Fly4free.pl

Airbus wprowadzi przyciemniane szyby. Będzie większy komfort

Foto: Aapsky / Shutterstock

Już w niedalekiej przyszłości samoloty Airbusa mogą być wyposażone w zupełnie nowy system. Firma planuje bowiem wdrożyć w swoich maszynach system przyciemnianych szyb. I jak zapowiada, ułatwią one pracę załogi i zwiększą komfort pasażerów.

W trakcie CES 2020, które odbywa się w Las Vegas, Airbus i Gentex Corporation pochwaliły się swoimi najnowszymi planami współpracy. Wśród zaprezentowanych projektów pojawiły się okna elektrochromowe we wszystkich kabinach samolotów – także w klasie ekonomicznej.

Na czym polega taki system? Okna samolotu pozbawione są plastikowej zasłony, ale za to mogą się ściemniać i rozjaśniać w zależności od potrzeb pasażera. O tym, jaki stopień przyciemnienia ma okno może decydować zarówno pasażer jak i załoga – ustawiając jedne parametry dla wszystkich okien w samolocie.

Co jednak najciekawsze, nawet przy najwyższym stopniu zaciemnienia, osoba na pokładzie dalej może bez problemu obserwować świat na zewnątrz samolotu. W porównaniu do podobnych projektów, okna, które planuje kupić Airbus mogą ściemniać się dwukrotnie szybciej i 100 razy mocniej. Mówiąc bardzo prostymi słowami – pasażerowie będą mogli wybrać różne opcje w tym  „ultra ciemności”.

Nowoczesne rozwiązanie wpływa na komfort pasażerów, ułatwia pracę załogi, ale także pozwala kontrolować ciepło wewnątrz samolotu.

Za projekt odpowiada firma Gentex Corporation, która na codzień tworzy przyciemniane lusterka i elektronikę dla przemysłu motoryzacyjnego, produkty ochrony przeciwpożarowej i właśnie przyciemniane „szyby” dla przemysłu lotniczego.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
W Dreamlinerach działa to super!
Hubert Bartkowiak, 10 stycznia 2020, 10:17 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »