Fly4free.pl

3 duże linie przywracają Airbusy A380 do latania! Dokąd polecą?

Foto: Airbus

Superjumbo były już przez wiele linii spisywane na straty, ale zwiększony popyt na latanie sprawił, że niektórzy przewoźnicy zdecydowali się przywrócić go do służby. Choć jeszcze kilkanaście dni wcześniej ci sami ludzie twierdzili, że A380 to porażka. Co się zmieniło?

Pandemia sprawiła, że wiele linii lotniczych na dobre zrezygnowało z dużych i mało ekonomicznych samolotów typu Aibus A380 czy Boeing 747, znany też jako „królowa niebios”. Teraz jednak niektórzy przewoźnicy przywracają je do latania.

Dobrym przykładem jest linia British Airways, która od listopada ponownie uruchomi 5 Airbusów A380 (spośród 12, które w sumie posiada ta linia). Początkowo (niejako „na rozruch”) samoloty te będą latały na krótkich trasach z Londynu Heathrow do Frankfurtu i Madrytu – połączenia te mają wystartować od 8 listopada. Od grudnia zaś samoloty te mają zacząć kursować m.in. z Londynu do Miami, Dubaju, Dallas i Los Angeles.

Dużo większym zaskoczeniem jest decyzja linii Qatar Airways, która do końca roku planuje wznowić loty 5 Airbusów A380, a w przyszłym roku – reaktywować kolejne 5 maszyn tego typu. Jest to o tyle zaskakujące, że w opublikowanych niedawno wynikach finansowych przewoźnik zaznaczył, że stratę netto powiększyła decyzja i dodatkowe koszty związane z wycofaniem A380 ze służby, a prezes linii Akbar Al Baker mówił, że zakup „superjumbo” to największy błąd, jaki popełnił katarski przewoźnik. Wielkie samoloty wrócą do siatki Qatar Airways w połowie grudnia i będzie można nimi polecieć na trasach z Dohy do Londynu Heathrow (2 razy dziennie) oraz do Paryża CDG (jeden lot dziennie). Możliwe są też kolejne połączenia, choć przewoźnik na razie nie zdradza szczegółów.

Skąd tak drastyczna zmiana stanowiska? Okazuje się, że potrzeba jest matką wynalazków – Qatar Airways uziemił niedawno 13 Airbusów A350 z powodu usterki kadłuba i zapowiedział, że nie będzie z nich korzystał, dopóki Airbus nie znajdzie permanentnego rozwiązania problemu.

Trzeci przewoźnik, który już zapowiedział powrót A380 do swojej floty, to australijska linia Qantas. Tu jednak na przywrócenie superjumbo będziemy musieli poczekać – australijska linia planuje przywrócić A380 do służby od lipca 2022 roku na trasie z Sydney do Los Angeles. Z kolei od listopada 2022 A380 będą też wykorzystywane na trasie z Sydney do Londynu (z międzylądowaniem w Singapurze).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »