Fly4free.pl

Te ruchome schody zlikwidują kolejki na lotniskach. Odprawa i kontrole potrwają góra minutę!

Foto: Aerochk

Niektóre pomysły mające usprawnić kontrole na lotniskach wydają się absurdalne, ale akurat koncepcja Aerochk może być największą rewolucją, która całkowicie wyeliminuje długie kolejki do odprawy i kontroli bezpieczeństwa. Choć od koncepcji do realizacji droga jest daleka…

Aerochk wymyślony przez inżynierów z Indii i Kanady jest jeszcze wciąż na etapie koncepcji, ale już budzi ogromne zainteresowanie. Tym większe, że jesteśmy tuż przed startem gorącego sezonu wakacyjnego, gdy lotniska będą przeżywały najazd pasażerów, a czas oczekiwania do odprawy czy kontroli bezpieczeństwa w najlepszym razie wydłuży się o kilkanaście minut, a w najgorszym… aż strach dopowiadać.

Rozwiązaniem mają być specjalne schody ruchome z wbudowanymi skanerami, które mają uprościć wszystkie procedury lotniskowe i skrócić czas na ich przejście do około jednej minuty. Jak ma to wyglądać w praktyce?

Foto: Aerochk

Projekt przewiduje, że w momencie przybycia na lotnisko pasażerowie od razu kierują się do jednych z kilkunastu ruchomych schodów, które są przyporządkowane do konkretnych gate’ów. Następnie po lewej stronie kładą swój paszport, a po prawej bagaż – dzięki czemu kontrole mogą się odbywać jednocześnie.

Podczas kontroli maszyna sprawdzałaby ważność paszportu, a specjalny biometryczny czujnik na schodach ruchomych – zgodność twarzy pasażera ze zdjęciem w paszporcie. W przypadku niezgodności maszyna uruchamiałaby alert, który alarmowałby pracowników lotniska.

Foto: Aerochk

Jednocześnie automatycznie dokonywane byłyby też wszelkie czynności związane z odprawą – drukowanie biletu i przydzielanie miejsca. Przy tej okazji Aerochk ma też dysponować systemem… ważenia i mierzenia pasażerów. Ma to pomóc w ich odpowiednim usadzaniu tak, by odpowiednio wyważyć samolot.

Twórcy projektu twierdzą, że wszystkie technologie niezbędne do stworzenia takiego systemu, są już dostępne.

Jak Wam się podoba taka koncepcja ruchomych schodów?

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Pomysł może i dobry, ale zakładający oragiętych pasażerów. Gdyby na lotniskach nie było takich co nie wiedzą co ze sobą począć i co mogą zabrać, to nawet dzisiejsze systemy byłyby 10x bardziej wydajne. Technika nie pomoże aż tak jeśli obycie ludzi nie będzie odpowiednie.
Q-8, 26 kwietnia 2019, 9:52 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »