I co najważniejsze – ma to robić znacznie lepiej niż jakikolwiek, nawet najbardziej doświadczony człowiek.

Pierwszą linią lotniczą, która zdecydowała się przetestować to rozwiązanie są Alaska Airlines.

To zmienia zasady gry w lotnictwie tak mocno jak pojawienie się Google Maps dla kierowców samochodów – powiedział Pasha Saleh, dyrektor ds. operacji lotniczych w Alaska Airlines, cytowany przez portal Skift. – Ostatecznie większość linii wdroży to samo rozwiązanie, więc nasza oszczędność czasu przestanie być tak duża. Ale nadal będziemy mieli inne trwałe korzyści, jak zmniejszony ślad węglowy, oszczędność paliwa i bardziej szczegółowe przewidywanie godziny przylotu – dodaje.

Ciekawy jest jednak sposób korzystania z technologii. Póki co Alaska Airlines bazuje na tradycyjnych metodach, które dostarczają dyspozytorzy i kontrolerzy lotów. Jednocześnie jednak pozwalają Flyways zaproponować swoje rozwiązanie. Później ręcznie przepisują je do systemów i korzystają ze wskazań sztucznej inteligencji. Pozwala to ominąć konieczność wymiany systemów i uzyskania odpowiednich zgód od FAA. Nie można bowiem zapominać, że jest to etap testowy.

Jeśli naszemu dyspozytorowi spodoba się trasa zaproponowana przez Flyways, przeklei ją do systemu Jeppesen, który jest zatwierdzony przez FAA – tłumaczy Saleh.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już po 6 miesiącach używania nowej technologii, Alaska Airlines zaoszczędziła prawie 2 miliony (!) litrów paliwa i zmniejszyła emisję dwutlenku węgla o 4600 ton.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »