Fly4free.pl

3 kraje UE przywracają restrykcje dla niezaszczepionych! Bez certyfikatu nie ma po co wychodzić z domu

Foto: Brian Kinney / Shutterstock
Od poniedziałku osoby niezaszczepione w Austrii nie mogą pójść do kina, na koncert czy do fryzjera. Od piątku obowiązek posiadania certyfikatu zaszczepienia podczas wizyt w barach, restauracjach czy na dużych imprezach wprowadzi Dania, a kolejne regiony Niemiec wprowadzają swoje obostrzenia – w przyszłym tygodniu mogą one objąć cały kraj.

To kolejne kraje, które decydują się na wprowadzenie nowych restrykcji w związku ze zwiększoną liczbą zakażeń COVID-19. Jako pierwsza zdecydowała się na nie Austria, która wprowadziła od 8 listopada zasadę 2G, czyli dostęp do części obiektów tylko dla osób z certyfikatem zaszczepienia lub dla ozdrowieńców. W myśl tych przepisów tylko takie osoby będą miały wstęp do obiektów noclegowych, obiektów gastronomicznych, obiektów restauracyjno-sportowych, instytucji kulturalnych, kolejek linowych oraz wszelkiego rodzaju usług wymagających bliskiego kontaktu (np. fryzjer) oraz imprezach do 25 osób lub więcej.

Jednocześnie Austria wprowadziła okres przejściowy dla wszystkich, którzy nie zdążyli się zaszczepić. Do 6 grudnia wstęp do powyższych obiektów będzie więc możliwy dla osób, które są po pierwszej dawce szczepionki i dodatkowo wykonają test PCR na koronawirusa i przedstawią jego negatywny wynik.

To jednak nie koniec obostrzeń: Austria wprowadziła też obowiązek noszenia maski typu FFP-2 w sklepach, muzeach i bibliotekach, a dodatkowo ważność certyfikatów szczepień skrócono o 3 miesiące: z 12 do 9 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień.

Jak czytamy w miejscowych mediach, nowe restrykcje spowodowały małą panikę wśród niezaszczepionych Austriaków, którzy rzucili się do punktów szczepień.

Foto: Shutterstock

Dania wprowadza podobne restrykcje

12 listopada restrykcje wprowadzi też Dania, która wcześniej wycofała się z większości koronawirusowych obostrzeń. Premier Danii Mette Frederiksen przyznała, że czwarta fala wybuchła w tym kraju znacznie częściej niż przewidywał rząd i że odpowiedzialna za kryzys jest m.in. „mała grupa osób, która zlekceważyła epidemię”.

W efekcie od 12 listopada Dania przywróci Coronapas, czyli aplikację poświadczającą zaszczepienie, status ozdrowieńca lub aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa. Jej okazanie będzie obowiązkowe, aby wejść do baru, restauracji, klubu nocnego czy jakiegokolwiek miejsca, gdzie serwuje się jedzenie i napoje. Aplikacja będzie też wymagana podczas wszystkich imprez pod dachem organizowanych dla ponad 200 gości oraz imprez na powietrzu z udziałem przynajmniej 2000 ludzi. Obejmuje ona m.in. parki rozrywki, aquaparki, kasyna, ale też koncerty i duże konferencje.
Jednocześnie rząd skrócił też czas ważności certyfikatów dla ozdrowieńców z 12 do 6 miesięcy.

Berlin też zaostrza

Poważna debata nad przywróceniem obostrzeń trwa też w Niemczech, gdzie w kolejnych dniach bite są rekordy nowych zakażeń: w środę było to 45 tysięcy infekcji, w czwartek – już ponad 50 tysięcy zakażeń. Oznacza to przywrócenie restrykcji – na razie na poziomie lokalnym, ale Olaf Scholz, kandydat na nowego kanclerza Niemiec zapowiedział w czwartek, że obostrzenia powinny być rozszerzone na cały kraj. Na razie na obostrzenia decydują się lokalne władze, np. Berlin, który od poniedziałku zmodyfikuje dotychczasowe zasady i w miejscu reguły 3G wprowadzi 2G. Oznacza to, że do tej pory w stolicy Niemiec właściciele klubów, kawiarni i niektórych innych miejsc mieli wybór – mogli wybrać czy wstęp mają tam nie tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy, ale również posiadacze aktualnego negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Od przyszłego tygodnia nie będzie już wyboru: tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńcy będą mogli korzystać z restauracji, kin, teatrów, instytucji kulturalnych, basenów, siłowni, szkół tańca, a także uczestniczyć w wydarzeniach publicznych. Te same usługi mają dotyczyć też m.in. fryzjerów, wyłączone z reguły 2G są natomiast sklepy, uczelnie i biblioteki.

W przyszłym tygodniu zobaczymy, jakie reguły zostaną wprowadzone w całym kraju. W Niemczech odsetek w pełni zaszczepionych obywateli tego kraju wynosi ok. 67 procent.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »