Fly4free.pl

300 tys. PLN odszkodowania od linii lotniczej za oblanie pasażera herbatą!

pokład samolotu
Foto: Matej Kastelic / Shutterstock

Linia Turkish Airlines musi zapłacić 65 tys. EUR odszkodowania swojemu 17-letniemu pasażerowi za to, że kilka lat temu jeden z członków obsługi przypadkiem wytrącił mu z ręki gorącą herbatę – zdecydował sąd w Dublinie.

Do zdarzenia doszło w 2017 roku, podczas lotu linii Turkish Airlines z Dublina do Stambułu, a ofiarą zamieszania był wówczas 13-letni Emre Karakaya, który został poparzony gorącą herbatą. Jak wyglądało zdarzenie? Według relacji świadków, kubek z herbatą trzymany przez Emre został mu przypadkiem wytrącony z ręki przez jednego z członków załogi.

Po 4 latach sprawa trafiła do sądu, a pozew złożyła matka chłopca. Jak tłumaczyła, w wyniku zdarzenia doznał on licznych poparzeń nogi, które co prawda szybko się zagoiły, jednak w następstwie zdarzenia została mu na udzie bardzo duża blizna. Domagała się przy tym odszkodowania, a obie strony ostatecznie zgodziły się co do jego wysokości. W wyniku ugody Turkish Airlines zgodziło się zapłacić rodzinie dziecka 65 tys. EUR, czyli prawie 296 tys. PLN odszkodowania.

W 2019 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że w myśl przepisów konwencji montrealskiej linie lotnicze są odpowiedzialne za wszelkie urazy pasażerów, których doznają oni podczas lotu samolotem. Jedyny wyjątek dotyczy sytuacji, w których linia jest w stanie udowodnić, że do zdarzenia doszło z winy pasażera.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »