Fly4free.pl

Ta mało znana linia chce uruchomić najdłuższą trasę świata. 19 godzin lotu!

Boeing
Foto: Boeing

Air Tahiti Nui, bo o tym przewoźniku mowa, planuje uruchomienie trasy z Paryża do Papeete – stolicy Polinezji Francuskiej. Plan jest ambitny, ale są pewne wątpliwości, czy nowy „Drimek” przewoźnika poleci tak daleko. Prezes linii uspokaja, że jest to jak najbardziej możliwe.

Miniony rok upłynął nam pod znakiem ultradługich lotów – linie lotnicze korzystając z taniej ropy, prześcigały się w kolejnych połączeniach. Mieliśmy więc premierę pierwszej bezpośredniej trasy z Australii do Wielkiej Brytanii i nowe najdłuższe regularne połączenie pasażerskie na świecie – trasę Singapore Airlines z Newark do Singapuru, w której samolot znajduje się w powietrzu grubo ponad 18 godzin.

Wiele mówi się o tym, że ten rekord wkrótce zostanie pobity, ale najczęściej wskazuje się raczej na australijską linię Qantas, która chce uruchomić bezpośrednie loty, trwające nawet ponad 20 godzin.

Teraz okazuje się, że do wyścigu chce dołączyć linia Air Tahiti Nui, czyli “narodowy” przewoźnik rajskiej wyspy na Oceanie Spokojnym, będącej częścią Polinezji Francuskiej. Przewoźnik lata z lotniska w stolicy Papeete m.in. do Auckland, Los Angeles i Tokio, ale teraz chce latać na znacząco dłuższych trasach. W tym celu przewoźnik nabył 4 nowe Dreamlinery 787-9 – pierwszego linia dostała już w październiku, ostatni ma otrzymać pod koniec przyszłego roku. I właśnie w związku z nowymi samolotami przewoźnik ma bardzo ambitne plany.

– Bardzo interesują nas ultradługie loty, a największe zasięgi oferuje obecnie Boeing 787-9. Ten samolot pozwoli nam na uruchomienie bezpośrednich lotów z Papeete do Paryża. Ta trasa pod względem czasu podróży i dystansu jest dłuższa od najdłuższego połączenia świata, czyli Singapur-Newark i bardzo poważnie myślimy nad jej uruchomieniem. Obecne przesiadki w Los Angeles, aby dostać się na Tahiti, nie są szczególnie wygodne dla naszych francuskich pasażerów – mówi Michel Monvoisin, prezes Air Tahiti Nui w rozmowie z “Airways Magazine”.

Tahiti
Foto: Martin Valigorsky / Shutterstock

Teoretycznie brzmi to bardzo dobrze i przede wszystkim ambitnie. Nowa trasa ma mieć ok. 15715 kilometrów długości, a czas przelotu to ok. 19 godzin. Dla porównania: samolot na trasie Singapur-Newark pokonuje 15344 kilometry.

Byłaby to też najdłuższa… trasa krajowa świata, bo Polinezja to terytorium zamorskie Francji. Z pewnością nie będzie też problemów z zapełnieniem samolotów. Obecnie Air Tahiti Nui lata na tej trasie z postojem w Los Angeles (gdzie pasażerowie muszą przejść kontrolę imigracyjną), podobne postoje w USA mają też latające na tej trasie linie Air France i French Bee.

Jest jednak jeden problem…

W branżowym serwisie One Mile At A Time czytamy, że na przeszkodzie ambitnym planom linii może stać… niewystarczający zasięg nowej maszyny (Singapore Airlines lata do Newark Airbusem A350-900 ULR). Jak dotąd najdłuższą trasą realizowaną przez Dreamlinera 787-9 jest połączenie z Perth do Londynu o długości 14500 kilometrów. Dodatkowo patrząc na specyfikację maszyny, istnieje uzasadniona obawa, że maszyna nie będzie w stanie latać na tak długiej trasy.

Jednak Monvoisin przekonuje, że maszyna Boeinga jest w stanie spokojnie dolecieć na miejsce.

***

Czy nowa trasa zostanie ogłoszona? Trzymamy kciuki i nie możemy się doczekać – zapowiada się bardzo ekscytująco!

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
French Bee lata przez SFO (nie przez LAX)
piotrek_89, 26 stycznia 2019, 11:14 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »