Fly4free.pl

Najsłodszy samolot świata rozpoczął regularne loty. Wypatrujcie go na niebie!

beluga xl
Foto: Airbus

Po miesiącach testów, przygotowań i załatwiania formalności Airbus pochwalił się, że jego niezwykły projekt – samolot Beluga XL – wszedł do użytku i rozpoczął pracę. Najciekawsze dziecko Airbusa będzie latało z 11 miejsc w Europie.

Choć Airbus Beluga XL jest niewątpliwie w pełni poważną i potężną maszyną, to przez swój wygląd często określana jest mianem najbardziej uroczego i najbardziej słodkiego samolotu świata. I nic dziwnego! Przód i kształt maszyny przypomina bowiem… uśmiechniętego wieloryba, a mówiąc precyzyjniej białuchę arktyczną.

Twórcy tłumaczą, że latanie można w pewnym sensie porównywać do pływanie w morzu, więc nawiązanie nie jest przypadkowe. Zresztą od strony technicznej nowy samolot też opiera się na czymś, co fani lotnictwa znają już bardzo dobrze – na innym modelu Airbusa.

BelugaXL jest oparty na konstrukcji A330-200, co pozwala na ponowne wykorzystanie istniejących komponentów i wyposażenia. Maszyna jest również napędzana tymi samymi silnikami – Rolls-Royce Trent 700 – tłumaczą przedstawiciele Airbusa. – Obniżony kokpit, struktura przestrzeni ładunkowej oraz tył i ogon zostały opracowane wspólnie z partnerami, nadając samolotowi charakterystyczny wygląd.

Najważniejszy jest jednak rozmiar tego niezwykłego dziecka Airbusa. Beluga XL jest o 30 proc. większa niż jego poprzedniczka, czyli Airbus A300-600ST Beluga. Ma sześć metrów więcej długości i metr więcej szerokości. W efekcie daje to ponad 60 metrów długości i tyle samo rozpiętości skrzydeł, a także niemal 20 metrów wysokości. Waży 125 ton, a kolejne 53 może przewieźć w ładowni na odległość ponad 4000 kilometrów. Co ciekawe, dzięki temu może przede wszystkim przewozić części… innych samolotów.

W ciągu najbliższych 3 lat na niebie docelowo zagości sześć takich samolotów. Zobaczenie go na żywo będzie więc nie lada lotniczą gratką. Stopniowo będą one zastępować starszy model. Będzie latał głównie między zakładami produkcyjnymi Airbusa w Europie, a fabrykami montażowymi w Tuluzie, Hamburgu i Tianjin.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »