Fly4free.pl

225 zł i przez miesiąc podróżujesz, ile chcesz! Kolejny kraj UE wprowadza tani bilet na pociągi

Foto: Leon Andropov / Shutterstock
Od następnego lata we Francji dostępne będą tanie miesięczne bilety na kolej w cenie 49 euro miesięcznie. Francuzi pozazdrościli Niemcom sukcesu ich inicjatywy i wprowadzili podobną u siebie.

Wprowadzenie taniego biletu miesięcznego zapowiedział w rozmowie z telewizją France 2 minister transportu Clement Beaune. Jak zapowiedział, zaczną one obowiązywać od przyszłego lata, a w cenie 49 euro za miesiąc (czyli ok. 225 zł) pasażerowie będą mogli do woli jeździć po całym kraju pociągami. Tak jak w przypadku Niemiec, tutaj także są pewne ograniczenia, bo nielimitowana liczba podróży dotyczy tylko pociągów regionalnych TER oraz składów klasy Intercity.

– Chcielibyśmy mieć coś podobnego do tego, co mają Niemcy, by zachęcić ludzi do korzystania z pociągów – stwierdził minister.
I dodał, że niewykluczone, że oprócz pociągów w ramach biletu możliwe będzie też korzystanie z komunikacji miejskiej w niektórych ośrodkach.

Przypomnijmy przy tym, że Francja jako pierwszy kraj w UE wprowadziła zakaz lotów krajowych na krótkich trasach, w których odległość między dwoma miastami można pokonać pociągiem w czasie do 2,5 godziny.
Miał on zachęcić ludzi do częstszych podróży pociągami, jednak był tak rozwodniony różnymi ograniczeniami, że w praktyce dotyczył tylko kilku tras.

Tani bilet miesięczny to kolejny element strategii zachęcania do kolei. I powielenia sukcesu Niemiec, gdzie przez pierwsze miesiące od wprowadzenia biletu skorzystało z niego ponad 17 mln osób. Pamiętajmy też, że „Deutschlandticket” został poprzedzony wprowadzonym w wakacje ubiegłego roku biletem miesięcznym za 9 euro, który zakupiło aż 52 mln pasażerów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »