Fly4free.pl

Jedno z gorszych lotnisk w Europie dostanie trasę… do Chin. To dobrze nam znany teren Ryanaira i Wizz Aira

air belgium
Foto: Air Belgium
Już za miesiąc z lotniska Charleroi pod Brukselą uruchomione będzie bezpośrednie połączenie do Chin. Uruchomi je zmartwychwstała linia Air Belgium.

Przede wszystkim przewoźnik dopiero wraca na rynek po zaprzestaniu działalności w 2000 roku. Dwa lata temu firmę przejęli nowi właściciele i teraz linia ma kilka własnych samolotów. Cztery należące do nich Airbusy A340-300 latały kiedyś dla Finnaira, ale ostatni z nich przestał być użytkowany przez Finów ponad rok temu, dlatego już niedługo mają obsłużyć trasę pomiędzy Brukselą a Hongkongiem.

Pierwotnie loty miały wystartować w październiku 2017 roku, ale wtedy linia nie otrzymała wymaganych certyfikatów. Tym razem ma być inaczej i według zapowiedzi z lotniska Charleroi do Chin pierwsi pasażerowie mają polecieć już w przyszłym miesiącu. Zlokalizowany 46 km od Brukseli port lotniczy obsługuje przede wszystkim niskokosztowe linie i nie kojarzy się z lotami długodystansowymi. Teraz może się to zmienić.

– Lotnisko przekonało nas do siebie z powodu stałego rozwoju i zaangażowania w duże inwestycje, a także chęci ulepszania swojej infrastruktury – powiedział Niky Terzakis, dyrektor generalny Air Belgium. – Brussels South Airport ma ugruntowaną pozycję i przyciąga miliony podróżnych, wśród których 60% to pasażerowie międzynarodowi, a 31% to osoby podróżujące służbowo. Jesteśmy przekonani, że nasi pasażerowie skorzystają z doskonałej obsługi – dodał.

Obsługa tej trasy zmieni nie tylko działalność Air Belgium, ale też samego lotniska. W Charleroi ma powstać terminal premium, który ma przyjmować pasażerów biznesowych. W ramach modernizacji trzeba również przygotować infrastrukturę tak, by lotnisko mogło bez trudu przyjąć A340. Pas startowy zostanie wydłużony o 700 metrów. Bez tego samolot nie mógłby zabierać na pokład… kompletu pasażerów. Przebudowa rozpocznie się w maju, a do tej pory lotnisko obiecało zapewnić tymczasowe rozwiązania, które pozwolą w terminie uruchomić połączenie.

Kontrakt lotniska z przewoźnikiem został podpisany na 10 lat. Nowe połączenie ma zapewnić 600 miejsc pracy – w tym 360 w Air Belgium, a 240 w porcie lotniczym. Linia lotnicza zakłada, że rocznie będzie obsługiwać pół miliona pasażerów.

Przedstawiciele firmy tłumaczą, że zdecydowali się na połączenie do Chin ze względu na niezbyt dużą konkurencję na tej trasie. Jak sami twierdzą, loty do Ameryki czy na Bliski Wschód są „zarezerwowane” dla wielkich graczy, którzy z łatwością mogą zaszkodzić małym przewoźnikom. A Daleki Wschód to pewna nisza na rynku.

– Cieszymy się, że Air Belgium wybrało nasze lotnisko – mówi Jean-Jacques Cloquet, dyrektor generalny w Brussels South Airport. – To pozwala nam przyjąć nową strategię i jeszcze bardziej wzmocnić międzynarodową pozycję. Dzięki pierwszym bezpośrednim lotom dalekobieżnym do Azji, Daleki Wschód nigdy nie był tak blisko. Z niecierpliwością czekamy na powitanie pasażerów – dodał.

W tej chwili Air Belgium finalizuje sprawy związane z uzyskaniem odpowiednich pozwoleń i licencji oraz rekrutuje personel pokładowy i obsługę naziemną. Czekamy zatem na ostateczne potwierdzenie, rozkład lotów i oczywiście atrakcyjne ceny.

Lotnisko w Charleroi przez lata cieszyło się sławą jednego z najgorszych w Europie. Ten niechlubny tytuł port zawdzięcza temu, że znalazł się na listach rankingowych serwisów Sleeping in Airports oraz eDreams. Pasażerowie skarżyli się przede wszystkim na ogromną ciasnotę panującą na lotnisku oraz długie kolejki. Ta sytuacja zmieniła się dopiero w zeszłym roku, gdy w Charleroi otwarto długo oczekiwany, drugi terminal. Lotnisko do tej pory było przede wszystkim bazą low-costów, z Polski latają tu zarówno Ryanair jak i Wizz Air.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Świetna wiadomość dla Siemiatyczan!
0podroznik, 5 lutego 2018, 20:39 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Myślę Charleroi, mówię Radom! Radom - brać przykład z Charleroi ;)
GUCIO HAPONEN, 6 lutego 2018, 11:08 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »